Finanční správu povede Tatjana Richterová, nahradí kritizovaného Janečka

3 minuty
Události ČT: Novou ředitelkou Finanční správy bude Tatjana Richterová
Zdroj: ČT24

Novou šéfkou Finanční správy ČR se stane Tatjana Richterová, řekla České televizi ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Richterová nastoupí k 28. prosinci a nahradí Martina Janečka. Ten bude od ledna šéfem Finančního úřadu pro Jihočeský kraj.

Richterová uspěla ve výběrovém řízení, ve kterém byli další dva uchazeči. Podle Schillerové bude mít nová šéfka za úkol pokračovat v každoročním vyšším výběru daní a zároveň by měla zlepšit komunikaci finanční správy, kterou v minulosti část politiků a podnikatelů kritizovala.

„Je třeba nastavit podmínky tak, aby v případě, že někdo bude chtít komunikovat s Finanční správou, aby pro něj byla srozumitelná,“ přiblížila Richterová.

V současné době je Richterová Janečkovou zástupkyní. V letech 1991 až 2010 působila na Finančním ředitelství v Ústí nad Labem coby referentka a později ředitelka finančního úřadu, uvádí se na stránkách Finanční správy ČR. Od roku 2011 pracuje na Generálním finančním ředitelství, postupně jako ředitelka finančního ředitelství, ředitelka finančního úřadu a nyní jako ředitelka sekce a zástupkyně generálního ředitele. Má vysokoškolské vzdělání – titul Ing. –  v oboru ekonomika odvětví.

Je to velice zkušená manažerka, odbornice, která je jednoznačně spojena s tím, že Praha přestala být daňovým rájem.
Alena Schillerová
ministryně financí

Janečka do čela Finanční správy jmenovala vláda koncem října 2014, kdy ministerstvo financí vedl nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Janeček sice zlepšil výběr daní, od opozice ale sklízel tvrdou kritiku.

„Finanční správa fungovala doteď jako daňový kombajn na malé živnostníky, ale unikají nám daleko větší peníze na úrovni korporací a velkých firem,“ řekl místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

„Zajišťovací příkazy, likvidace nevinných firem, excesy typu seznam všech novomanželů, aby se jim zpovídali, kdo všechno byl na jejich svatební hostině a jak to zaplatili,“ vyjmenoval problematické body člen rozpočtového výboru sněmovny Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle nové ředitelky ale prověrka ukázala, že úředníci zrovna v případě kauzy novomanželů postupovali vcelku správně. „Budeme instruovat naše pracovník, aby opravdu využili všech možných metod zejména v této oblasti a obtěžovali občany co nejméně,“ dodala Richterová.

Právě to má zajistit i projekt Moje daně, jehož start bude mít Tatjana Richterová na starosti. Umožní, aby lidé mohli on-line vyplňovat daňová přiznání a daně pak i snadněji platit.

Kritika zajišťovacích příkazů

Velkou kritiku si Janečkem vedený úřad vysloužil kvůli využívání takzvaných zajišťovacích příkazů, kterými mohou v případě podezření na daňový podvod úředníci daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Od usednutí Janečka do křesla generálního ředitele správy počet příkazů výrazně stoupl, z necelé pětistovky v roce 2013 na zhruba trojnásobek (loni jich bylo celkem 1420, v roce 2015 dokonce 1605), uvedla agentura ČTK.

Používání tohoto nástroje kritizovala řada postižených firem i daňových expertů, podle kterých finanční správa příkazy zneužívala a likvidovala tak řadu poctivých firem, které se do řetězových podvodů s DPH mohly dostat neúmyslně. Loni v listopadu v reakci na to finanční správa oznámila, že bude při vydání zajišťovacího příkazu u fungujících firem nabízet alternativní zajištění majetku. Chystá se i změna zákona.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 4 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 5 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 9 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 10 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...