Sitta vysoudil přes 600 tisíc za nezákonné stíhání v kauze papírny Neograph

Soud v úterý pravomocně přiznal Vladimíru Sittovi mladšímu dalších 609 tisíc korun za nemajetkovou újmu způsobenou stíháním v kauze údajného tunelování papírny Neograph. Muž, který upozornil na podezření kolem výroby jízdenek pro pražský dopravní podnik, žádal od státu celkem 1,8 milionu korun. Ministerstvo spravedlnosti mu z této částky už dříve dobrovolně vyplatilo sedmdesát tisíc korun. Své nezákonné stíhání Sitta označoval za mstu lidí kolem lobbisty Ivo Rittiga.

Někdejší obchodní ředitel Neographu Sitta byl stíhaný za zneužití interních informací z papírny, na jejíž úkor měl podle obžaloby získat prospěch. Pražský městský soud ho původně shledal vinným, vrchní soud ho ale v říjnu 2018 pravomocně osvobodil, přičemž tehdy ostře zkritizoval dozorující státní zástupkyni Dagmar Máchovou i policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila za jejich pravděpodobnou podjatost.

Obvodní soud loni uznal celý Sittův požadavek na odškodné za nemajetkovou újmu, tedy 1,8 milionu korun. „S ohledem na stávající rozhodovací praxi se tato částka odvolacímu soudu nejeví přiměřenou,“ konstatovala však soudkyně pražského městského soudu Lenka Marynková. Nemajetkovou újmu v úterý pražský městský soud vyčíslil na sedm tisíc korun za každý měsíc mužova trestního stíhání, jež trvalo přes osm let.

V úterý přiznanou částku Marynková označila za „značně vysokou“. V případech srovnatelných délkou stíhání, dopadem i hrozící trestní sazbou dostali podle ní jiní nezákonně obvinění lidé zhruba 4500 až šest tisíc korun za měsíc stíhání. V té souvislosti poukázala soudkyně na to, že obvinění zasáhlo nejen do Sittovy osobní a profesní sféry, ale závažně také do jeho rodinného života – sedm let odkládal početí druhého potomka.

„Rozhodnutí soudu respektuji. Pro mě je nejdůležitější to, že soud konstatoval, že vůči mně došlo k nezákonnému jednání ze strany orgánů činných v trestním řízení. To je klíčové pro to, abych očistil svoje jméno,“ řekl Sitta. Dodal, že po zkušenosti, kterou udělal, už by podezření na nezákonné jednání zřejmě neoznámil. „Nevím, jak mám v tomhle státě vychovávat své děti,“ podotkl.

Odposlechy

Jeho právník Petr Kočí u soudu připomněl, že lobbista Rittig v zachycených odposleších často zmiňoval „Nevťu“, podle Kočího policejního vyšetřovatele. „Představme si, jaká byla frustrace a bezmoc žalobce (Sitty, pozn. red.), když tohle všechno věděl a oni podávali obžalobu, nepravomocně ho odsoudili a až Vrchní soud v Praze se ho zastal a obžaloby ho zprostil,“ uvedl.

Poznamenal také, že justici česká v dohledné době rozhodování o odškodném za nezákonné stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové, generála Vladimíra Halenky či znalce z kauzy OKD Rudolfa Douchy. „Nalézací soudy budou muset opustit bezpečné vody a přiznávat částky, které budou schopné odškodnit rozsáhlou nemajetkovou újmu, která byla způsobena,“ uvedl advokát. 

Sitta se soudí se státem ještě o ušlý zisk za šestiletý zákaz znalecké činnosti, škodu vyčíslil na 1,2 milionu korun. Obvodní soud by se měl touto žalobou zabývat příští týden. V minulosti se Sitta domohl náhrady peněz, které vynaložil na obhajobu. Řekl, že uspěl také v ochranoosobnostních sporech souvisejících s některými novinovými články.

Obžalobě původně čelil i Sittův otec, jemuž Máchová zabavila majetek, a znemožnila mu tak rozhodovat o budoucnosti firmy Neograph, kterou založil a kterou pak převzali jiní lidé.

V jízdenkové kauze byli otec a syn Sittové klíčovými svědky obžaloby. Státní zástupce tvrdil, že dopravní podnik byl prostřednictvím Neographu tunelovaný. Papírna totiž sedmnáct haléřů z každé vyrobené jízdenky odváděla karibské firmě Rittigova obchodního partnera. Odvolací soud však všechny obžalované pravomocně zprostil viny, která se podle něj nepodařila prokázat. Znalci totiž nedokázali vyčíslit takzvanou obvyklou cenu jízdenek a nepodařilo se vyvrátit ani tvrzení manažerů, že odváděná částka byla provizí za zprostředkování zakázky.