Někdejší premiér a bývalý kandidát na prezidenta Mirek Topolánek považuje za nezbytné, aby měl budoucí český prezident bohaté politické zkušenosti. S tím nesouhlasí textař a rovněž bývalý kandidát na post hlavy státu Michal Horáček. „Václav Havel politickou zkušenost také neměl,“ připomněl v Událostech, komentářích.
Prezident by měl mít politickou zkušenost, míní Topolánek. Havel ji neměl, oponoval Horáček
„Pro mě je účast ve hře důležitější než všechny ostatní věci,“ okomentoval Horáček svůj neúspěch v prezidentských volbách v roce 2018. „Pro mě bylo důležité hrát tu hru dobře a čestně, protože se domnívám, že čestná prohra je lepší než ošklivá výhra,“ dodal.
Jeho osobním přáním bylo v tehdejších volbách to, aby ve funkci nebyl Miloš Zeman, proto se rozhodl ve druhém kole podpořit Jiřího Drahoše. „Pokud dostal někdo jiný v legitimním, čestném boji více hlasů než já, nedělalo mi problém ho podpořit.“
„Přiznám se, že jsem ve druhém kole nevolil,“ poznamenal Topolánek. Voličům však tenkrát stejně jako Horáček doporučil, aby volili Drahoše. Podle něj šlo spíše o vynucený krok. „Moje motivace ale byla, že tam nebude ani jeden,“ upřesnil.
Jaký má být prezident
Podle Topolánka bylo jeho výhodou v tehdejších prezidentských volbách to, že měl za sebou bohaté politické zkušenosti. „Jeden z mých požadavků na budoucího prezidenta je, že by měl mít nějakou politickou zkušenost. Ideální by bylo vrcholovou, což je někdy těžko splnitelné. Ale měl by mít za sebou nějaký úspěch,“ prozradil.
S tím Horáček nesouhlasí. „Nemyslím si, že je to nezbytné. Například Václav Havel politickou zkušenost taky neměl,“ oponoval. „Záleží spíš na tom, jaká byla ta politická kariéra, jací byli vaši spojenci. (…) Podle toho bych soudil všechny lidi,“ dodal.
„Máme teď dvě cesty. Buď budeme pokračovat po deseti letech mocenského aktivismu v té zemanovské – to pokračování je Andrej Babiš, který nemá žádné hodnotové zakotvení, mezinárodní reputaci, nadhled ani pozitivní životní příběh –, nebo máme druhou možnost. Tím je naplnění myšlenky vrátit volbu lidem této země, zcivilnit tu pozici. Prezident by měl mít pozitivní životní příběh,“ soudí Topolánek. Hlava státu by podle něj měla mít také nadhled a empatii.
Podle Horáčka budou nadcházející prezidentské volby střetem mezi zastánci systému a jeho odpůrci. „Systému v tom smyslu, že máme svobodné podnikání, nějaké spojence, že jsme v Evropské unii, jestli chceme euro a kam patříme,“ objasnil.
„Z nabídky uchazečů se poměrně raduji,“ dodal Horáček. Naopak Topolánek uvedl, že člověk, který by uspokojil jeho preference, se o post hlavy státu neuchází. „A už ani nebude,“ poznamenal.