„Havel byl českým Walesou,“ přirovnal dnes starosta Gdaňska Pawel Adamowicz bývalého českého prezidenta k Lechu Walesovi, ikoně boje proti komunismu v Polsku. „Když skoná někdo takový, jen těžko si lze představit, aby Gdaňsk, který je symbolem změn ve střední a východní Evropě, městem svobody, neuctil památku českého Walesy,“ dodal. „Je to prostě náš přítel a přátelé se mají ctít. Jsme hrdi, že čtyři hodiny před jeho pohřbem na Hradčanech v nové části Gdaňska otevřeme Třídu Václava Havla.“

Reportáž Miroslava Karase
Po Havlovi se v Gdaňsku jmenuje nová, dva kilometry dlouhá ulice. Po zesnulém exprezidentovi se začíná pojmenovávat i v Česku. V Poděbradech ponese jeho jméno základní škola, kam sám Havel chodil. Vznikla i petice, aby se po Havlovi pojmenovalo pražské ruzyňské letiště, do úterka měla asi 10 tisíc podpisů. V Karlových Varech chtějí pojmenovat po Havlovi také jednu z ulic.
Havlovy zásluhy by mohl ocenit i Senát v USA. Návrh rezoluce, který Rubio zveřejnil na svých internetových stránkách, oceňuje Havla jako dramatika, disidenta i politika. Uvádí, že „pod vedením Václava Havla se Česká republika stala důležitým a cenným členem mezinárodního společenství“. Zdůrazňuje také Havlovo zasazení o dodržování lidských práv na Kubě, v Bělorusku či v Barmě.