Přecházení přes koleje je vždy hazard. Tragédii v Zábřehu odvrátil strojvedoucí

5 minut
Události: Nebezpečné přecházení přes koleje
Zdroj: ČT24

Pětičlennou rodinu, která v neděli odpoledne nepovoleně přecházela kolejiště ve stanici Zábřeh na Šumpersku, jen těsně minulo projíždějící pendolino. Tragédii podle Českých drah zabránil strojvedoucí vlaku, který začal houkat, stihl zatáhnout rychlobrzdu a soupravu zpomalit. Policie oznámila, že se jí přihlásil muž, který před vlakem přebíhal se svou manželkou a třemi dětmi. Událost vyhodnotila jako přestupek, za který hrozí pokuta až deset tisíc korun.

Policie se začala případem zabývat ve středu na základě videa kolujícího na sociálních sítích, které riskantní chování rodiny zachytilo. Skupinka začala přecházet z nástupiště k nádražní budově ve chvíli, kdy se na bližší z kolejí rozjížděl osobní vlak a na další koleji současně stanicí projíždělo vysokou rychlostí pendolino, které směřovalo z Ostravy do Prahy. Rodina fatální srážce unikla na poslední chvíli.

České dráhy uvedly, že tragédie se nestala jen díky pohotovosti jejich strojvedoucího, který poté, co spatřil na kolejích skupinu lidí, začal okamžitě brzdit. Pendolino ve stanici v Zábřehu nezastavovalo, a proto jelo vysokou rychlostí.

Manželé se po incidentu sami přihlásili

Muž, který se ženou a dětmi přes koleje přecházel, se po zveřejnění videa dostavil na policejní služebnu v Prostějově. Již druhý den po incidentu kontaktovala jeho manželka infolinku Českých drah, kde událost oznámila.

„Na nástupišti byl velký dav lidí a muž netušil, že se na nástupišti nachází podchod. Nikde neviděl ceduli se zákazem přecházení přes koleje, a proto se rozhodl přejít přes daný přechod. Celý incident, který mohl skončit tragicky, rodinu zasáhl a velmi mrzí,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Zábřežští policisté čin kvalifikovali jako přestupek podle zákona o drahách. „S největší pravděpodobností bude přestupek oznámen drážnímu správnímu úřadu, který může přestupci udělit pokutu do deseti tisíc korun,“ dodal mluvčí.

Rozjetý vlak zastaví až po vyšších stovkách metrů

„Strojvedoucí houkal z dálky a oni tam v poslední chvilku skočili,“ sdělil svědek události. Rodina ale není jediná, která do kolejiště vstoupila. Zaměstnanci nádraží, kteří chtěli zůstat v anonymitě, sdělili, že podobné chování pozorují často.

Například cestující Kateřina si cestu přes koleje zkracuje pravidelně. „Já vím, že se to nemá, ale když člověk spěchá na vlak...,“ sdělila cestující. Ani v takovém případě by ale lidé podle Českých drah neměli přecházet koleje tam, kde nemají. I přes rychlobrzdu totiž rozjetý vlak zastaví až po vyšších stovkách metrů. Vlak přijíždějící do stanice je navíc hůře slyšet.

Přecházení přes kolejiště je podle odborníků vždy hazardem. Nejrychlejší vlaky v tuzemsku jezdí rychlostí 160 kilometrů za hodinu. I když se člověk rozhlédne a má pocit, že vlak je daleko, během pár sekund může dojít ke srážce.

„Překročení jedné koleje normální chůzí trvá pět vteřin a vlak jedoucí maximální rychlostí u nás běžnou urazí za vteřinu 45 metrů. To znamená za pět vteřin, které potřebujeme jako absolutní minimum, vlak ujede víc než 220 metrů,“ vysvětlil Pavel Skládaný z Centra dopravního výzkumu.

V Sokolově došlo už k šesti tragickým incidentům

Na sokolovském vlakovém nádraží došlo k podobné nebezpečné situaci, kdy si dvě malé děti hrály přímo na kolejích, po kterých denně projíždí desítky vlaků. Díky včasnému zásahu pracovníka bezpečnostní agentury, který tuto situaci zaznamenal, byly děti včas odvedeny z kolejiště – jen chvíli předtím, než tudy projel vlak.

Podle Drážní inspekce se na sokolovském nádraží stalo již šest tragických incidentů, kdy lidé přecházeli koleje na nebezpečných místech. I přes existenci podchodu, který měl zvýšit bezpečnost, někteří lidé stále riskují přechod přímo přes kolejiště. Starostka města Sokolov Renata Oulehlová(ANO) uvedla, že město dělá maximum pro zajištění bezpečnosti, ale stále čelí problémům s nezodpovědným chováním některých občanů.

Sokolov se nyní soustředí na zajištění větší ochrany života a zdraví občanů instalací pokročilého systému detekce pohybu. Město uspělo v soutěži Slepá místa a získalo chytrý kamerový systém, který bude monitorovat kolejiště. Tento systém dokáže detekovat přítomnost lidí na kolejích a okamžitě upozorní městskou policii. Operátor na základě tohoto upozornění může varovat dotyčné osoby, aby opustily nebezpečnou zónu, což by mělo pomoci snížit riziko tragédií.

Ročně na železnici při srážkách s vlakem zahyne více než dvě stě lidí. V drtivé většině se jedná o ty, kteří se rozhodli ukončit svůj život. Mezi oběťmi jsou však i ti, kteří trať přecházeli na místech, kde to bylo zakázáno. Statistiky ukazují, že počet úrazů na železnici způsobených porušováním pravidel je u osob do 26 let nejvyšší za posledních pět let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 53 mminutami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 2 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 7 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 9 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 10 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 17 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 18 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 19 hhodinami
Načítání...