Na českých železnicích zemřelo od začátku roku 155 lidí. Data ukazují, že příčinou tragédií bývá nepozornost řidičů i pěších či nebezpečné přecházení přes koleje, často však i dobrovolné ukončení života. Správa železnic (SŽ) proto na všechny situace cílila svou kampaň.
Rizikové přejezdy, přecházení přes koleje. Na železnicích letos zemřelo přes 150 lidí
Srážku s osobním autem eviduje SŽ jen za poslední dny na Vyškovsku, Ústecku, Jablonecku a Strakonicku. Od začátku letošního roku se přitom na železnicích stalo přes 800 nehod. „Řidiči často chybují na lokálních tratích, kde je víkendový, sezonní provoz. Nejsou tam zvyklí na to, že místem jezdí vlak,“ přiblížila mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.
K největšímu počtu mimořádných událostí pak dochází ve Středočeském kraji, dodal mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. „Je to dáno hustotou sítě, počtem vlaků, které jezdí na železnici,“ vysvětlil.
Podle letošních dat, která vykazují už 155 úmrtí, bylo nejkritičtější období od dubna do července. Tehdy počty obětí přesáhly každý měsíc dvacet. „Jedná se o lidi, kteří přecházejí koleje tam, kde je to zákonem zakázáno, nebo si zkracují cestu místy, kudy se nesmí chodit,“ doplnil Drápal.
Lidé se sluchátky houkání vlaku přeslechnou
Strojvedoucí Českých drah Miroslav Píša popsal, že jde často o lidi, kteří mají v uších sluchátka. „Ať už stojí na nástupištích, nebo přecházejí někde přes koleje. Houkáte na ně, a oni neslyší,“ uvedl. Právě nepozornost byla hlavním tématem kampaně, kterou SŽ spustila před rokem. Tehdy evidovala touto dobou ještě o deset obětí více.
Ve spotech nabádala třeba k tomu, aby lidé nevjížděli na blikající přejezd nebo nevstupovali do kolejiště. „Pokud by kampaň zachránila byť jen jediný život, tak má smysl,“ řekla mluvčí Eberl Friebová.
Kromě kampaní investuje Správa železnic také do modernizace přejezdů. Letos téměř dvě miliardy korun, prioritní jsou pro ni přejezdy na silnicích I. až III. tříd. Právě na těch tento rok zemřelo už devatenáct lidí.