Pavel: Osud Ukrajiny nám připomíná, jak klíčové bylo dotáhnout integraci do NATO

11 minut
Projev prezidenta Pavla na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost
Zdroj: ČT24

Osud Ukrajiny nám připomíná, jak klíčové před čtvrt stoletím bylo, že se Česko spolu s dalšími zeměmi dokázalo chopit příležitosti a dovést k cíli svou integraci do Severoatlantické aliance (NATO). Na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která se koná na Pražském hradě u příležitosti 25. výročí vstupu ČR do NATO, to v úterý prohlásil prezident Petr Pavel.

„Přesvědčovat veřejnost, že naše bezpečnost není samozřejmost, je již třetím rokem opět o něco snadnější. Bohužel z důvodů, které rozhodně nejsou radostné,“ započala svůj projev hlava státu.

„V loňském roce jsem na této konferenci připomněl, jak hluboce jsme se na Západě mýlili, když jsme usoudili, že v Evropě už není možná velká konvenční válka. Mluvil jsem o tom, jak jsme kolektivně přehlíželi všechna varování. Chtěli jsme věřit v sílu pravidel. Byli jsme přesvědčeni, že nás obchodní a diplomatická spolupráce sblíží a že nedovolí, abychom proti sobě pozvedli zbraně,“ pokračoval český prezident.

Přiznal, že rozsah agrese vůči Ukrajině i brutalita ruských jednotek pro něj byla šokem. „Další rok bohužel potvrdil, že válka jen tak neskončí. Nenaplnily se příliš smělé naděje, že Ukrajinci, kteří převzali iniciativu, okupanty ze své země vytlačí. Ukrajina se dostává do defenzivy. Ukrajinci, kteří poznali, čeho je agresor schopen, se přesto, nebo právě proto, statečně brání dál a vzdorují. Vědí, že bojují o přežití i o svou vlastní budoucnost. Chtějí to, co jsme chtěli vždy i my. Právo žít v míru a svobodně se rozhodovat o svém dalším osudu,“ uvedl Pavel.

V tomto kontextu zdůraznil, jak klíčové před čtvrt stoletím bylo, že se Česko spolu s dalšími zeměmi dokázalo chopit příležitosti a dovést k cíli svou integraci do Severoatlantické aliance (NATO). Mimo jiné připomněl i fakt, že vstup do NATO tehdy rozhodně nebyl samozřejmostí a že měl odpůrce v Česku i v zahraničí.

„V USA se na toto téma vedla zásadní diskuse, ve které byl důležitou postavou prezident Bill Clinton,“ ocenil Pavel. Bývalého amerického prezidenta proto na konferenci pozval jako „dobrého přítele České republiky“.

Bezpečnost není samozřejmost

Lidé v Česku si podle Pavla už zvykli brát členství v NATO a pocit bezpečí jako dané. „Nebýt spojeneckého závazku, není vyloučené, že bychom čelili my, nebo naši sousedé na východ, stejné zvůli jako Ukrajina,“ zmínil. „NATO bude nicméně zárukou bezpečí pouze tehdy, budeme-li všichni ke svým závazkům přistupovat pozorně,“ doplnil český prezident.

Zároveň ocenil, že Česko patří mezi státy, které berou vážně závazek vynakládat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. „Situace bude pravděpodobně žádat, abychom do obrany dávali ještě více,“ odhadl.

NATO se podle něj musí do budoucna soustředit na vševojskové kapacity tak, aby mohlo zvítězit v konfliktu s rovnocenným soupeřem. Musí si také udržet kvantitativní náskok – zejména v nových technologiích. „V zemích NATO se musí navýšit výroba ve všech segmentech obranného průmyslu. Je také nutné zvýšit bojové kapacity jednotlivých evropských armád a důsledně přitom uplatňovat inovace a zkušenosti z ukrajinského bojiště,“ zdůraznil.

Prezident v tomto kontextu upozornil na hybridní hrozby a informační operace ze strany Ruské federace. „Neměli bychom zapomínat, že kybernetický prostor se stal novou operační doménou. Proto oceňuji, že postupně posilujeme informační i kybernetickou bezpečnost,“ prohlásil.

„Jsem rád, že se Česká republika stane v letošním roce hostitelem několika událostí, které se budou těmto úkolům Aliance blíže věnovat,“ doplnil s odkazem na květnové setkání ministrů zahraničí a zářijové výjezdní zasedání Vojenského výboru NATO.

Zájem o bezpečnost a v horším případě také o obranu by podle něj měl být otázkou, na níž je potřeba se shodnout bez ohledu na politickou příslušnost. „Nejde o to, zdali má mít obrana přednost před zdravotnictvím... Jde o to, že bezpečnost je předpokladem všeho, co svobodná a prosperující společnost nabízí. Spravedlivou a inkluzivní správu věcí veřejných, otevřenou ekonomiku, živou kulturu a také příležitosti pro každého jednotlivce,“ uzavřel Pavel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 3 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 8 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 10 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 11 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 18 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 20 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 20 hhodinami
Načítání...