Policie viní exředitele Szóráda ze škody 1,8 miliardy v Lesích ČR

Policie obvinila bývalého generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z podvodu v souvislosti se státním podnikem. Podle kriminalistů Szórád způsobil škodu zhruba 1,8 miliardy korun, hrozí mu dva až osm let vězení. O obvinění informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej, Szórád své stíhání potvrdil, chce své kroky ve vedení firmy obhájit.

Szórád tvrdí, že vyšetřovatel shledal jako zločin porušení povinnosti při správě cizího majetku postup podle vládního usnesení prezentovaný na tiskové konferenci v září 2017. Na té Szórád informoval, že Lesy ČR nabídnou kvůli kůrovcovým a jiným kalamitám těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou. Obvinění Szórád odmítl. „Obhájím veškeré své kroky učiněné ve funkci generálního ředitele,“ uvedl.

V sídle Lesů ČR zasahovali policisté v dubnu 2019. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) tehdy uvedl, že razie se týkala doby Szórádova působení v čele podniku. Szórád následně řekl médiím, že to, co mu policie klade za vinu, je absurdní. „Vývody, ke kterým vyšetřovatel došel, jsou z mého pohledu nesmyslné, nepochopitelné. Je mi trapné někomu obhajovat, že jsem chodil do práce pracovat, což tam vždycky nebývalo zvykem,“ řekl ve čtvrtek Szórád Radiožurnálu.

Případem se zabývá královéhradecká expozitura NCOZ a dozoruje jej Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství. Borgula sdělil, že stíhání bylo zahájeno 15. února.

Lesy ČR o stíhání nemají informace. „O obvinění nás policie zatím neinformovala. Jde o policejní záležitost, ke které se nemůžeme vyjadřovat,“ sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lidové noviny dříve uvedly, že policie Szóráda podezírá ze způsobení škody 2,4 miliardy korun, a to v souvislosti s nevýhodným ukončením smluv a s nedostatečným zásahem proti kůrovcové a větrné kalamitě. „Daniel Szórád nerozhodl o žádných efektivních opatřeních, jejichž prostřednictvím by se zabránilo šíření kůrovců do dalších porostů,“ citovaly z materiálu souvisejícího s vyšetřováním.

Policisté zasahovali předloni v dubnu nejen v sídle Lesů ČR, ale také na ministerstvu zemědělství. Jeho mluvčí v té době uvedl, že policie úřad požádala o součinnost a o předložení dokumentů, které se vztahují k předchozímu vedení ministerstva a Lesů ČR.