Šéfka TOP 09: Stříž neměl nejvyšším žalobcem být. ANO odchod nepřekvapil

Igor Stříž neměl kvůli své činnosti před rokem 1989 v čele Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nikdy stanout, okomentovala v úterý oznámenou rezignaci nejvyššího státního zástupce předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Šéf sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) uvedl, že Střížův konec ani jeho načasování nejsou překvapením. Česko v každém případě potřebuje posílit zákonnost, míní.

Pekarová Adamová patřila v roce 2021 k největším kritikům nástupu Stříže do úřadu, zdůvodňovala to tím, že jako „předlistopadový vojenský prokurátor a člen KSČ žaloval stovky branců a odvedenců a zároveň jim navrhoval drakonické tresty“. Slibovala, že v případě nástupu tehdejší opozice do vlády Stříž skončí.

Nyní se nechala slyšet, že na svém názoru na Stříže nikdy nic nezměnila. „Člověk, který posílal lidi do vězení za to, že nechtěli sloužit socialistické vlasti, se podle mě neměl nejvyšším státním zástupcem ani stát,“ míní šéfka TOP 09. Jeho nástupce by měl podle ní disponovat morální integritou a dostatečnou autoritou, které si tak významný post zaslouží.

„Jako bývalý ministr spravedlnosti mám trochu jiný názor (na Stříže) než paní předsedkyně (Pekarová Adamová). Myslím, že když už tu funkci vykonával, a to profesionálně dobře, tak neměl být odvoláván na základě toho, že nám vadí jeho minulost,“ uvedl Jiří Pospíšil (TOP 09).

Události: Igor Stříž končí (zdroj: ČT24)

„Nikdy jsem k úplným fanouškům doktora Stříže nepatřil, nebyl jsem nadšen už v době, kdy byl jmenován. Takže ten krok ve výsledku vítám. Někteří z nás už před čtyřmi lety řekli, že tam (na NSZ) jmenován být neměl. Ale na nezávislého nejvyššího státního zástupce nelze vyvíjet politické tlaky. Těmto spekulacím úplně nerozumím,“ sdělil předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Pokud se nepletu, tak (Stříž) již dříve avizoval, že nepředpokládá, že by dokončil celý mandát. Já osobně jsem s ním žádnou špatnou zkušenost neměl, byť nebudu popírat, že když byl jmenován, vnímal jsem kriticky jeho minulost před rokem 1989,“ uvedl šéf koaličních lidovců Marek Výborný (KDU-ČSL). Nástupcem by podle něj měla být respektovaná osoba ze státního zastupitelství, nikoliv však řadový žalobce.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) k rezignaci nejvyššího státního zástupce Igora Stříže (zdroj: ČT24)

„Věřím, že dokážeme velmi rychle vybrat nového nejvyššího státního zástupce,“ uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Míní, že pro funkci nejvyšší státní zástupkyně má předpoklady pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Ukazuje dlouhodobě, že svou práci dělá dobře, zodpovědně. Já bych s touto nominací osobně problém neměl. Nevím o tom, že by byla nějaká další jména zmiňovaná. To je ale věc pana ministra spravedlnosti, který musí s tím návrhem přijít,“ doplnil.

Vondráček nepovažuje Střížův odchod za překvapení. „O rezignaci i náhradě se hovoří delší dobu, stejně jako o načasování. Česko v každém případě potřebuje posílit zákonnost. Aby nedocházelo k politizaci, subjektivismu a aktivismu,“ je přesvědčený. Jako ženu oddanou spravedlnosti připomněl v té souvislosti nedávno zesnulou bývalou ministryni Marii Benešovou (za ANO), která Stříže do čela NSZ navrhla.

Místopředseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda (ODS) ke konci nejvyššího státního zástupce ve funkci (zdroj: ČT24)

„Je to (Střížova rezignace) zvláštní a přichází to relativně krátce před volbami. Určitě budeme naléhat na to, aby případný výběr (Střížova nástupce) proběhl transparentně, byl řádně odůvodněn, případně aby s ním tato vláda počkala,“ doplnil Vondráček pro ČT24.

Předseda SPD Tomio Okamura doufá v to, že Střížův nástupce bude ctít zákony a ústavu. „Bývalý komunisticky prokurátor Stříž se proslavil tím, že vyhrožoval občanům vězením za to, když projeví nezávislý názor na válku na Ukrajině – za toto měl být podle mého názoru už dávno odvolán a souzený pro trestné činy vydírání a zneužití pravomocí, jelikož státní zástupce má v prvé řadě chránit ústavní práva občanů, nikoli je potírat,“ sdělil opoziční lídr. 

Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) ke konci nejvyššího státního zástupce ve funkci (zdroj: ČT24)

Místopředseda ústavně-právního výboru sněmovny Jakub Michálek (Piráti) poděkoval Střížovi za jeho práci v čele NSZ i dřívější práci náměstka. „Jako Piráti jsme prosadili změnu zákona o veřejných žalobcích, která zlepšuje postavení nejvyššího státního zástupce, aby nemohl být bezdůvodně odvolán, což je důležitá záruka nezávislosti. Také bylo domluveno, že plné funkční období bude až u nejvyššího žalobce, který nastoupí podle nového zákona,“ konstatoval. Opoziční Piráti podle něj budou sledovat, jestli bude výběr Střížova nástupce transparentní a vzejde z něj osobnost, která dokáže razantně a úspěšně bojovat s korupcí a kriminalitou.

„Netušili, že se to stane“

Prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna je toho názoru, že Střížovým nejpřirozenějším nástupcem by jednoznačně byla Bradáčová. „Je to kolegyně, která má obrovskou erudici, neuvěřitelné teoretické i praktické znalosti a celé roky školí v Justiční akademii. Opravdu si myslím, že státní zastupitelství v současné době nemá nikoho lepšího, koho by mohlo na tu funkci nabídnout,“ podotkl. Zároveň ale dodal, že unii nepřísluší vyjadřovat se k případným kandidátům a aktivně se účastnit výběru nového šéfa žalobců.

Rezignaci Stříže Foldyna označil za „překvapivou–nepřekvapivou“. „Nepřekvapivá je, co se týče té rezignace samotné. Ale to načasování překvapivé bylo, to se podařilo tajit panu nejvyššímu až do posledního momentu,“ zmínil. „Můj osobní odhad je takový, že to souvisí se začátkem roku – teď ta rezignace doběhne na konci března, což je konec prvního kvartálu, takže to střídání je načasované vhodně,“ doplnil.

Podle prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry dělal Stříž svou práci dobře. „Jestli jsou to rodinné a osobní důvody, tak ty je třeba respektovat. V osobních důvodech nepochybně může hrát roli i ten tlak z části politického spektra, který zpochybňoval jeho minulost,“ domnívá se Vávra. Ke spekulacím o Střížově nástupci se vyjadřovat nechtěl s tím, že soudcům to nepřísluší. „Zatímco rezignace je osobním rozhodnutím nejvyššího státního zástupce, tak nominace jeho nástupce bude prostě v rukou politiků. Je to politický akt a politické rozhodnutí,“ konstatoval.

Prezident Soudcovské unie ČR Libor Vávra k rezignaci nejvyššího státního zástupce Igora Stříže (zdroj: ČT24)

„Nepamatuji si, že by byly nějaké významné výhrady ke Střížově práci, kritika se týkala jeho samotného. To mohlo přispět k únavě, je to něco, co nemůžete vrátit,“ dodal pro ČT24 Vávra.

„Od jeho jmenování se mluvilo o tom, že Igor Stříž je ve funkci v podstatě dočasně a dojde k jeho nahrazení. Ale načasování mě opravdu překvapilo. I lidé z NSZ mi řekli, že netušili, že se to stane dnes (v úterý) a dozvěděli se to až na poradě ředitelů odborů, odkud se to dozvěděli další státní zástupci,“ nabídla svůj úhel pohledu pro ČT24 šéfredaktorka portálu Česká justice Eva Paseková.

Šéfredaktorka České justice Paseková ke konci nevyššího státního zástupce ve funkci (zdroj: ČT24)

Předseda České advokátní komory (ČAK) Robert Němec vzkázal, že Stříž jakožto nejvyšší představitel státního zastupitelství hrál s advokáty vždy „fair play“. „V osobní rovině bych rád vyzdvihl skutečně kolegiální přístup Igora Stříže k budování důvěry mezi státními zástupci a advokáty, byť v soudních síních stojíme na opačných stranách,“ konstatoval. Připomněl, že vedení NSZ a ČAK se pravidelně setkávají nad aktuálními problémy od přijetí memoranda o součinnosti v roce 2018, naposledy to bylo minulý měsíc.

Načítání...