Rampulu nahradí Bradáčová

Praha - Novou pražskou vrchní státní zástupkyní je ode dneška Lenka Bradáčová. Ministr Blažek prohlásil, že „nenašel žádný důvod, aby mohl říci ne“. Už dříve připustil tlaky vlivných lidí, kteří Bradáčovou v čele vrchní žalobkyně odmítali. Blažek dnes uvedl, že vyšetří okolnosti, které její jmenování provázely. Naznačil, že s návrhem bylo manipulováno. Jeho předchůdce Jiří Pospíšil to ale odmítá.

Návrh na jmenování Bradáčové byl podle Blažka podán až 3. 7., tedy v den jeho nástupu do funkce ministra. Do té doby byl prý v rukou vysoce postaveného úředníka (Pospíšilova náměstka Filipa Melzera), který už ale ve funkci nepůsobí. „Tento úředník ten návrh schovával v zásadě až do 3. července, tedy až do doby mého nastoupení do úřadu, kdy z důvodů, které teprve budou předmětem interního vyšetřování, byl návrh hodinu před tím, než jsem byl jmenován, teprve podán v podatelně,“ prohlásil Blažek. Podle něho prý hrozí podezření z trestné činnosti.

Premiér ministra spravedlnosti Pospíšila odvolal kvůli tomu, že ministr žádal miliardu navíc z rozpočtu na provoz věznic, opozice i část koaličních poslanců ale za odvoláním Pospíšila viděla právě snahu, aby nebyla Lenka Bradáčová jmenována do funkce. Podle Blažka ale Nečas nemohl o návrhu na jmenování Bradáčové vědět.

Na stranu Blažka se dnes postavil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého dnešní rozhodnutí vyvrací spekulace okolo důvodů odchodu Blažkova předchůdce Jiřího Pospíšila (ODS) z vlády. Pospíšil byl podle něj skutečně odvolán kvůli tomu, že svůj resort rozpočtově a manažersky nezvládal. „Mohu potvrdit, že řízení rozpočtu ministerstva spravedlnosti bylo dlouhodobým problémem,“ uvedl Kalousek.

Pospíšil manipulaci s návrhem odmítl

Jiří Pospíšil možnou manipulaci s návrhem odmítl. „Můžu říct jednu věc: 21. června, několik dní před mým odvoláním, ten návrh oficiálně převzal můj náměstek (Filip) Melzer, který to měl na starosti. Já jsem o tom byl informován,“ uvedl Pospíšil. Exministr dodal, že následný procesní postup na ministerstvu hodnotit nemůže.   

„Jestli tam byly nějaké technické problémy, to ať případně vyšetří nějaký příslušný orgán. Ať pana bývalého náměstka klidně vyšetří,“ podotkl. Podle něho to však v nynější politické debatě o jmenování či nejmenování Bradáčové není příliš důležité. „Nic to nemění na fakticitě stavu, že návrh byl vytvořen před mým odvoláním,“ uvedl. Možná manipulace s návrhem, jejímž cílem by bylo zdiskreditovat premiéra, je podle Pospíšila nesmyslem.   

Melzer: Trezor měl návrh ochránit před vnějšími tlaky

Filip Melzer ve Studiu ČT24 potvrdil, že návrh jako pověřený zástupce ministra převzal, jakékoliv manipulace ale odmítl: „Tento návrh jsem oficiálně převzal já, (…) toto oficiální převzetí jsem také písemně potvrdil, a to jak na verzi, kterou odnesla zástupkyně nejvyššího státního zastupitelství, tak také na verzi podání, které zůstávalo na ministerstvu spravedlnosti.“

S ohledem na to, aby informace neunikly na veřejnost, prý Melzer návrh zalepil do obálky, kterou označil, že jde o podání od nejvyššího státního zástupce, a uložil ji na ministrův sekretariát do trezoru. V opačném případě by totiž získal dokument veřejný charakter a snadno by unikl na veřejnost.

„Důvod bylo existenci návrhu nemedializovat a z toho důvodu poskytnout ministru spravedlnosti lepší prostor pro rozhodování,“ vysvětlil Melzer s tím, že tak chtěl Pospíšila chránit před nespecifikovanými vnějšími tlaky, které se s obsazením funkce šéfa pražských žalobců pojily. Když se poté návrh na jmenování Bradáčové stal mediálně známým, tak už prý nebyl důvod tuto informaci tajit.

Nečas se o návrhu neměl dozvědět

Někdejší náměstek ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila Filip Melzer rovněž připustil, že jedním z důvodů, proč návrh uložil do trezoru, a zabránil tak jeho zveřejnění, byla snaha o nezpolitizování celé kauzy. O návrhu se dle jeho slov neměl předseda vlády dozvědět. „Neměl se to dozvědět pan premiér. Toto rozhodování (o obsazení vrchního státního zastupitelství) mu nepřísluší, a nemá-li být zpolitizováno, tak je to čistě odborné posouzení odborných kvalit uchazeče ze strany ministra spravedlnosti. Já se domnívám, že by nemělo být předmětem politického posuzování ze strany politických grémií,“ uvedl Melzer v Interview ČT24.

Z prozatímních výsledků šetření ministerské inspekce údajně vyplývá, že Melzer nebyl oprávněn návrh převzít. „21. června fakticky nevykonával funkci náměstka. Podle přehledu docházky pracoval od středy do pátku pouze jako vedoucí Kanceláře pro implementaci soukromého práva,“ oznámil náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. „Podle spisového řádu měl povinnost neprodleně návrh předat na podatelnu nebo příslušnému úseku,“ řekl. Pokud se podle Voláka prokáže, že Melzer pochybil, bude prý volán k odpovědnosti. S tím ostatně souhlasí i Pospíšil. „Pokud se tato informace potvrdí, měl by být pan bývalý náměstek potrestán,“ konstatoval v Událostech, komentářích.

Zeman jmenování Bradáčové přivítal

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na brífinku po jmenování Bradáčové uvedl, že je rád, že ministr spravedlnosti vyhověl jeho návrhu: „Poněvadž mám za to, že jsem představil velice kvalitní kandidátku na post vrchní státní zástupkyně v Praze,“ podotkl Zeman. Ten si pochvaloval i relativní rychlost, s jakou byla Bradáčová do funkce jmenována.

Sama Bradáčová má prý ze svého jmenování smíšené pocity, s ohledem na všechny mediální a politické spekulace, které tomuto kroku předcházely. Chápe však, že pokud vyvolaly
mediální pozornost některé kroky jejího předchůdce Vlastimila Rampuly, tak veřejnost sleduje i proces ustavování nového pražského vrchního státního zástupce. O svých dalších krocích v čele VSZ má prý jasno, nechce je ale sdělovat přes média: „Nejdříve se dozvědí mé kroky a veškeré záměry státní zástupci tohoto úřadu, to je korektní. Samozřejmě poté se to dozví veřejnost, pokud to budou informace, které podle trestního řádu mají být sdělovány veřejnosti.“

Zástupci politických stran přijali rozhodnutí ministra spravedlnosti jmenovat ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou do čela pražského vrchního státního zastupitelství vesměs kladně. Pro vládní TOP 09 je ministrův krok „dobrou zprávou“, uvedl předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) se rozhodnutím ministra stabilizuje situace na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Premiér Petr Nečas pak konstatoval, že je jmenování vrchního státního zástupce plně v kompetenci ministra spravedlnosti a jeho rozhodnutí respektuje. Jmenování Bradáčové uvítal i místopředseda ČSSD a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. Lídr opoziční KSČM Vojtěch Filip podotkl, že je Bradáčová vhodnou kandidátkou, na hodnocení si ale chce ještě počkat.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pak navrhl Bradáčovou i novému ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi, ten s jejím jmenováním váhal. Podle Blažka by totiž jmenování Bradáčové mohlo znovu vyvolat válku žalobců. I proto chtěl Blažek znát kroky, které by chtěla Bradáčová v úřadu podniknout. Ministr se s Bradáčovou několikrát sešel. Při rozhovorech se podle jeho slov shodli na tom, jak by mělo státní zastupitelství vypadat. Žalobci ani jiní představitelé justice také nepřišli s žádným jiným vhodným kandidátem na funkci, Zeman tak prý neměl velký výběr.

Devětatřicetiletá žalobkyně v současnosti zastává funkci náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce a je prezidentkou Unie státních zástupců. Nedávno se dostala do popředí zájmu tím, že zpočátku dozorovala kauzu poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha. Dříve se postavila například za vyhozeného žalobce, který kritizoval zastavení stíhání Jiřího Čunka, v roce 2009 vyzvala k odchodu nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a kritizovala i nečinnost pražského vrchního státního zastupitelství v kauze Mostecké uhelné společnosti. Zeman dříve uvedl, že žalobkyně není příliš oblíbená u některých členů ODS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 4 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Školné na vysokých školách není na pořadu dne, shodli se Bek a Plaga

„Pokud nebude propracovaný systém půjček, aby si sociálně slabší mohli studium dovolit, tak školné je bariéra, která by naopak bránila těm talentovaným se dostat na vysokou školu,“ řekl v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. S jeho názorem souhlasil i současný šéf resortu Mikuláš Bek (STAN), podle něhož školné není na pořadu dne.
před 11 hhodinami

Lobbování čekají změny, potvrdila sněmovna

Lobbování zřejmě získá zákonná pravidla. Zavede je vládní předloha, kterou schválila s některými úpravami dolní komora. Například z výčtu lobbovaných vyškrtla asistenty poslanců a senátorů, stejně jako členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Návrh zákona, jenž zejména zavede registr lobbistů a lobbovaných, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Aktivita klíšťat stoupá. Hlavně je rychle vyndejte, radí parazitolog

Meteorologové hlásí ideální podmínky pro aktivitu klíšťat. Na většině území ji předpovídají na druhém nejvyšším stupni, v dalších dnech se varování ještě rozšíří. Parazit může přenášet řadu nemocí – předně encefalitidu a boreliózu. Parazitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Votýpka zdůrazňuje, že pokud se klíště přisaje, je nejdůležitější ho co nejrychleji vyndat.
před 11 hhodinami
Načítání...