Situaci s léky se daří stabilizovat, řekl náměstek ministra. Problém je podle výrobců silná poptávka

75 minut
90’ ČT24: krize v dodávkách léků pokračuje
Zdroj: ČT24

V Česku stále chybí některé běžné léky. Na trhu je problém sehnat řadu antibiotik a dětských léků proti horečce nebo prášky na cukrovku a na vysoký tlak. Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček v pořadu 90' uvedl, že se situace postupně stabilizuje. Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel podotkl, že se situací ohromně zamíchala poptávka a takové nárůsty nešlo předpovědět.

„Problém je celoevropský – velmi těžko se shánějí léky, které by doplnily ty výpadky, co jsou v Česku,“ podotkl Dvořáček s tím, že výpadek navíc nepostihl pouze jednu kategorii léčiv. Dodal, že ministerstvo také vycházelo z informací, které mělo od výrobců. „Ti hlásí, kdy obnoví dodávky, jakým způsobem je obnoví. V mnoha případech se však očekávání nenaplnila a došlo k posouvání přislíbených dodávek,“ uvedl s tím, že zároveň byla velká spotřeba léků kvůli epidemii respiračních onemocnění. „Trvala u nás déle a spotřeba byla řádově vyšší o desítky procent. A nepodařilo se doplnit zásoby,“ dodal. 

Situace je nyní podle něj „poměrně stabilizovaná“ a zásoby se brzy podaří doplnit. „Ve většině skupin vidíme, že množství by mělo být minimálně stejně velké, jaké bylo na konci a na začátku roku,“ míní s tím, že se ministerstvo snaží jednat i s dodavateli, kteří na trhu v Česku dosud nepůsobili. Nemůže však vyloučit výpadky dalších skupin léčiv. Ministerstvo také podle něj pracuje s novým softwarem, který monitoruje výpadky po celé Evropě. 

Člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan (ANO) v pořadu uvedl, že premiér Petr Fiala (ODS) by měl situaci řešit. „Ministr Válek slibuje už od prosince, že léky budou v únoru, až se zlepší počasí, a to svědčí o jeho nekompetentnosti,“ kritizoval politika TOP 09 s tím, že kdyby situaci znal a zvládal, tak by to nemohl slibovat. Ministerstvo se podle něj mělo na situaci připravovat už dávno. Zmínil, že signály zde byly již dříve.

„Už předcházející ministr Adam Vojtěch na to upozorňoval už v roce 2019. Měl to jako prioritu v rámci evropského předsednictví a tu prioritu současná vláda odebrala,“ zmínil ministra za ANO Farhan. Podotkl, že v prosinci 2021 Evropská komise upozorňovala na nedostatek léků a výpadky, takže ministerstvo mohlo už s touto informací pracovat.

Se situací zamíchala poptávka

Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel v pořadu zdůraznil, že si nemyslí, že někdo udělal chybu. „Stejně tak jako stát v létě nebo na podzim nevěděl, jak velká bude spotřeba, tak stejně nejde vyčítat farmaceutickým firmám, že před rokem a půl, kdy plánovaly výrobu, nevěděly, že bude taková spotřeba,“ uvedl a dodal, že situace například s antibiotiky není srovnatelná, jako když chybí některé onkologické léky nebo léky na vysoký krevní tlak.

„Antibiotika jsou velmi specifická, protože kromě toho, že k tomu přišla všechna selhání dodavatelských řetězců včetně globálních, tak navíc v letošní sezóně s tím ohromně zamíchala poptávka, která je vyšší trojnásobně, možná čtyřnásobně.“ Podotkl, že částečně lze plánování farmaceutických firem změnit, ale rozhodně ne tak, že by byl farmaceutický průmysl schopen do roka či dvou začít vyrábět dvojnásobně či trojnásobně více než doteď. „To není v jeho silách.“ Zmínil, že evropské výrobní linky jedou na sto a někde i na sto deset či sto dvacet procent. „Ustoupily výroby léků, které nyní potřeba nejsou.“ 

Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové jde o složitou situaci. „My lékaři jsme toto dosud nezažili. Je to obtížné pro nás, protože hledáme to, čím chybějící lék nahradit,“ uvedla s tím, že zároveň je ráda za komunikaci s lékárnami, které ji informují, zda a kde je daný lék k dispozici. „Nemocnost dětí je vysoká. Nejhorší situace byla ke konci roku a začátkem roku. Nemocnost byla vysoká i předtím, ale nestávalo se, že by nebyl dostupný penicilin, to nás všechny znepokojuje, protože je to základní lék v pediatrické praxi.“

K informaci ministra Vlastimila Válka, že do podzimu se problém vyřeší, podotkla, že má obavy. „Spíše přemýšlím nad tím, jak posílit imunitní systém dětí, aby ta nemocnost nebyla tak vysoká, jako byla v posledním půlroce, protože bakterie a nemoci tu s námi byly, jsou a budou a nejsem úplný optimista, že bychom byli zcela bez problému při napsání léku a byl by dostupný.“ Dodala rovněž, že plýtvání a předzásobování léky se dětských pacientů netýká. 

Ředitel Nemocnice Motol Miloslav Ludvík dodal, že problém s výpadkem se týká i největší tuzemské nemocnice. „Je to každodenní chléb. Musí se kupovat to, co je na trhu a ne to, co si vysoutěžíte. Navíc úplně se nedá dodržovat zákon o veřejných zakázkách, protože ve chvíli, kdy je něco na trhu, musíte to koupit, jinak nemáte naději,“ uvedl s tím, že se Česko trochu vrací do předrevolučních dob. „Tenkrát nebyly léky a musely se nějak sehnat,“ uvedl a dodal, že možností je podle něj dovoz léků z Asie, ale „je otázkou, jak to půjde.“

Zmínil, že nahrazování je hlavním problémem. „Před deseti lety se říkalo, že laboratoře, které jsou v lékárnách dodneška předepsány, tak budou zbytečné. Teď je to klíčová záležitost, protože spousta věcí se začíná vyrábět v lékárnách.“ Antibiotika budou podle něj velké téma na jaře a na podzim příštího roku.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 9 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 9 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 15 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 20 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 22 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 23 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...