Přecházení přes koleje je vždy hazard. Tragédii v Zábřehu odvrátil strojvedoucí

5 minut
Události: Nebezpečné přecházení přes koleje
Zdroj: ČT24

Pětičlennou rodinu, která v neděli odpoledne nepovoleně přecházela kolejiště ve stanici Zábřeh na Šumpersku, jen těsně minulo projíždějící pendolino. Tragédii podle Českých drah zabránil strojvedoucí vlaku, který začal houkat, stihl zatáhnout rychlobrzdu a soupravu zpomalit. Policie oznámila, že se jí přihlásil muž, který před vlakem přebíhal se svou manželkou a třemi dětmi. Událost vyhodnotila jako přestupek, za který hrozí pokuta až deset tisíc korun.

Policie se začala případem zabývat ve středu na základě videa kolujícího na sociálních sítích, které riskantní chování rodiny zachytilo. Skupinka začala přecházet z nástupiště k nádražní budově ve chvíli, kdy se na bližší z kolejí rozjížděl osobní vlak a na další koleji současně stanicí projíždělo vysokou rychlostí pendolino, které směřovalo z Ostravy do Prahy. Rodina fatální srážce unikla na poslední chvíli.

České dráhy uvedly, že tragédie se nestala jen díky pohotovosti jejich strojvedoucího, který poté, co spatřil na kolejích skupinu lidí, začal okamžitě brzdit. Pendolino ve stanici v Zábřehu nezastavovalo, a proto jelo vysokou rychlostí.

Manželé se po incidentu sami přihlásili

Muž, který se ženou a dětmi přes koleje přecházel, se po zveřejnění videa dostavil na policejní služebnu v Prostějově. Již druhý den po incidentu kontaktovala jeho manželka infolinku Českých drah, kde událost oznámila.

„Na nástupišti byl velký dav lidí a muž netušil, že se na nástupišti nachází podchod. Nikde neviděl ceduli se zákazem přecházení přes koleje, a proto se rozhodl přejít přes daný přechod. Celý incident, který mohl skončit tragicky, rodinu zasáhl a velmi mrzí,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Zábřežští policisté čin kvalifikovali jako přestupek podle zákona o drahách. „S největší pravděpodobností bude přestupek oznámen drážnímu správnímu úřadu, který může přestupci udělit pokutu do deseti tisíc korun,“ dodal mluvčí.

Rozjetý vlak zastaví až po vyšších stovkách metrů

„Strojvedoucí houkal z dálky a oni tam v poslední chvilku skočili,“ sdělil svědek události. Rodina ale není jediná, která do kolejiště vstoupila. Zaměstnanci nádraží, kteří chtěli zůstat v anonymitě, sdělili, že podobné chování pozorují často.

Například cestující Kateřina si cestu přes koleje zkracuje pravidelně. „Já vím, že se to nemá, ale když člověk spěchá na vlak...,“ sdělila cestující. Ani v takovém případě by ale lidé podle Českých drah neměli přecházet koleje tam, kde nemají. I přes rychlobrzdu totiž rozjetý vlak zastaví až po vyšších stovkách metrů. Vlak přijíždějící do stanice je navíc hůře slyšet.

Přecházení přes kolejiště je podle odborníků vždy hazardem. Nejrychlejší vlaky v tuzemsku jezdí rychlostí 160 kilometrů za hodinu. I když se člověk rozhlédne a má pocit, že vlak je daleko, během pár sekund může dojít ke srážce.

„Překročení jedné koleje normální chůzí trvá pět vteřin a vlak jedoucí maximální rychlostí u nás běžnou urazí za vteřinu 45 metrů. To znamená za pět vteřin, které potřebujeme jako absolutní minimum, vlak ujede víc než 220 metrů,“ vysvětlil Pavel Skládaný z Centra dopravního výzkumu.

V Sokolově došlo už k šesti tragickým incidentům

Na sokolovském vlakovém nádraží došlo k podobné nebezpečné situaci, kdy si dvě malé děti hrály přímo na kolejích, po kterých denně projíždí desítky vlaků. Díky včasnému zásahu pracovníka bezpečnostní agentury, který tuto situaci zaznamenal, byly děti včas odvedeny z kolejiště – jen chvíli předtím, než tudy projel vlak.

Podle Drážní inspekce se na sokolovském nádraží stalo již šest tragických incidentů, kdy lidé přecházeli koleje na nebezpečných místech. I přes existenci podchodu, který měl zvýšit bezpečnost, někteří lidé stále riskují přechod přímo přes kolejiště. Starostka města Sokolov Renata Oulehlová(ANO) uvedla, že město dělá maximum pro zajištění bezpečnosti, ale stále čelí problémům s nezodpovědným chováním některých občanů.

Sokolov se nyní soustředí na zajištění větší ochrany života a zdraví občanů instalací pokročilého systému detekce pohybu. Město uspělo v soutěži Slepá místa a získalo chytrý kamerový systém, který bude monitorovat kolejiště. Tento systém dokáže detekovat přítomnost lidí na kolejích a okamžitě upozorní městskou policii. Operátor na základě tohoto upozornění může varovat dotyčné osoby, aby opustily nebezpečnou zónu, což by mělo pomoci snížit riziko tragédií.

Ročně na železnici při srážkách s vlakem zahyne více než dvě stě lidí. V drtivé většině se jedná o ty, kteří se rozhodli ukončit svůj život. Mezi oběťmi jsou však i ti, kteří trať přecházeli na místech, kde to bylo zakázáno. Statistiky ukazují, že počet úrazů na železnici způsobených porušováním pravidel je u osob do 26 let nejvyšší za posledních pět let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Sněmovna má dále probrat novelu o rozšíření pravomocí společenství obcí.
14:00Aktualizovánopřed 2 mminutami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 47 mminutami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 51 mminutami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 54 mminutami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 2 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 3 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 4 hhodinami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 4 hhodinami
Načítání...