Před šesti lety zemřel Václav Havel: Lidé vzpomínali na Hrádečku, v Praze byla odhalena lavička

4 minuty
Události: Lidé si připomínali Havlův odkaz v metropoli i na Hrádečku
Zdroj: ČT24

Na několika místech v Česku si lidé připomínali šesté výročí úmrtí prvního českého prezidenta a dramatika Václava Havla. Před budovou Národní technické knihovny v pražských Dejvicích byla odhalena lavička Ferdinanda Vaňka, což bylo Havlovo alter ego. Po celý den lidé zapalovali svíčky také na Hrádečku, recesisté si zase jako připomínku bývalého prezidenta ohrnuli kalhoty.

  • Havla si mohou lidé připomenout také tím, že budou mít krátké či ohrnuté kalhoty. Jde o upomínku na první prezidentskou inauguraci, na které měl Václav Havel nápadně krátké nohavice.

Havla jako dramatika a spisovatele si připomněli účastníci akce Svíčka pro Václava Havla, která odstartovala dopoledne v centru Prahy na Jungmannově náměstí. Lidé se mohli připojit ke kontinuálnímu čtení z jeho díla. Ze známých osobností akci podpořili například socioložka Jiřina Šiklová, dokumentaristka Olga Sommerová nebo herec Jan Potměšil. Na akci pak ještě navázala mše v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné.

  • V Knihovně Václava Havla byla večer představena edice osmi Havlových divadelních her.

Divadlo Alfréd ve dvoře pak zvalo na čtvrtý ročník akce Čtení z Havla. Pořadatelé lákali každého, kdo měl chuť si přečíst nebo jen poslechnout z některého Havlova textu pasáž, kterou má rád, či ji považuje za důležitou.

Od rána lidé zapalovali svíčky také v Praze před Národním divadlem. V deset hodin tam přinesla květiny i vdova po Václavu Havlovi Dagmar. Krátce se zastavila i u plastiky srdce, které vzniklo na její přání. Ke komorní pietě se přidal i ředitel pražského Národního divadla Jan Burian.

Dagmar Havlová a šéf Národního divadla Jan Burian u památníku Václava Havla
Zdroj: Michaela Říhová/ČTK

Šéfové obou komor parlamentu uctili Havlovu památku odpoledne u rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově. Věnec tam poslal i prezident republiky Miloš Zeman. „Zrovna v dnešní době je velice dobré si připomenout Václava Havla a jeho odkaz, protože to byl velký demokrat. Mě samotného by zajímalo, co by říkal na dnešní dobu a na to, jak je společnost polarizovaná,“ konstatoval předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). 

Lavička připomíná Havlovu Audienci

Prostor před Národní technickou knihovnou v Dejvicích zase oživila nová Lavička Ferdinanda Vaňka. Její podoba vzešla z architektonické soutěže, porota nakonec vybrala návrh architektů Ley Dostálové a Petra Pištěka.

Lavičku tvoří rudý pivovarnický sud – Havel totiž použil Ferdinanda Vaňka jako své stylizované alter ego poprvé ve hře Audience, ve které intelektuál Vaněk musí pracovat v pivovaru. Sedací plocha lavičky zase měří přesně 1989 milimetrů, čímž odkazuje ke zlomovému datu v našich dějinách.

„Jméno Václava Havla pro mě představuje vizi moderního českého státu založeného na dělbě moci a vládě práva, ve kterém platí svoboda slova a tisku, slušnost a také respekt jednoho vůči druhému,“ uvedl při slavnostním odhalení starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Záznam Audience se pak promítal ve Vzdělávacím centru Národní technické knihovny.

Jméno prvního prezidenta nese letiště, školy i náměstí

S odkazem prvního českého prezidenta je spojen také jiný projekt Lavička Václava Havla. Ten inicioval bývalý velvyslanec v USA Petr Gandalovič společně se zesnulým architektem Bořkem Šípkem. Dvě křesla spojená kulatým stolem, v jehož středu prorůstá strom, už stojí na 24. místech: mimo jiné ve Washingtonu, Barceloně nebo Benátkách. Poslední byla odhalena letos v záři v Mladé Boleslavi.

obrázek
Zdroj: ČT24

Havlovo jméno už dnes nesou v Česku i další stavby či místa: v den nedožitých 76. narozenin bylo pražské letiště v Ruzyni oficiálně přejmenováno na Letiště Václava Havla. Vdova po bývalém prezidentovi Dagmar Havlová to označila za konkrétní a hmatatelné uznání Havlových zásluh o svobodu a demokracii u nás. Autorem myšlenky na přejmenování letiště byl režisér Fero Fenič.

Jméno prvního českého prezidenta nesou i školy v Poděbradech či Kralupech nad Vltavou, svou ulici pak má Václav Havel třeba v Brně, Kadani nebo Trutnově. Loni se Havel dočkal také vlastního náměstí v Praze, radní se rozhodli pojmenovat po něm piazzettu u Národního divadla

obrázek
Zdroj: ČT24

V zahraničí nechal Havel otisk v Polsku, Izraeli i ve Štrasburku

Hned v den Havlova pohřbu v roce 2011 pojmenoval jeho jménem novou třídu polský Gdaňsk, který byl za minulého režimu silně spjat s odborovým hnutím Solidarita. Předloni pak byl slavnostně odhalen bulvár Václava Havla také v ukrajinském hlavním městě Kyjev.

Svoje náměstí má Václav Havel třeba v izraelském městě Haifa, v Jeruzalémě po něm zase pojmenovali jednu ze zahrad, kde je také vytesán jeho slogan Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Havel navštívil Izrael v pozici prezidenta dvakrát: v letech 1990 a 1997: „Václav Havel byl velkým světovým lídrem, který vrátil Českou republiku na světovou scénu,“ uvedl jeruzalémský starosta Nir Barkat.

Haifu zdobí nové Havlovo náměstí
Zdroj: ČT24

V Paříži v listopadu 2013 slavnostně otevřeli Knihovnu Václava Havla, která kromě Prahy působí rovněž v americkém Washingtonu.

Od letošního července pak nese jméno našeho bývalého prezidenta i jedna z budov Evropského parlamentu, stojící ve francouzském Štrasburku. Slavnostní inaugurace se kromě vdovy Dagmar Havlové zúčastnil i předseda europarlamentu Antonio Tajani.  

Podle něj se Havel celý život snažil dosáhnout usmíření a míru. „Jeho život a jeho oddanost demokracii nás inspirují a zavazují nás pokračovat v úsilí o vybudování spravedlivější, silnější Evropy, která je blíže občanům,“ prohlásil šéf europarlamentu.

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku nese jméno Václava Havla
Zdroj: ČT24

Budovu, která nese zkratku „HAV“, doplňuje několik děl českých autorů, které Havla připomínají. Před vchodem byla odhalena bronzová busta od sochařky Marie Šeborové, dům zdobí také fotografie Tomkiho Němce z období sametové revoluce a v jedné z jednacích místností visí tapiserie podle návrhu Petra Síse. Její větší obdobu znají cestující z pražského Letiště Václava Havla.

Načítání...