Podplácení svědkyně v kauze Čunek míří k soudu

Přerov – Případ údajného podplácení Marcely Urbanové, hlavní svědkyně v korupční kauze někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), míří k soudu. Státní zástupce podal v těchto dnech obžalobu na podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka. Případem se bude zabývat vsetínský soud. K soudu případ míří podruhé. Přerovský okresní soud oba muže loni v lednu odsoudil, odvolací olomoucký krajský soud však rozsudek zrušil. Případ obou mužů vrátil žalobci do přípravného řízení. Oběma mužům hrozí až šest let vězení. 

Vaškůj a Šmiřák jsou podezřelí z toho, že se pokusili bývalou Čunkovu sekretářku Urbanovou přesvědčit, aby vzala zpět svou výpověď, podle které přijal Jiří Čunek v roce 2002 ještě jako starosta Vsetína půlmilionový úplatek od firmy H&B Real. Právě na základě jejího tvrzení jej totiž policie obvinila. Za to, že Urbanová podepíše čestné prohlášení, jí údajně nabízeli peníze i další výhody a přinesli jí rovněž Čunkův omluvný dopis s jeho údajným podpisem. Urbanová to ale ohlásila policii. Muži se již dříve před soudem hájili tím, že šlo o cílenou provokaci. Chtěli prý Urbanovou přimět, aby si sama řekla o úplatek, a tím se zdiskreditovala.

Kauzou se soudy zabývají od roku 2008. Přerovský soudce oba muže uznal vinnými z pokusu uplatit Urbanovou loni v lednu. Petru Šmiřákovi ze Vsetína uložil 15 měsíců vězení. V případě Vaškůje však pouze vynesl verdikt o vině, protože Vaškůj byl již odsouzený za daňové úniky na 7,5 roku vězení. Vyšší trest už tedy dostat nemohl.

Olomoucký krajský soud však rozsudek loni v červenci zrušil a vrátil věc státnímu zástupci do přípravného řízení, tedy ještě před podáním obžaloby. Podle odvolacího soudu celý případ dozoroval místně nepříslušný státní zástupce. Kauzu vedlo a obžalobu podávalo přerovské okresní státní zastupitelství. Podle soudu měli případ od okamžiku obvinění Vaškůje převzít žalobci ve Vsetíně. Kvůli tomuto postupu soudu podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu. Stížnost byla ale zamítnuta. 

Policistům i žalobci případ, který museli znovu posuzovat, zkomplikoval Vaškůj svým útěkem do zahraničí před trestem za rozsáhlé daňové úniky, který mu již dříve uložil brněnský krajský soud. Letos v březnu byl zadržen ve Vídni a předán české policii. V kauze Urbanové však museli policisté vyčkat na povolení rakouského ministerstva zahraničí k vydání Vaškůje i pro tuto kauzu. Podle žalobce jej obdrželi začátkem září.

Vaškůj si nyní ve věznici odpykává trest 7,5 roku za podvody s palivy se škodou bezmála tři čtvrtě miliardy korun.

Kauza údajné Čunkovy korupce, podle níž jako starosta Vsetína převzal v roce 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů, hýbala českou politickou scénou více než rok. Jeho stíhání ale státní zástupce definitivně zastavil, stejně jako následné stíhání Urbanové obviněné z křivé výpovědi. Případ však stále v jiných podobách doznívá u soudů. Naposledy se jím zabýval ostravský krajský soud, který v červenci rozhodl, že senátor a expředseda KDU-ČSL Jiří Čunek má zaplatit své bývalé sekretářce Marcele Urbanové 80 000 korun za poškození pověsti.