Nový šéf TOP 09 Pospíšil před lety udával směr spravedlnosti. Fandil Vesecké, pak Bradáčové

Jiří Pospíšil do politiky vstoupil v roce 1994. Nejprve do ODA, aby o čtyři roky později přešel k ODS, kde setrval až do roku 2014. Letos v říjnu se pak stal členem TOP 09. V neděli, dva dny po svých 42. narozeninách, dostal dárek – křeslo šéfa partaje.

Jiří Pospíšil se narodil 24. listopadu 1975. Získal magisterský titul na právnické fakultě v Plzni v roce 1999 a v roce 2002 tam také obhájil titul JUDr.

O pár let později se stal pro tuto školu čímsi jako záchranným kruhem. Plzeňská práva se potápěla kvůli kauze „rychlostudií“ politiků, byznysmenů či úředníků – dokonce na čas přišla o akreditaci. V bouřlivé atmosféře byl Pospíšil jmenován dočasným děkanem, aby od září 2009 do srpna 2010 zastával tuto funkci „naplno“.

Ale záchranná mise v Plzni byla jen epizodou v dlouholeté politické kariéře. Ta začala strmě stoupat už v době, kdy bylo Pospíšilovi jednatřicet let – tehdy se dostal do první vlády Mirka Topolánka a udržel se i v jeho druhém kabinetu, přičemž zastával do roku 2009 post ministra spravedlnosti.

V roce 2007 odvolal vrchního státního zástupce Jiřího Kulvejta a novým jmenoval Vlastimila Rampulu, toho však později, zejména z důvodu účelového protahování ve vyšetřování některých kauz, taktéž odvolal. Byl v té době také kritizován za to, že si nedokázal poradit s údajnými machinacemi při vyšetřování případu tehdejšího lidoveckého předsedy Jiřího Čunka a za váhavý postup v související kauze takzvané justiční mafie.

Do funkce ministra spravedlnosti se vrátil ve vládě Petra Nečase v roce 2010 a v téže době se na volebním kongresu ODS v červnu 2010 stal jedním z místopředsedů. Od července 2010 do července 2011 působil jako předseda Legislativní rady vlády. 

obrázek
Zdroj: ČT24

V Topolánkově vládě nejprve podpořil nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou při postupu v kauze Čunek, kdy došlo den před podáním obžaloby k odejmutí případu státnímu zástupci. Tento postup svým právním posudkem podpořilo jako jediné právě ministerstvo spravedlnosti.

V Nečasově vládě ale Pospíšil přitvrdil: prosadil v roce 2010 odvolání Vesecké, kterou nahradil novým nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, tehdejším zástupcem českého státu u Eurojustu v Haagu, za což si v médiích vysloužil vesměs pochvalné reakce. A  také připravil nový zákon o státním zastupitelství, který měl výrazně posílit nezávislost veřejné žaloby.

V létě 2011 pak na Zemanův podnět odvolal z funkce šéfa pražských vrchních žalobců Vlastimila Rampulu, kterého před tím sám do funkce jmenoval a kterého jeho kritici označovali za „zametače kauz“, protože za jeho éry se nedařilo dotáhnout do konce velké korupční kauzy. V médiích se posléze objevily informace, že tento krok velmi zhoršil vztahy mezi Pospíšilem a premiérem Petrem Nečasem. 

Podle kritiků byl Pospíšil odvolán proto, aby se zabránilo jmenování Bradáčové

Vedle přípravy rozsáhlých právních kodifikací došlo za ministra Pospíšila ke zrychlení soudního řízení o více než třetinu nebo navýšení počtu pracujících vězňů o téměř dvacet procent. Prezident Václav Klaus jej však 27. června 2012 odvolal z funkce ministra spravedlnosti na návrh předsedy vlády Petra Nečase.

obrázek
Zdroj: ČT24

Odvolání Pospíšila z vlády tehdejší premiér Nečas zdůvodnil tím, že ztratil důvěru v Pospíšilovu schopnost manažersky a rozpočtově zvládnout resort. Kritici Pospíšilova odvolání naznačovali, že Nečas se tak snažil zabránit jmenování Lenky Bradáčové do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze. Premiér takové obvinění ostře odmítl, Pospíšilův nástupce Pavel Blažek Bradáčovou pražskou vrchní státní zástupkyní jmenoval.

Proti Pospíšilovu odvolání se uskutečnilo několik demonstrací a některé nevládní protikorupční organizace vyzvaly premiéra k rezignaci.

Ve volbách do krajských zastupitelstev v roce 2012 byl v Plzeňském kraji lídrem ODS, která jako jediná z krajských kandidátek ODS ve volbách zvítězila, a Pospíšil byl považován za budoucího hejtmana. Koalici ale nakonec vytvořily druhá ČSSD s třetí KSČM a ovládly kraj.

Prosadil mimo jiné nový tresní a občanský zákoník

Od 19. prosince 2012 do 28. srpna 2013 zastával pozici místopředsedy Poslanecké sněmovny. V Topolánkově vládě Pospíšil prosadil z pozice ministra spravedlnosti mimo jiné přijetí nového trestního zákoníku, v Nečasově vládě pak nový občanský zákoník a nový zákon o obchodních korporacích. Tím došlo ke kompletní rekodifikaci českého soukromého práva. Za Pospíšila byl také přijat nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim či nový zákon o obětech trestných činů.

Na konci ledna 2014 odchází Pospíšil z ODS. Důvodem podle něj byla oboustranná ztráta důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Odchodem chtěl také umožnit, aby byla ODS jednotná a schopná úspěšně projít restartem. Poslanecký mandát si ponechal. Zároveň oznámil, že možná požádá Poslanecký klub TOP 09 a STAN o spolupráci, ale vstupovat do žádné strany podle svých slov nechtěl.

Europoslanci
Zdroj: ČT24

Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval z pozice nestraníka za TOP 09 a STAN na 2. místě jejich kandidátky. Získal 77 724 preferenčních hlasů (v rámci voleb vůbec nejvíce – 32,15 procenta), přeskočil tak lídra kandidátky Luďka Niedermayera a byl zvolen poslancem Evropského parlamentu. Vzhledem k neslučitelnosti funkcí rezignoval 20. června 2014 na mandát poslance, ve sněmovně ho nahradil Vladislav Vilímec.  

V Evropském parlamentu je členem poslaneckého klubu Evropské lidové strany, pracuje ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. 

Jméno Pospíšila je ale spojovnáno také s tak zvanou toskánskou aférou. V červenci 2009 byl spolu s dalšími vrcholovými politiky v Toskánsku, kde se setkal s generálním ředitelem ČEZ Martinem Romanem, správcem systému exekucí Pavlem Šikošem a lobbisty.

obrázek
Zdroj: ČT24

V červnu 2014 v pořadu České televize 168 hodin uvedl, že nemá klasickou rodinu, manželku, děti a žije sám. Dodal, že asi proto hrají v jeho životě významnou roli starší ženy, konkrétně Věra Janoušková a Meda Mládková, které jej obohacují duchovně. V posledních letech právě s mecenáškou umění Medou Mládkovou, která stojí za Museem Kampa, úzce spolupracuje. Pospíšil je mimo jiné předsedou správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 5 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 6 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 12 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 17 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 18 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 19 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...