Programy Národního plánu obnovy se zpožďují, projekty jsou kvůli vysoké inflaci také náročnější

3 minuty
Události: Čerpání peněz z Národního plánu obnovy je ohrožené
Zdroj: ČT24

Čerpání části evropských peněz z Národního plánu obnovy je ohrožené. Část programů nabírá zpoždění, navíc jsou kvůli vysoké inflaci projekty náročnější pro státní rozpočet. Celkem si mají podniky a instituce rozdělit do roku 2026 skoro 200 miliard korun.

Solární panely jsou na střechách domů k vidění stále častěji a v budoucnu jich ještě přibude. Domácnosti totiž řeší, jak ušetřit za energie, a tak o stovky procent stoupá zájem o fotovoltaické systémy.

„Je v podstatě jedno, jestli se bavíme o novostavbách či rekonstrukcích objektů. V poslední době samozřejmě lidé řeší i přechod z plynu na jiné technologie,“ popisuje aktuální trend ředitel společnosti Zero Living Luděk Lošťák.

Jenže poptávka už je teď dvakrát větší než nabídka. Navíc chybí lidé i materiál. Doba dodání se tak prodlužuje a instalace prodražuje. Třeba u jednoho domu vyšla na 650 tisíc, z toho je dotace na instalaci přibližně 205 tisíc korun. Většinu nákladů tak nese majitel objektu.

Stihnou se projekty včas?

Nedostupnost solárních panelů a jejich zdražování teď může v Česku zbrzdit i čerpání peněz z Národního plánu obnovy. Na výzvu jsou pro firmy určeny čtyři miliardy korun. Pokrýt by jim mohly až 35 procent nákladů. „Tím, že jsme ty projekty zahájili později, tak teď budeme řešit problémy s tím, aby ta realizace byla včasná,“ zmiňuje ředitel společnosti Enovation Jiří Kvíz.

„Ukončení projektů musí být do podzimu příštího roku, je potřeba si uvědomit, že ty firmy potřebují získat stavební povolení, to trvá v průměru 250 dnů,“ připomíná Jakub Smetánka z ČSOB EU Centra.

Například jeden z programů, který měl původně odstartovat před pěti měsíci, se nakonec spustil až v březnu. A podobné může být zpoždění i u dalších částí Národního plánu. „Protože se celé programování strukturálních fondů zpozdilo o rok a více, tak i toto mělo vliv na Národní plán obnovy,“ uvedl náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Marian Piecha.

Tuzemské firmy a instituce si mají rozdělit 191 miliard korun. Podle inventury současného vedení ministerstva průmyslu je možné splnit jen asi dvě třetiny plánu. Když Česko nestihne podporu v případě fotovoltaiky vyčerpat, jsou podle náměstka Piechy připravené další výzvy. I na ty už jsou peníze alokované.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 7 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 8 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 14 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 19 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 21 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 21 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...