Odpůrci komunistického režimu čelili každodenní šikaně i hrozbě návratu do vězení. Odškodnění ale vázne

11 minut
Reportéři ČT: Ve stínu prokurátora
Zdroj: ČT1

Každodenní šikana, ústrky a neustálá hrozba návratu do vězení – tak vypadal takzvaný ochranný dohled, který komunistická justice využívala proti svým politickým a ideovým odpůrcům. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková před rokem slíbila, že se zasadí o jejich odškodnění, k tomu ale dodnes nedošlo. Pro Reportéry ČT natáčeli Klára Filipová a Karel Vrána.

Ochranný dohled je nástroj, který se v právním řádu komunistického Československa objevil v roce 1973. „Byl inspirován podobným sovětským nástrojem,“ vysvětluje historik z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Petr Blažek.

Komunistický režim opatření používal nejen proti recidivistům, ale také proti svým odpůrcům. „Člověk se musel ve stanoveném termínu hlásit na Veřejné bezpečnosti či vykazovat, kde je zaměstnán,“ řekl advokát Lubomír Müller, který už více než rok bojuje s úřady za odškodnění postižených lidí.

Kontroly i dvakrát za noc

Bývalý politický vězeň František Stárek uvedl, že kontrola mohla přijít i přímo domů ke sledované osobě, i když samotnou domovní prohlídku provést nemohla. „Seděli jsme v kuchyni u stolu, někdo od nás odcházel a oni patrně zrovna stáli za dveřmi, takže ani nezvonili. Najednou za námi ,kontrola občanských průkazů', přímo v kuchyni,“ popsal. 

Další z bývalých politických vězňů Jiří Gruntorád vzpomíná, že jeho samotného kontrolovali i dvakrát během jedné noci, a to dokonce v den, kdy měl narozeniny. „Zvonili, bušili. Když jsem jim neotvíral, tak šli za matkou, které tehdy bylo osmdesát let. Vytáhli ji v noční košili a donutili, aby jim otevřela, aby se mohli přesvědčit, jestli jsem, nebo nejsem doma,“ popsal. Matce jiného bývalého politického vězně Jana Litomiského svítili baterkou do očí.  

Gruntorád a Litomiský byli odsouzeni za šíření samizdatové literatury. Litomiský se navíc podílel na mapování nezákonnosti režimu ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. „Zároveň mi zakázali chodit na bohoslužby do Opatova, což je můj farní sbor vzdálený asi dva kilometry, dovolili mi navštěvovat bohoslužby ve Strměchách, to je odsud asi pět kilometrů. O každou návštěvu jsem musel žádat písemně 14 dní předem,“ dodává.

Poslední obětí komunistického režimu byl Pavel Wonka. Za nedodržování ochranného dohledu skončil ve vězení, kde v roce 1988 zemřel. „Neuznával, že se nebude zločincům podřizovat. To byl jeho konec,“ uvedl jeho bratr Jiří Wonka.

Pomoct měla zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková

Jiří Wonka patří mezi ty, kteří prostřednictvím advokáta Müllera žádají od státu odškodnění za uložení ochranného dohledu. První, na koho se advokát Müller obrátil, byla v prosinci 2019 vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO). Ta přitom před rokem '89 paradoxně ochranný dohled schvalovala.

Helena Válková Reportérům ČT rozhovor nejdříve přislíbila, na poslední chvíli ho však zrušila s tím, že se připravuje na soudní spor s historikem Petrem Blažkem. Právě Petr Blažek byl tím, kdo upozornil na její práci ze sedmdesátých let, kde ochranný dohled hájila v časopise Prokuratura.

Po diskusi, v níž se objevily informace, že jednu z prací napsala společně s nechvalně známým komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, Válková stáhla svou někdejší kandidaturu na post ombudsmanky. „Já jsem tehdy nevěděla, že byl žalobcem v procesu Horákové. Opravdu to jméno mi nic neříkalo,“ hájila se 10. ledna 2020 Válková. Podle Litomiského jde o trapné výmluvy.

Odškodnění v nedohlednu?

V rozhovoru pro Deník N z loňského března Válková označila odškodnění obětí ochranného dohledu za dluh české společnosti. Případné odškodnění za ochranný dohled by se mohlo týkat asi stovky odpůrců komunistického režimu a stát by vyšlo na zhruba deset milionů korun. Dosud k němu nedošlo.

„V létě 2020 jsem poslala paní ministryni (spravedlnosti) návrh zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky politickým vězňům, jimž byl ochranný dohled uložen. Její negativní stanovisko k tomuto návrhu jsem obdržela v listopadu 2020,“ uvádí Válková v e-mailu pro ČT. 

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka potvrdil, že resort byl se zmocněnkyní v kontaktu. „Měla dokonce i návrh zákona, který se ale nedostal do žádného připomínkového řízení. Nyní je odškodnění za dohled pouze v rámci nějaké výměny názorů mezi námi a vládní zmocněnkyní,“ upřesnil.

Zatímco ministryně spravedlnosti Marie Benešová tvrdí, že kvůli odškodnění je potřeba přijmout nový zákon, advokát Lubomír Müller je přesvědčen, že vše jde vyřešit daleko jednodušeji. Podle něho se totiž dá využít § 8 zákona o protiprávnosti komunistického režimu a právě jeho pomocí může vláda přijmout jednoduché nařízení, kterým by to vyřešila.

„Zákon nebyl koncipován tak, že by měl někoho odškodňovat. Je připraven tak, že konstatuje protiprávnost komunistického režimu, ale odškodňuje se podle jiných zákonů,“ podotýká však Řepka.

Deset milionů pro stovku odpůrců

Podle Müllera takto vláda už v minulosti postupovala. „Například přiznala příplatek k důchodu za nezákonné věznění nebo když přiznala náhradu neoprávněně vyloučeným vysokoškolákům,“ vyjmenovává.

„Bude důležité odškodnit lidi, kteří takhle trpěli, ale asi dáváme v tuhle chvíli přednost aktuálnějším zákonům, aktuálnější legislativě, to znamená té, která se dotýká epidemiologické situace,“ dodal Řepka.

„Já nevím, jestli se dožiji odškodnění, těžko říci, ale co vím, že tady vůle samozřejmě není, protože kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody,“ uzavřel bývalý politický vězeň Gruntorád.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 3 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 5 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 6 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 9 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 10 hhodinami
Načítání...