Pokud slovo mobilizace působí paniku, je to špatně. Společnost musí být připravena na krize, říká Řehka

28 minut
Náčelník generálního štábu Karel Řehka v pořadu Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Plánované nácviky odvodů, které kvůli angažmá lékařů vzbudily v posledních dnech pozornost veřejnosti, jsou pouze každoroční rutinní záležitostí. V Interview ČT24 to prohlásil náčelník generálního štábu Karel Řehka. Česká společnost podle něj sice je na podobná armádní cvičení citlivá, s ohledem na smysl a poslání armády od nich ale nejde uhýbat; za prospěšné by naopak považoval to, kdyby si Česko vybudovalo vyšší odolnost i vůči nepříjemně znějícímu nebezpečí.

Na květen chystá armáda nácvik odvodů, kterých se dobrovolně mohou účastnit i lékaři. Česká lékařská komora ale byla zaskočena výzvou k účasti na tomto cvičení a vedení armády později muselo profesní organizace ubezpečit, že jde pouze o dobrovolný nácvik. 

Řehka odmítl, že by toto cvičení bylo přípravou na mobilizaci. „Tak jako nacvičujeme jiné bojové situace, musíme se připravovat i na krizové řízení včetně i mobilizačních věcí. Rozhodně to neznamená, že by se něco chystalo. Cvičení každoročně probíhá už posledních devět let v řadě,“ zdůraznil ve vysílání ČT24 Řehka.  

Plánované cvičení pro případ mobilizace se uskuteční v polovině května a podle náčelníka generálního štábu se oproti předchozím liší v tom, že bude probíhat ve všech krajích najednou. „Úkolem je procvičit i nadřízená velitelství, jestli jsou činnost schopná koordinovat dohromady,“ řekl s tím, že pro armádu je nutné pravidelně zkoušet procedury, ke kterým stát přistupuje v případě ohrožení. Případné odvody patří mezi ně. 

Dodal, že zájem médií a uživatelů sociálních sítí o běžné cvičení více než měsíc před uskutečněním ho překvapil. Domnívá se ale, že je v případě konfliktu nutné mít přesný systém hlavně pro zapojení aktivních záloh k podpoře malé profesionální armády.

„Museli bychom zabezpečit stovky objektů důležitých pro obranu státu. Museli bychom hlídat kritickou infrastrukturu, v nějaké fázi také poskytovat třeba lékařskou pomoc. Úkolů, kromě těch bojových, by byla celá spousta,“ dodal. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Je normální cvičit na krize, míní Řehka

Námitky ohledně šíření paniky při slovech o mobilizaci a případných konfliktech označil Řehka za mylné. Pokud někdo považuje potenciální mobilizaci za vyvolávání paniky, značí to podle náčelníka generálního štábu špatné vnímání krizí ve společnosti.

„Je to přirozená věc, je součástí naší legislativy a vždy se s tím počítalo. Netřeba si hned představovat rok 1914 nebo 1938. Když jste jako jednotlivec v úzkých, tak musíte mobilizovat svoje síly a zdroje. Stejně tak to musí dělat stát a společnost, když bude v úzkých, tak to prostě je,“ řekl. 

„Nechci strašit, bavíme se o mezních, krajních scénářích, ale jsme tu od toho, abychom byli připraveni bránit naši zem,“ zmínil. Armáda se podle něj právě kvůli podobným cvičením pravidelně prokazuje jako jedna z nejlépe fungujících složek státu, což se podle něj ukázalo během pandemie covidu nebo povodní. 

Zvýšit odolnost

Přestože tlak od politiků kvůli svým slovům náčelník generálního štábu nevnímá, uvědomuje si, že není zdravé lidi potenciálními konflikty děsit. Česká společnost je totiž podle něj ohledně otázek obrany země velmi citlivá. „Jde o to, abychom si rozumně říkali, co vše může hrozit a co by se dělo, abychom se na to připravovali a společnost byla odolná. Abychom se tady ze špatného slova nebo nějakého neštěstí všichni nezhroutili,“ řekl. 

Myslí si, že kdyby výroky o přípravě na obranu státu pronesl například v Pobaltí nebo v Polsku, nevyvolávaly by ve společnosti stejné reakce jako v Česku – a byly by přijaty lépe.

„Myslím si ale, že když na to přijde, tak se najde hodně lidí, kteří budou ochotni sdílené hodnoty bránit. Je potřeba se o tom bavit, a nějakou dobu to bude trvat, protože se o tom skoro dvacet let nemluvilo,“ míní. 

obrázek
Zdroj: ČT24

I z tohoto důvodu není pro obnovení prezenční vojenské služby, jejíž zrušení před téměř dvaceti lety chápal. Domnívá se však, že by se povědomí o připravenosti k obraně mohlo ve společnosti rozšiřovat více, ale pouze dobrovolně.

„Větší zapojení a nějaká míra výchovy a vedení lidí k odolnosti a schopnosti reagovat v krizových situacích by určitě společnost posílila,“ říká. „Je ale důležité, aby tomu věřila většina společnosti a byla na tom společenská shoda. A ta teď není.“ 

Jako klíčový krok v armádě nyní její šéf považuje rovnoměrné vyrovnání deficitů v jejím rozpočtu. V případě uzákonění vydávání povinných dvou procent HDP na obranu je proto podle něj klíčové ihned přistoupit k náhradě nadzvukových letounů a případnému pořízení letounů páté generace. Následovat pak bude nákup bojových vozidel pěchoty a dokoupení tanků nové generace, plánuje. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 34 mminutami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 43 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 44 mminutami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 51 mminutami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 1 hhodinou

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 6 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 7 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 10 hhodinami
Načítání...