Při akcích k 17. listopadu v Praze zazní Modlitba pro Martu, dopravu čekají omezení

Akce k mezinárodnímu dni studentstva 17. 11. (zdroj: ČT24)

Výročí 17. listopadu si připomene celé Česko, ale zvlášť Praha, která byla místem událostí z roku 1939 i 1989. Na zajištění bezpečnosti oslav se bude podílet magistrát, který představil program i koronavirová opatření. Centrem oslav bude opět Národní třída – řidiči i cestující ve veřejné dopravě proto musí počítat s dopravním omezením. Pietní akce zaštiťují platforma Festival svobody a Korzo Národní. Na tiskové konferenci o tom informovali pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), ředitel Korzo Národní Jan Hlaváček a za Festival svobody Jan Gregar.

„Už dlouho víme, že svoboda není zadarmo. Události například v Bělorusku slouží jako memento, které nám ukazuje, že aktuální situace rozhodně není daná a že se může poměrně rychle změnit,“ řekl Hříb.

Tradičním místem vzpomínek na 17. listopad je prostor před Hlávkovou kolejí na Novém Městě. Vzhledem k očekávanému hromadění davů vyslovil primátor přání, aby lidé dodržovali současná koronavirová opatření a chovali se ohleduplně.    

„Pandemie covidu výrazně ovlivňuje život nás všech. Narazili jsme při ní na jednu novou zkušenost, která nám naznačuje, že za svobodu je nyní potřeba bojovat i jinými způsoby než v roce 1989,“ dodal Hřib.

Bezpečnost a dopravní omezení

Bezpečnost plánovaných akcí označili pořadatelé oslavy svobody za letošní prioritu. Například program na Národní třídě je podle Hlaváčka připraven tak, aby se návštěvníci neshlukovali ve velkých davech. Akce je letos pojata jako galerie rozprostřená po celé ulici. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Koordinace mnohých akcí se ujme platforma Festival svobody. Připraven je Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí nebo předávání Cen Paměti Národa. Koncert začne v 16:30 a vystoupí například Jana Kirschner, Aneta Langerová nebo Glen Hansard.

Podle mluvčího Koncertu pro budoucnost Gregara se jeho prostřednictvím připomene odkaz Václava Havla a soustředí se na dodržování lidských práv ve světě. Mezi hosty proto bude například zástupkyně komunity Ujgurů v Číně Nury Turkel. Organizace Post Bellum v prostorách Národního divadla chystá předávání Cen Paměti Národa. Ocenění si převezmou například přeživší z Osvětimi Lívia Herzová či bývalý politický vězeň Jiří Lukšíček.

V rámci Festivalu Svobody se centrem metropole projde satirický karnevalový průvod. Ve 14 hodin jeho účastníci půjdou z Kampy přes Karlův most a Národní třídu do Kampusu Hybernská. Průvodu se zúčastní mimo jiné umělci, studenti a zástupci občanských iniciativ.

Pietní akci na Albertově uspořádají studenti Univerzity Karlovy. Program zahájí vzpomínková akce u Hlávkovy koleje v 9 hodin, studenti dále v průvodu zamíří do Žitné ulice a následně na Albertov. Tam od 12 hodin mimo jiné zazní projevy zástupců akademických obcí a studentských organizací.

Modlitba pro Martu a rozsvícení budov

Poosmé se budou na Národní třídě konat oslavy svobody zvané Korzo Národní. Lidé se mohou těšit na pouliční výstavy nebo projekce o současném Bělorusku na fasádu obchodního domu Máj. V budovách na Národní třídě jsou připravená divadelní představení, výtvarné a vzdělávací workshopy a debaty. Některé podle ředitele Korza Národní budou streamované.

„Akce není žádným protestem ani politickou kampaní, nýbrž důstojnou oslavou státního svátku a hodnot spojených s odkazem sametové revoluce,“ upozornil Hlaváček a doplnil další informace k programu.

obrázek
Zdroj: ČT24

„V plánu opět máme rozsvícení budov do českých státních barev napříč republikou. V 17:11 zazní z městských a obecních rozhlasů na 20 místech v Česku i v rádiovém éteru píseň Modlitba pro Martu.“ 

Lidé, kteří se nebudou moci osobně zúčastnit piety na Národní třídě nebo se jí osobně zúčastnit nechtějí, budou moci jako připomínku sametové revoluce zapálit svíčku prostřednictvím dobrovolníků na místě. Loni se této on-line piety podle Hlaváčka zúčastnilo zhruba dva tisíce lidí.