Se srpnem končí i kotlíkové dotace, využilo je přes 130 tisíc rodin

4 minuty
Události: Končí kotlíkové dotace
Zdroj: ČT24

Kotlíkové dotace v sobotu končí. Stát tak skoro deset let podporoval domácnosti, aby vyměnily stará topeniště za modernější a pomohly vyčistit ovzduší. Nabídku za tu dobu využilo přes 130 tisíc rodin. Celkem si rozdělí více než 15 miliard korun. Akce podle ministerstva životního prostředí měřitelně zlepšila poměry v obcích.

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) šlo o zásadní počin pro ovzduší v Česku. „Přece jenom poté, co jsme odsířili elektrárny, teplárny, tak právě lokální zdroje vytápění hrají největší roli, takže ten smysl je tady obrovský a myslím si, že ta investice státu se společnosti velmi vyplatila,“ je přesvědčen ministr.

S tím, že kotlíkové dotace splnily účel, souhlasí i zástupci opozice. Pochvala zazněla i od ekologických organizací i přesto, že odhadem desítky tisíc kotlů ještě zbývá vyměnit. Další podporu stát nabídne, ale nebude už tak štědrá.

Nabídka státu byla v řádu desetitisíců korun, někdy i přes sto tisíc. Využil ji taky Luboš Kotala, který žije poblíž Bílovce. „Starý kotel jsme odstranili, a na základě toho jsme dostali dotaci na tepelné čerpadlo,“ pochvaluje si i přes fakt, že vytápění ho stojí podobně jako tuhými palivy, komfort je však podle něj nesrovnatelný.

Původně šlo vyměnit uhelný kotel za jiný kotel na uhlí, starý za lepší, to však definitivně skončilo v roce 2019. Hejtmanství původně přijímala žádosti pouze v papírové podobě, takže vznikaly fronty, provizorní kempy i konflikty. I úřady však postupně přešly na elektronickou komunikaci.

Kotle první a druhé emisní třídy končí

Kotlíkovou dotaci nakonec získalo nebo ještě získá 132 tisíc domácností, které si rozdělí 15 a půl miliardy korun. Dalších 62 tisíc rodin využilo Novou zelenou úsporám. Nejčastěji volily tepelná čerpadla, v poslední době skoro z poloviny. Kotle na uhlí, byť modernější byly od počátku v menšině.

Podle Hladíka je jasné, že uhlí bude jako palivo končit, nejdřív je však podle něj potřeba odstavit ty nejšpinavější kotle. „My jsme se opravdu chtěli soustředit do posledních chvil právě na tu kategorii, která už nemůže být od prvního září provozována – první a druhé emisní třídy, to jsou ty nejstarší,“ avizoval ministr s tím, že nyní je pozornost obrácená ke všem uhelným kotlům.

Poslední odhady hovořily o tom, že v domácnostech zůstává na 150 tisíc nevyhovujících kotlů první a druhé třídy i starších. Podle ministerstva životního prostředí by to mohlo být méně. V každém případě od neděle je lidé již nesmí používat. Zákon dal na výměnu deset let a kvůli válce na Ukrajině a energetické krizi vláda přidala další dva roky.

Výměnu lokálních topenišť za ekologičtější bude stát dál podporovat v Nové zelené úsporám, pro nízkopříjmové domácnosti je to program Light. Dotace ale budou řádově o desítky tisíc korun nižší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 3 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 4 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 5 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 6 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 7 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 15 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 16 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...