Nepočítám s prodlužováním důchodového věku, ujistil Jurečka po jednání s odbory

6 minut
Události: Reformu důchodů řešil Jurečka s odbory i Pavel s Nerudovou
Zdroj: ČT24

Zástupci odborové konfederace a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se v pátek sešli kvůli plánovaným změnám v důchodovém systému. Předáci si stěžují na to, že s nimi šéf resortu práce o reformě penzí nejedná a k přípravě je nepřizval. Odbory chtějí mít svého zástupce v Jurečkově důchodové komisi, s čímž ministr nemá problém.

„Bavili jsme se o úpravě předčasných důchodů, valorizačního mechanismu. Opakovaně jsem jasně řekl, že nepočítám s tím, že bych prodlužoval důchodový věk, který je dnes jasně definován,“ řekl na brífinku po jednání Jurečka. Současnou hranici 65 let prý prolamovat nehodlá.

Zároveň ale zopakoval, že by se chtěl dohodnout na principu, aby lidé pobírali důchod v průměru 21 a půl roku. A to i v případě prodlužování doby dožití. ČT už v neděli upozornila, že to by podle analýz Ministerstva práce znamenalo postupné zvyšování věku odchodu do důchodu i po roce 2030.

Koalice podle něj počítá s tím, že budou penze pravidelně valorizovány o inflaci a ne méně. Návrh podoby valorizací a pravidel pro předčasné důchody chce Jurečka představit do 14 dnů. Nevidí také problém v tom, aby měli odboráři svého zástupce v pracovním týmu, podobně se nejspíš zachová i v případě zástupců zaměstnavatelů.

Místopředseda odborové centrály Vít Samek označil páteční jednání za otevřené, ocenil, že Jurečka nechce zvyšovat věkovou hranici pro odchod do důchodu. Odbory možnosti mít v důchodové komisi svého zástupce určitě využijí. „Usilovali jsme o to už před rokem, v každém případě je pak takováto debata věcná a umožňuje tlumit nedorozumění,“ zdůraznil Samek. Právě on by přitom měl odborovou centrálu v pracovní skupině zastupovat.

19 minut
Brífink po jednání o změnách v systému penzí
Zdroj: ČT24

Demonstrace před úřadem vlády

Odbory reformu důchodů kritizují. Vadí jim zvažované navyšování důchodového věku. Ve středu proti zvednutí věkové hranice na 68 let protestovali odboráři před sídlem vlády. Požadují dřívější penze pro náročné profese bez krácení pobírané částky.

Jurečka už dříve několikrát zopakoval, že reformu ještě nepředložil a uzákonění věku 68 let pro odchod do penze navrhovat nechtěl a nebude. Novelu s úpravou dřívějších důchodů pro namáhavá a riziková povolání se pak chystá předložit letos ve druhém pololetí.

Ministr už dřív Českomoravské konfederaci odborových svazů poslal dotazy, které se týkaly podoby důchodového systému. Ptal se například na to, jaký deficit považují předáci za dlouhodobě udržitelný, jaká by měla být doba pojištění pro nárok na penzi, kolik let by měl člověk trávit v důchodu či jakým způsobem by se měly zvýšit příjmy a jaké výdaje státu by se měly omezit a přesměrovat do výplat penzí.

Pavel důchody probral s Nerudovou

O důchodech v pátek jednal také prezident Petr Pavel se svou soupeřkou z voleb hlavy státu – ekonomkou Danuší Nerudovou. „Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor,“ řekla Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody.

Jednání o důchodové reformě je podle ní důležité uchopit velmi citlivě. „Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem,“ poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Nerudová v 90' ČT24 doplnila, že je podle ní udržitelné, aby valorizační mechanismus plně odrážel inflaci. „Je ale potřeba, abychom se vrátili k valorizačnímu vzorci, který platil do roku 2017, tedy abychom valorizovali nikoliv o polovinu růstu reálných mezd, ale o třetinu růstu reálných mezd,“ sdělila. Také sdělila, že nejsme připraveni na to, že nás důchody budou stát o pět procent HDP více. Do systému se prý bude muset daleko více „dosypávat“ z obecného daňového výběru.

77 minut
90’ ČT24 – Důchodová reforma v Česku
Zdroj: ČT24

Bývalý ministr práce a sociálních věcí mezi lety 1998 a 2002 Vladimír Špidla s Nerudovou nesouhlasí. „Ten důvod, proč jsme to zvýšili z jedné třetiny na jednu polovinu byl, že jsme tehdy v Potůčkově komisi zjistili, že zhruba za deset, patnáct let bude velká část důchodců pod hranicí chudoby, a tomu jsme chtěli čelit,“ sdělil ve stejném pořadu. Také prohlásil, že české důchody v principu spotřebovávají velmi málo hrubého domácího produktu, nejsme prý „zdaleka u zdi“.

Správné řešení je podle něj vyrovnat inflaci a snažit se, aby se neprodlužovala příliš dlouho. Důchodci na tom prý nejsou zdaleka dobře, jde podle něj o nejslabší skupinu. „Má se sáhnout tam, kde ty peníze jsou, a to především na korporátní dani,“ dodal Špidla. Nerudová k tomu řekla, že inflace nedopadá na všechny důchodce rovnoměrně. 

11 minut
Události, komentáře: Jak se budou valorizovat penze
Zdroj: ČT24

Systém je prý neudržitelný

Důchodový systém je ve schodku. Podle schváleného rozpočtu mají být příjmy z odvodů o 62,5 miliardy korun nižší než výdaje. Suma je bez mimořádné červnové valorizace kvůli inflaci, na kterou by jen pro letošek mělo být potřeba dalších 15,4 miliardy korun.

Podle expertů je v nynější podobě systém neudržitelný. Vydaná suma výrazně poroste poté, co do penze odejdou silné ročníky 70. let, takzvané Husákovy děti. Naopak lidí v aktivním věku, kteří budou na důchody přispívat, ubyde.

Věk pro odchod do penze je odstupňovaný. Lidé narození po roce 1971 do něj mají jít v 65 letech. Na konci loňského roku penzisté v průměru pobírali zhruba 18 tisíc korun, po letošní valorizaci ještě o pár set víc. V důchodu pak průměrně čeští penzisté stráví necelých 24 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 3 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 4 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 6 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 9 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 9 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 10 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 11 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...