Nešetříme Babiše, ale systém, tvrdí Hohlmeierová. České úřady podle ní nejsou transparentní

1 minuta
Události: Hohlmeierová o pravidlech pro střet zájmů
Zdroj: ČT24

Evropský parlament ve čtvrtek probírá pozměňovací návrhy k rezoluci související s únorovou návštěvou členů kontrolního výboru v Česku. Podle šéfky výboru Moniky Hohlmeierové v tuzemsku neexistuje efektivní systém pro nakládání s evropskými penězi. Za problematické považuje třeba to, že úřady se při posuzování možného střetu zájmů řídí čestnými prohlášeními politiků. Hlasovat o návrhu usnesení by europoslanci měli v pátek.

Rezoluce vyjadřuje politování nad tím, že Babiš stále kontroluje Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, což podle textu „zpochybňuje nezávislý a objektivní výkon jeho funkce“. Návrh textu rovněž vyzývá EK k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Kontrolní výbor už na začátku května vyzval české úřady, aby se údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) zabývaly, a jeho samotného, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.

Poslancům vadí, že se tuzemská praxe liší od jiných evropských zemí a české úřady se spoléhají na čestná prohlášení politiků. Komise by podle výboru měla stanovit standardy pro střet zájmů, aby si členské země neurčovaly vlastní pravidla. „Není možné, aby si každý sám vytvářel pravidla, která velice hezky fungují pro ty, kteří z toho těží výhody,“ zdůrazňuje Hohlmeierová.

V Česku podle ní neexistuje efektivní systém či jasný mechanismus, který by předcházel střetu zájmů. Kritizuje například roztříštěnost odpovědnosti jednotlivých úřadů, což má za důsledek malou transparentnost celého systému.

Hohlmeierová: Nenecháme si nasadit roubík

Podotýká také, že výbor, kterému předsedá, nevyšetřuje českého premiéra, ale systémové problémy a způsob, jak probíhají platby. „Nenecháme si nasadit roubík jenom proto, aby mohli někteří lidé lépe prosazovat svoje zájmy,“ prohlásila ve čtvrtek německá europoslankyně.

„Připadá mi ironické, že lídři, jako je pan Babiš, tolik kritizují evropský projekt, tolik kritizují Evropský parlament, a přitom zároveň mají takový prospěch z evropských fondů, až příliš velký prospěch,“ doplnila na brífinku europoslankyně Lara Woltersová.

Poslanci také již dříve vyzvali Evropskou komisi, aby dokončila auditní zprávu, o jejímž konečném znění se zatím dohaduje Brusel s Prahou. Její text dosud nebyl oficiálně zveřejněn, z informací, která dosud zveřejnila média, ale vyplývá, že auditoři jsou přesvědčeni o tom, že střet zájmů u Babiše existuje – že má na Agrofert, který je vložen do svěřenských fondů, stále vliv.

Mezi závěry auditu a návrhem usnesení Evropského parlamentu je podle Hohlmeierové zřetelný rozdíl. „Existuje jasný rozdíl mezi politickým usnesením, ve kterém konstatujeme své dojmy, které jsme získali jakožto výbor pro rozpočtovou kontrolu. Druhá věc, naprosto nezávislá na tom, je audit, šetření Evropské komise. To neznamená, že do doby, kdy Komise nedokončí svůj audit, o tom nemůže nikdo nic říkat,“ konstatuje.

Výhrůžky smrtí českým europoslancům

Český premiér květnové závěry europoslanců odmítl a ostře se ohrazoval i proti práci kontrolní komise Evropského parlamentu. Její české členy – Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) – označil zprvu za „vlastizrádce“, zač se později omluvil. Trvá však na svém hodnocení předsedkyně komise Moniky Hohlmeierové, kterou považuje za pomatenou, domnívá se, že urazila české zemědělce a že problematice dotací nerozumí.

Tvrzení o tom, že se europoslanci snaží politicky ovlivnit práci auditorů, Hohlmeierová odmítla. „Babiš se snaží dělat ze sebe oběť. Není obětí, je odpovědný za stát, měl by být odpovědný za to, co dělá. Měl by dávat odpovědi, měl by být transparentní a konstruktivně spolupracovat,“ míní německá politička. Český premiér podle ní místo spolupráce volil během únorové mise i po ní urážky a členové mise se v Česku setkali s „agresivitou, kterou dosud nezažili“.

Zdechovský ve čtvrtek na brífinku popsal, že po Babišově prohlášení on i zbytek jeho rodiny dostal tisíce výhrůžek, v nichž autoři popisovali například to, jak europoslance zavraždí. „Mým dětem chodily obrázky, jak se po druhé světové válce věšeli kolaboranti. Přišlo jich několik tisíc. Měli jsme policejní ochranu,“ doplňuje.

Peksa mluví o podobné zkušenosti, výhrůžky podle něj ještě neustaly. „To je nová věc a zcela nový rozměr,“ okomentovala zkušenosti českých europoslanců Hohlmeierová. Zdechovský konstatoval, že policie několik pachatelů vypátrala a zahájila s nimi trestní řízení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 5 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 5 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 12 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 16 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 18 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 19 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...