Reportéři ČT: Šéf finančního úřadu skončil poté, co jeho úřad doměřil daň firmě z holdingu Agrofert

43 minut
Reportéři ČT: Dvojí metr Finanční správy
Zdroj: ČT24

Karel Trefný pracoval jako ředitel Finančního úřadu v Příbrami, jenže pak doměřil milionovou daň jedné z firem holdingu Agrofert. A o místo ředitele přišel. Reportáž Davida Macháčka pro Reportéry ČT mapuje také případy, kdy Finanční správa prostřednictvím zajišťovacích příkazů zasáhla proti fungujícím firmám. Jenže v řadě případů spory u soudu prohrála a státu hrozí, že bude vyplácet stovky milionů jako odškodné. Za tyto chyby zatím nebyl nikdo potrestán. V případě Karla Trefného naopak dokáže Finanční správa potrestat úředníka, který žádnou chybu neudělal.

Karel Trefný býval ředitel Finančního úřadu v Příbrami. Při kontrole daňových nedoplatků prověřoval jím vedený úřad i společnost Primagra z holdingu Agrofert. „My jsme Primagře doměřili daň z přidané hodnoty asi ve výši 1,5 milionu korun, proti které se společnost odvolala. V odvolání nebyla úspěšná, takže potom podala správní žalobu. Ve správní žalobě nebyli taky úspěšní. Daň uhradili a já jsem vůbec netušil, ani jsem si nemyslel, že by to mohlo mít nějaké následky,“ popisuje Trefný.

Krátce poté o místo ředitele přišel. Pod hlavičkou reorganizace byl převelen z Příbrami do Prahy. Proti přesunutí se Karel Trefný bránil u soudu a spor s Finanční správou vyhrál. Na místo ředitele se však už nevrátil. Pracuje znovu v Příbrami, ale pouze jako řadový daňový úředník. 

„Dovolil jsem si doměřit firmu, která patřila do holdingu Agrofertu. A mohl bych si dovolit třeba víc. Tím pádem jsem se stal osobou neloajální, s kterou není důvod dál spolupracovat,“ dodává Trefný. 

Trefný: Zajišťovací příkaz má být až posledním nástrojem

Bývalý ředitel finančního úřadu navíc nesouhlasil s plošným a nekompromisním používáním zajišťovacích příkazů. „Moje vymezení proti zajišťovacím příkazům je velice jednoduché. Můj názor je ten, že zajišťovací příkaz není první nástroj zabezpečení úhrady daně, ale ten poslední,“ zdůrazňuje Karel Trefný.

Nekompromisní používání zajišťovacích příkazů zavedl před pěti lety tehdejší ředitel Finanční správy Martin Janeček. Ten po aféře s jejich nezákonným používáním na konci loňského roku ze své funkce odstoupil. Avšak zatímco Karel Trefný o post regionálního ředitele Finanční správy definitivně přišel, Martin Janeček právě takové místo získal a pracuje jako ředitel Finančního úřadu pro Jihočeský kraj v Českých Budějovicích. Rozhovor pro Reportéry ČT ale odmítl.

Zajišťovací příkazy: Finanční správa prohrála u soudu skoro polovinu případů

Jednou z firem, které stát v minulosti nezákonným použitím zajišťovacích příkazů poškodil, je Hopr Trade CZ. „My máme dnes několik rozsudků, které jasně svědčí o tom, že ten postup byl nezákonný, ale bohužel do dnešního dne stát nebyl toto pochybení schopen napravit a ty peníze, které nám přináleží, nám vrátit,“ stěžuje si její zástupce Radek Vrzal.

Osudy firem, které s daněmi nepodváděly a považovaly použití zajišťovacích příkazů za šikanu, sledují Reportéři ČT dlouhodobě. Dřívější reportáže ukázaly příběhy podnikatelů, kteří u soudu spor o zajišťovací příkazy vyhráli. Jenže toto vítězství pro ně přišlo pozdě. Nezákonný postup státu je ještě před pravomocným rozsudkem stihl ekonomicky zlikvidovat.

Nejznámějším případem, kdy stát použil zajišťovací příkazy nezákonně, a přitom likvidačním způsobem, byl zásah proti firmě FAU v Přerově. Skupina Julius Šuman tehdy zveřejnila nahrávku, na které Andrej Babiš (ANO), tehdejší ministr financí, jehož firma Agrofert byla se společností FAU v obchodním sporu, mluví o zakleknutí na FAU.

Po tomto zakleknutí začaly o firmě FAU kolovat informace, že její podnikání je podezřelé. Ale soudy jí ve sporu o zajišťovací příkazy daly za pravdu. Je důležité připomenout, že Martina Janečka, který tvrdé používání zajišťovacích příkazů zavedl, dosadil do funkce právě Andrej Babiš.

Firmy, které vyhrály svůj spor o zajišťovací příkazy, teď požadují po státu více než 600 milionů korun jako náhradu škody. A to je důvod, proč se problematika zajišťovacích příkazů dostala až do Poslanecké sněmovny a jejího rozpočtového výboru. „Pokud se takovým tvrdým zásahem zlikviduje byť jedna jediná firma, tak je to určitě na pováženou,“ upozorňuje poslanec Václav Votava (ČSSD).

Šéfka Finanční správy Tatjana Richterová se ale brání, že zatím nenastal případ, kdy by byla Finanční správa odsouzena uhradit škodu podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

Stát řadu žalob prohrál
Zdroj: ČT

Jenže stát už musel firmám zaplatit 167 milionů na úrocích za neoprávněně zadržované peníze. Řada soudních případů navíc teprve běží: soudy už projednaly 134 žalob proti zajišťovacím příkazům a firmám a podnikatelům daly za pravdu skoro v polovině případů: Finanční správa totiž prohrála 63x. Náhradu škody v nových soudních žalobách zatím požaduje sedm společností, a to v celkové výši 614 milionů Kč.

Pro některé firmy je navíc soudní cesta zoufale pomalá. Stejně jako zlikvidované firmy Autotrans Petrol nebo přerovská FAU může už tento týden skončit firma Hopr. Hrozí, že ji soud pošle do konkurzu dřív, než jí stát pošle na účet pravomocně přisouzených 120 milionů korun.

„Naše veškeré úsilí o zachování provozu, zaměstnanosti a nastartování té firmy může přijít vniveč, takže pro mě je to obrovské rozčarování, proč jsme to vlastně všechno dělali. To jsme mohli uzavřít tady před šesti lety a jít si každý po svém,“ kritizuje Radek Vrzal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 9 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 9 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 16 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 20 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 22 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 23 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...