Při srážce auta a vlaku na přejezdu v Ostravě zemřely dvě děti

Po dopolední srážce vlaku s osobním autem na přejezdu v Ostravě-Třebovicích zemřely dvě děti, které jely v autě. Na místě zasahovali policisté a hasiči. Provoz na trati mezi Opavou a Ostravou byl kvůli nehodě déle než čtyři hodiny přerušený.

K nehodě došlo po desáté hodině dopoledne. První informace hovořily o tom, že zdravotníci ošetřovali několik zraněných. „V souvislosti s událostí došlo k úmrtí dvou nezletilých osob z vozidla,“ potvrdila dopoledne policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Nehoda se stala mezi vlakovými stanicemi Třebovice a Svinov. Mezi stanicemi  Ostrava-Svinov a Děhylov jezdila náhradní autobusová doprava.

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že nehoda se stala na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor a do auta narazil rychlík jedoucí z Olomouce do Ostravy. „Předběžně byly škody na vlaku odhadnuty na sto tisíc korun a na osobním automobilu na dvě stě tisíc korun. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy,“ řekl Drápal.

Děti se nepodařilo zachránit

Mluvčí hasičů Lukáš Popp řekl, že hasiči ihned po příjezdu zajistili havarované auto proti požáru a současně zahájili resuscitaci dvou dětí, které už byly z auta venku. „Po příjezdu záchranářů hasiči v resuscitaci pokračovali společně. Po několika minutách hasiči pomohli s transportem obou dětí do připravených sanitních vozů, kde opět společně se zdravotníky pokračovali v resuscitaci,“ popsal Popp. Životy dětí se ale přes veškerou snahu nepodařilo zachránit.

Kromě dětí byl v autě řidič, který při nehodě utrpěl zranění a musel mu poskytnout posttraumatickou péči psycholog. „Ve vlaku cestovalo zhruba sedm desítek cestujících, nemám informace o žádném zranění. Provedená dechová zkouška u strojvedoucího byla s negativním výsledkem,“ uvedla Štětínská.

Příčinu nehody vyšetřují policisté a inspekce

Policisté byli na místě až do odpoledních hodin, společně s hasiči a pracovníky Drážní inspekce a Správy železnic. „Jsme v podstatě na začátku prověřování celé události, kdy bude následovat další shromažďovaní a vyhodnocování informací. Policisté budou vycházet také ze zadaných znaleckých posudků. S ohledem na charakter události poskytovali policisté psychologickou péči dotčeným osobám,“ řekla policejní mluvčí. Vyjadřovat se k příčině nehody by podle ní bylo předčasné.

Jde o letošní nejtragičtější nehodu na železnici v zemi. V loňském roce na železnici, v metru a na lanových, trolejbusových i tramvajových drahách v Česku zemřelo 249 lidí, o 43 více než v roce 2021. Ve více než 80 procentech případů šlo o lidi, kteří vstoupili před vlak na koleje.

Jednou z největších vlakových nehod byla 27. června srážka pendolina s lokomotivou v Bohumíně na Karvinsku, kterou nepřežil strojvedoucí a zraněno bylo pět lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 27 mminutami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 1 hhodinou

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 2 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 5 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 6 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 6 hhodinami

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 15 hhodinami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 21 hhodinami
Načítání...