Podvodníci se zaměřili na ukrajinské uprchlíky. Za „pomoc“ s ubytováním požadují peníze

Události: Na uprchlíky mají spadeno vyděrači (zdroj: ČT24)

Uprchlíci, kteří utíkají před válkou na Ukrajině, se v Česku stávají snadnou kořistí pro podvodníky a vyděrače. Hlavně proto, že jsou v cizí zemi a nerozumí systému. Podle dobrovolníků například některé matky s dětmi přicházejí k asistenčnímu centru již s adresou pro ubytování. Za její poskytnutí si od nich však někteří majitelé berou peníze.

Modus operandi je stále stejný. Například matky s dětmi při registraci uvedou adresu ubytovny nebo domu, následně pracovníci asistenčního centra volají majiteli, který potvrdí, že daná matka s dětmi u něj bydlí. Získávají dočasnou ochranu a mnohdy ještě ten den první humanitární dávku. Jenže daná matka musí část peněz za poskytnutí adresy majiteli domu odevzdat. 

„Čekají, až dostanou vízum, dostanou tu první dávku, a pak je vydírají, chtějí po nich peníze, že jim to pomohli zařídit,“ popisuje jeden z dobrovolníků na pražském hlavním nádraží Robert Hanky s tím, že jedné ženě uprchlíci dali deset tisíc. Ženě, která uprchlíkům takto „pomohla“ a vzala si od nich peníze, se přezdívá „Teta“. „Je to česky mluvící žena, není to Romka, a většinou si na ně někde počíhá,“ říká Hanky.

Uprchlice, které se staly terčem vykořisťování, žádné ubytování neměly, skončily na hlavním nádraží a nakonec odjely zpátky na Ukrajinu. Situaci, kdy byla jiné skupině na nádraží nabízena pomoc při vyřízení víz, viděla i další z uprchlic. „Říkali, že jim seženou bydlení a že je odvezou. Pak jim řekli, že když je tam převezou, tak tam musí zůstat, jinak je pošlou zpět domů,“ uvedla s tím, že ona sama „nabídku“ nevyužila, protože se bála.

Pomoc se zakládáním účtu

Tři dny před ukončením humanitární pomoci na hlavním nádraží byl redaktor ČT svědkem situace, kdy muž pomáhal ženám z Ukrajiny přes mobil založit bankovní účet. I to je prý jedna z praktik, jak od uprchlíků získat peníze. „Zakládá jim účty a bere si od nich peníze,“ uvedl člen bezpečnostní ochranky s tím, že onu informaci získal od lidí, kteří daného muže znají.

Policie se také zabývá případem lidí, kteří spí na nádraží, ačkoliv mají už dva měsíce dočasnou ochranu i ubytování. Romské organizace tento i další případy zmapovaly a chystají trestní oznámení. „Máme v tomto ohledu jednotky případů, kde jsou zahájeny úkony trestního řízení. To řízení je ale neveřejné a já k tomu nemůžu říct další informace. Bylo to v Praze, Olomouci a v Brně,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

Policie řeší i případy, kdy se část ukrajinských uprchlíků dostává do nevýhodného pracovního poměru a některé pracovní agentury nebo skupiny je zneužívají.

Načítání...