Přes 40 milionů korun by měl stát vyplatit zakladateli papírny Neograph Vladimíru Sittovi staršímu. Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2 zatím není pravomocné, jak České televizi potvrdila mluvčí Marcela Pröllerová. Muž požadoval náhradu škody kvůli postupu úřadů v kauze údajného tunelování papírny. Sitta byl stíhán společně se svým synem, soudy je však osvobodily. Oba také vystupovali jako svědci v kauze údajně předražených jízdenek od Neographu pro pražský dopravní podnik.
Někdejší svědek z jízdenkové kauzy získal nepravomocně 40 milionů korun
Sitta starší zažaloval stát už v roce 2015 o náhradu škody 200 milionů korun, soud mu tak teď vyhověl jen částečně. „Dne 19. 12. bylo žalobci částečně vyhověno tak, že žalovaná strana je povinna zaplatit žalobci částku 40 474 000 korun spolu s úrokem z prodlení. V převyšující části co do 159 526 000 korun s úrokem z prodlení byla žaloba zamítnuta,“ uvedla pro ČT Pröllerová. Dodala, že rozhodnutí není pravomocné. Sitta se k rozhodnutí odmítl vyjádřit. Uvedl pouze, že čeká na písemné vyhotovení rozsudku.
Sitta požadoval náhradu škody kvůli rozhodnutí státní zástupkyně Dagmar Máchové, která nařídila zabavit jeho podíl ve firmě a znemožnila Sittovi rozhodovat o budoucnosti společnosti, a nesprávnému úřednímu postupu.
Jak vyplývá z dřívějších informací, Sittovi se pak snížila hodnota jeho akcií Neographu (nyní SPM - Security Paper Mill). K tomu podle Sitty došlo od prosince 2013 do dubna 2014. Tehdy trvalo zajištění akcií v trestním řízení a Sitta v této době přišel o hlasovací právo spojené s akciemi.
Jízdenková kauza
Sitta starší společně se svým synem Vladimírem Sittou mladším v minulosti čelil obžalobě kvůli údajnému tunelování papírny Neograph. Oba své stíhání dříve označili za mstu lidí kolem lobbisty Ivo Rittiga.
Ten byl obžalovaný v už zmiňované jízdenkové kauze, na kterou upozornili právě Sittové. Soudy se jí zabývaly několik let. Nakonec však nikoho nepotrestaly. Obžalobě kromě Rittiga čelili například i bývalý šéf pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák.
Státní zástupce tvrdil, že dopravní podnik byl prostřednictvím Neographu tunelovaný. Papírna totiž 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky odváděla karibské firmě Rittigova obchodního partnera. Soud všechny obžalované v roce 2021 pravomocně osvobodil.