Šíření britské varianty viru může omezit nošení respirátorů a zodpovědnost, shodují se odborníci

53 minut
90’ ČT24: Britská varianta koronaviru v Česku
Zdroj: ČT24

V několika evropských zemích už mezi nakaženými koronavirem dominuje takzvaná britská varianta. V Česku se, jak vyplývá ze zpětné analýzy, šíří už minimálně od začátku prosince, a podle některých propočtů by mohla začít převládat už v březnu. Podle odhadů odborníků se šíří o 40 až 70 procent rychleji než dosud převažující forma. Pokud se budeme chovat zodpovědně, šíření britské varianty viru zpomalíme, řekl ve čtvrteční Devadesátce hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zavedená protiepidemická opatření v Česku přestala fungovat. Jejich nedodržování je prý důvodem, proč vláda restrikce neustále prodlužuje. Podle Smejkala takové chování nese částečný podíl na aktuální situaci. „Zásadním důvodem je přítomnost mutací, které jsme teprve teď schopni ve větší míře detekovat,“ okomentoval Smejkal.

Upozornil také na to, že britská varianta už je v Česku delší dobu. „Vysvětluje to zpomalování odpovědi na ta opatření v posledních týdnech, to není záležitost posledních několika dnů,“ podotkl.

Podle Smejkala je pozitivní zprávou to, že podle dostupných informací na britskou variantu viru pomůže vakcína. „Všechny vakcíny, které v současné době jsou na trzích ve světě, zabírají na tuto mutaci,“ řekl.

Vyměnit roušky za respirátory

Podle lišících se odhadů odborníků se britská varianta šíří o 40 až 70 procent rychleji než dosud převažující forma koronaviru. V celém Česku nyní zdravotníci denně přijímají zhruba dvě stě až tři sta nových pacientů s covidem-19. Jejich počet by ale podle statistiků mohl začít výrazně narůstat, a to právě kvůli nakažlivější mutaci viru.

„Moc toho už dělat nemůžeme, ale stále můžeme vyměnit roušky za respirátor,“ řekl Smejkal s tím, že respirátory poskytují větší ochranu. Zároveň vyzval lidi, aby dodržovali ještě důsledněji sociální vzdálenosti a omezili cestování. Naději vidí ve vakcíně. „Pokud se budeme chovat zodpovědně, tak to šíření téhle mutace zpomalíme,“ vyzval Smejkal.

S výměnou roušek za respirátory souhlasí také imunolog a genetik z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václav Hořejší. Vhodnou investicí by podle něj pro vládu bylo, aby je poskytla zdarma.

Je potřeba více testovat, radí imunolog

Upozornil také na nutnost testování a trasování. „Testovat, testovat, testovat a tímhle způsobem odhalit co největší počet lidí, ty dát do karantény, ideálně na deset dní, pokud možno i jejich blízké kontakty a tímhle radikálně omezit množství viru, které je v populaci,“ apeloval. Imunolog Hořejší zároveň vyvrátil, že by šíření britské varianty způsobilo očkování.

Podle Hořejšího britská varianta v Česku převládne v horizontu několika málo týdnů. Smejkal tuto dobu odhadl na měsíc až měsíc a půl. „Fakt je ten, že ona nakonec převáží, protože pokud je ten její jediný rozdíl v tom, že je nakažlivější, tak jí to poskytuje větší výhodu,“ uvedl Luděk Berec z Centra pro modelování společenských a biologických procesů BISOP.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace z minulého týdne se takzvaná britská mutace koronaviru stihla od prosince rozšířit už do sedmi desítek zemí světa. Nejvíc, kromě samotného ostrovního království, děsí kontinentální Evropu. V Portugalsku už tvoří 65 procent nových případů, v Nizozemsku polovinu a třeba Švédsko očekává, že tam britská mutace převáží v polovině měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 4 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 7 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 7 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 9 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 10 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 11 hhodinami
Načítání...