Populace vlků na severu Čech stále sílí. Další stopy objevily při hře děti na Děčínsku

Populace vlků na severu Čech se rozrůstá. Další důkaz objevily děti na Děčínsku, které našly vlčí trus, když plnily úkoly projektu Lesní svět. Podle ochránců přírody to svědčí o tom, že populace vlků v širší oblasti Národního parku České Švýcarsko a Labských pískovců nebo Lužických hor stále sílí. Vlci migrují do Čech ze sousedního Německa.

Současný výskyt vlků v oblasti Českého Švýcarska je zaznamenán od roku 2012, kdy se sem šelmy vrátily zhruba po 250 letech. Od jara 2017 vlky v parku a jeho širším okolí ochránci přírody registrují pravidelně. Za tu dobu řešili deset případů, kdy vlci napadli hospodářská zvířata a napáchali škodu především v Labských pískovcích.

„Kolik přesně jich v Českém Švýcarsku žije, neumíme říci, protože jejich teritorium je širší a pohybují se mezi Českým Švýcarskem, Labskými pískovci, Lužickými a Krušnými horami,“ upozornila vedoucí oddělení ochrany přírody národního parku Jana Holešinská.

Vlčí trus objevily děti při plnění úkolů v soutěži vyhlášené edukačním projektem Lesní svět na Mezinárodní den lesů v malé obci na Děčínsku. Místo nálezu ale nechtěla Simona Bartošová z projektu Lesní svět upřesnit. „Domluvili jsme se tak i s ochránci přírody a nálezkyní, protože okolo toho vzniká hysterie a myslivci se pak na vlka zaměřují,“ uvedla Bartošová.

Vlčí trus našly děti spolu s obsahem chlupů i kostí za hranicí národního parku. „Mohu potvrdit, že šlo skutečně s největší pravděpodobností o trus vlka. Mimo struktury a obsahu exkrementů tomu napovídá i jejich délka,“ zhodnotil po zhlédnutí fotografií Radek Kříček, koordinátor projektu Vlčí hlídky v severních Čechách z Hnutí DUHA.