Pospíšil definitivně odvolal vrchního žalobce Vlastimila Rampulu

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s konečnou platností odvolal z funkce pražského vrchního zástupce Vlastimila Rampulu. Vyhověl tak doporučení rozkladové komise a potvrdil své původní červencové rozhodnutí, uvedla mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Rampula podle ní přijde o svůj post ve chvíli, kdy mu úřad toto rozhodnutí doručí.

Rampulovo odvolání navrhl v březnu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ministr spravedlnosti Pospíšil v červenci návrhu vyhověl. Zdůvodnil to tím, že Rampula postupoval nepřiměřeně a v rozporu se zákonem v takzvané kauze IPB. „Několik minut před zahájením soudního řízení volal státní zástupkyni a dával jí pokyn, aby se neodvolávala v dané kauze, aniž pan Rampula mohl spis znát,“ doplnil ministr Pospíšil.

Vadí mu také to, že nejméně od roku 2008 dostatečně nevyužíval svých pravomocí k řízení odboru závažné hospodářské a finanční kriminality a nereagoval na opakující se pochybení státních zástupců v trestních věcech. 

Rampula: Další kroky budu konzultovat s advokátem

Rampula si ale proti rozhodnutí podal rozklad, rozkladová komise pak nařídila doplnit spis o výpovědi svědkyně Marcely Kratochvílové. Doporučila také ministrovi, aby důvody pro Rampulovo sesazení z funkce upřesnil. „Ministr vyhověl doporučení rozkladové komise a zamítl opravný prostředek, který JUDr. Rampula podal proti původnímu rozhodnutí ministerstva o jeho odvolání,“ uvedla Palečková. Odůvodnění podle ní zveřejní úřad až poté, co státní zástupce rozhodnutí obdrží.

Rampula již dříve uvedl, že pokud s opravným prostředkem neuspěje, obrátí se na soud. Poslední rozhodnutí ministerstva spravedlnosti nekomentoval. „Ke zprávě MSp se nemohu vyjádřit. Žádné rozhodnutí mi nebylo doručeno. Další kroky budu konzultovat se svým právním zástupcem,“ napsal České televizi v SMS.

Jiří Pospíšil:

„To, že pan Rampula podle návrhu nejvyššího státního zástupce porušil zákon, že se ne vždy choval tak, aby nevznikaly důvodné pochyby o jeho nestrannosti, to se nám ve správním řízení prokázalo a potvrdila to i rozkladová komise.“

Premiér Petr Nečas Pospíšilův krok nijak nehodnotil. „Předseda vlády pouze konstatuje, že právo odvolávat a jmenovat vrchní státní zástupce náleží ministru spravedlnosti,“ uvedl Nečasův mluvčí Jan Osúch.

Otevřeně krok ministra ale uvítala opozice a na adresu odcházejícího vrchního žalobce nešetřila kritikou. „Připadá mi, že pan Rampula byl spolehlivým konzervátorem, zastavovačem kauz,“ konstatoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek s tím, že způsob, jak celý mechanismus fungoval, považuje za ostudný.

Rampulův nástupce by mohl být jen prozatimní

Média už dříve spekulovala o možném Rampulově nástupci, objevila se jména šéfa ústeckých žalobců Jana Jakovce a prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové. Pospíšil už dříve uvedl, že pro případ, že by kauza dospěla až k soudnímu sporu, zvažuje, že by Rampulův nástupce byl řízením vrchního státního zastupitelství pověřen jen dočasně.

V dnešním vysílání pak Pospíšil dodal, že ministerstvo očekává mimořádně složitý proces: „Já také na základě analýzy našich právních expertů odhaduji šanci na úspěch 50 na 50,“ podotkl ministr. Současná legislativa je prý totiž velmi nedokonalá. Jde ale o precedentní záležitost, o které budou rozhodovat správní soudy, ministerstvo prý proto udělá vše pro úspěch. 

Diskuse o Rampulově nástupci je přitom klíčová pro vicepremiérku pro boj s korupcí Karolínu Peake (VV). „Vzhledem k tomu, že jsme ustavili koaliční skupinu pro reformu justice a státního zastupitelství, považovala bych za slušné, abychom se o těch jménech bavili i na tomto formátu, i když samozřejmě plně respektuji pravomoc ministra spravedlnosti,“ uvedla Peake.

Pražského vrchního státního zástupce dlouhodobě kritizovala protikorupční organizace Transparency International (TIC). Jeho odchod zařadila mezi kroky, které by mohly navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství. Rampula byl podle ní loajální k bývalé nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké a ne vždy rozhodoval nestranně.

„Setrvání pana Rampuly je otázka toho, jestli budou reformy, nebo ne. Pan Rampula je žába na prameni, která si vytvořila možnost stáhnout si všechny případy pro sebe,“ uvedl například bývalý předseda správní rady TIC Václav Láska. Časopis Respekt zase v květnu napsal, že šéf žalobců může na VSZ působit jako takzvaný zametač kauz. Podle týdeníku úřad pod jeho vedením zastavil případ České pivo pro nedostatek důkazů a zdržoval vyšetřování nákupu gripenů a kauzy Mostecké uhelné. Podobně se vyslovili i představitelé sociálních demokratů Jiří Dienstbier a Marie Benešová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle serveru Novinky.cz policisté zadrželi dva lidi. Detektivové podle webu na základě soudního příkazu zajišťují dokumenty na ekonomickém odboru kvůli podezření z možné manipulace s veřejnými zakázkami.
08:46Aktualizovánopřed 11 mminutami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Akce k výročí konce války organizovali i lidé napojení na Rusko, zjistili Reportéři ČT

Tisíce lidí se minulý týden zúčastnily v Česku oslav osmdesátého výročí konce druhé světové války. Bezpečnostní experti oslovení pořadem Reportéři ČT už předem varovali, že tyto vzpomínkové akce mohou být zneužity k šíření ruské propagandy. Takzvaná vlastenecká scéna se podle nich snaží využít vítězství Rudé armády nad německým nacismem a připodobnit to k současnému tažení Ruska proti údajně nacistické Ukrajině i Evropě a tím ho ospravedlnit. Reportéři ČT některé oslavy míru a demonstrace proti válce navštívili a zjistili, že řada jejich organizátorů je napojena na Rusko. Jeho podporou se netajili ani mnozí účastnici těchto akcí.
před 1 hhodinou

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 2 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 12 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 12 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 13 hhodinami
Načítání...