Počítali, že po povodních se dům podaří opravit. Nakonec musí k zemi

9 minut
Události: Půl roku od ničivých povodní
Zdroj: ČT24

Demolice domů po povodních stále pokračují. Podle evidence Moravskoslezského kraje už jich statici doporučili kolem stovky. Číslo ještě nejspíš není konečné. Desítky staveb v kritickém stavu jsou totiž stále pod dohledem. S následky záplav se dosud potýkají i některé obce. Pomoci s obnovou bydlení může program Živel 3.

Při pomyšlení na to, že bude její dům srovnaný se zemí, má Gabriela Rašková z obce Jindřichov slzy v očích. Ještě před měsícem totiž počítala s tím, že se ho podaří opravit. První varovný signál ale zaznamenala už v prosinci. „Slyšela jsem zvuky, ten dům vydává takové dunivé zvuky, dříve tady nebyly,“ popisuje Rašková.

Na první pohled dům vypadal v pořádku. Rozsáhlé trhliny skoro na všech stěnách objevila až při opravách. „I když to nevypadá, tak to poškození je velké. Nám paní i ukazovala, že se to drolí,“ říká statička Barbora Bartecká.

Za dobu trvání stavu nebezpečí hradil demolice Moravskoslezský kraj. Stav nebezpečí ale v regionu skončil v polovině prosince. Náklady na zbourání staveb by tak měli platit jejich majitelé ze svého. „Když dostanu od pojišťovny nějaké peníze, tak třeba půlku bych dala jen na demolici, což znamená, že by mi zůstal třeba jenom milion na to, abych postavila dům, což se nedá,“ vysvětluje Rašková.

S prosbou o pomoc se tak obrátila na starostu obce Martina Korduliaka (nestr.). „Proběhl telefonní rozhovor s krajem. Předpoklad je ten, že požádáme o dotaci jako obec,“ říká starosta Jindřichova. S domem se Gabriela Rašková definitivně rozloučí v dubnu. Zatím bydlí v jeho přístavbě. Kam se přesune potom, zatím neví.

Obce se stále potýkají s následky

S následky povodní se stále potýká také obec Zátor. Tou se řeka Opava prohnala děsivou silou. Brala s sebou silnice, mosty i domy. Jana Trnovcová se do svého přízemního bytu mohla vrátit až po osmi dnech. S manželem se hned pustili do oprav, dosud nemají hotovo. „Máme tam starý gauč, staré věci. Zprovoznili jsme kuchyň, abychom mohli nějak žít. Máme všechno daleko od zdi, protože máme všechno oklepané,“ popisuje Trnovcová.

Voda zničila domovy asi polovině z dvanácti set obyvatel. Aktuální deštivý den mnohým připomněl loňské září. Opravit se podařilo některé silnice tak, aby se lidé dostali do svých domů. Povodně v obci ale pořád připomínají hromady odpadu, který je třeba odvézt. Podél toku řeky Opavy je stále ještě vidět, jak velkou sílu voda měla. Na březích leží pořád ještě to, co s sebou silný proud přinesl.

  • Organizaci Člověk v tísni poslali dobrovolníci přes půl miliardy korun. Díky tomu pomohla více než třem a půl tisícům domácností.
  • Na účtu Charity ČR se sešlo v první fázi skoro 160 milionů korun. Z toho zhruba 50 milionů darovali dobrovolníci při kostelní sbírce na konci září.
  • Povodňová sbírka Diakonie vynesla více než 17 milionů korun.
  • Nezisková organizace ADRA vybrala na pomoc lidem zasaženým loňskou povodní přes 83 milionů korun.

Zdroje: Člověk v tísni, Charita ČR, Diakonie ČCE, ADRA

Nedaleké Karlovice nebyly pod rozlitou vodou téměř vidět. Půl roku tam nefungovala kanalizace. Teď ji spolu s čistírnou odpadních vod opravili. Od úterý se na ni může napojit asi pětina domácností. Ti, kteří nemají vlastní septik, musí stále používat mobilní WC. „Voda ještě teď není pitná. Takže si ji vozím od souseda na pití a vaření,“ říká místní obyvatel Lubomír Popovič.

Třicítka dětí ze zdejší školky stále využívá azyl základní školy. Do původní budovy se hned tak nevrátí. Opravy ještě nezačaly. Škody jen na obecním majetku v této podhorské vsi přesáhly 230 milionů korun. „Postupujeme dopředu a snažíme se škody, které napáchala povodeň, nějak opravit a rekonstruovat,“ vysvětluje starostka Karlovic Jana Helekalová (nestr.).

Zářijové povodně způsobily celkově škody za desítky miliard korun. V Moravskoslezském a Olomouckém kraji trval stav nebezpečí tři měsíce. Povolána byla armáda a pomáhalo také na šestnáct set dobrovolníků.

Pomoci může program Živel 3

S obnovou bydlení může postiženým lidem pomoci program Živel 3. Zhruba měsíc od jeho vyhlášení přišlo skoro dvě stě žádostí na více než 140 milionů korun požadovaných úvěrů a dotací.

O pomoc v dotačním programu chce žádat třeba Zdeněk Juřica z České Vsi, který dům ještě stále vysouší. Voda zatopila sklep a garáž a zničila vybavení. Řadu věcí vyhodili, osekali omítku a provizorně upravili terén okolo domu.

Hned první den po zahájení programu Živel 3 podal žádost radní obce Jiří Černěnko (Naše obec). Ten do poslední chvíle doufal, že dům zasažený velkou vodou zachrání. Nepodařilo se. Postavit chce nový. „Vyzkoušel jsem si to na sobě, abychom potom mohli už z praxe vědět, co je potřeba,“ říká o žádosti v dotačním programu.

O podporu z programu Živel 3 bude v České Vsi žádat podle odhadu radních zhruba osm desítek domácností. S administrací žádostí jim každou středu pomáhají úředníci na obci. „Je potřeba aby si lidé sehnali dokumenty. Mimo jiné třeba posudek, který je důležitý, aby někdo odhadl objem metrů krychlových zasažených povodní,“ podotýká ředitelka sekce IROP Centra pro regionální rozvoj ČR Helena Miškovičová. Důležité je zatím i pojištění nemovitosti. Celkem je připraveno 3,5 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž na Bulovce s podezřením na nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha, řekla mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.
08:56Aktualizovánopřed 10 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 1 hhodinou

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 1 hhodinou

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 2 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 11 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
před 12 hhodinami
Načítání...