Nejde o mé jméno, společnost je rozdělená a vášně se vybíjejí na volbě ombudsmana, říká Křeček

26 minut
Stanislav Křeček hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Spory provázející výběr ombudsmana ukazují na hlubší problém rozdělení společnosti. V Interview ČT24 to uvedl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Opakovaně uvedl, že se chce věnovat nikoliv ochraně aktivních menšin, ale ochraně obyčejných lidí. Upozornil, že mezi „aktivní menšiny“ nepočítá romskou menšinu. „Romové jsou bohužel neaktivní menšina. Mně vadí to, že oni nehlásají svoje práva a za jejich práva mluví kdekdo,“ prohlásil v rozhovoru.

Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se ve čtvrtek pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Vchod nakonec museli uvolnit policisté.

„Vytváří se kolem toho úřadu zcela nepřirozený stav,“ komentuje to Křeček. „Podle mého názoru vůbec nejde o mé jméno, nejde o ten úřad, ale je to hlubší problém společnosti. Ta společnost je prostě rozdělená a potom se ty vášně vybíjí na takových věcech, jako je veřejný ochránce práv nebo televizní rady,“ pokračuje.

Nikdo už nechtěl volbu opakovat, říká o hlasování

Podle Křečka by podobné vášně vyvolával jakýkoli nový ombudsman. „Je to spíš příznakem rozdělení společnosti, než že by šlo přímo o osobu veřejného ochránce, který nic nerozhoduje, nemá žádné pravomoci, takže proti němu protestovat nemá vůbec žádný praktický smysl,“ domnívá se.

Atmosféra rozdělení společnosti je však podle něj jedním z důvodů, proč byl minulý týden Poslaneckou sněmovnou zvolen. „Nikdo nepočítal s tím, že v této volbě bude někdo zvolen, počítalo se s tím, že ta volba bude neplatná. Ale jedním z důvodů, který mi potvrdila celá řada poslanců, bylo to, že nikdo už tu volbu nechce opakovat. Oni si uvědomují, jaké vášně by se rozpoutaly výběrem dalších kandidátů,“ uvažuje Křeček.

„Problematika lidských práv je mnohem širší než diskriminace“

Nový ombudsman odmítá kritiku, podle které se ve funkci nebude zabývat otázkami diskriminace. Zdůrazňuje, že se hodlá zabývat všemi problémy, které má ombudsman v popisu práce, ale nechce problematiku diskriminace preferovat na úkor jiných oblastí. „Pokud jsem někdy hovořil o tom, že diskriminace by neměla být (řešena), tak jsem myslel v tom rozsahu, jaká je tomu věnována pozornost. Ta problematika lidských práv je mnohem širší než diskriminace,“ uvedl Křeček.

Úřad ombudsmana nemá být nástrojem k hlásání politických názorů, říká Křeček. Veřejný ochránce práv se podle něj například může věnovat situaci, kdy jsou porušována práva homosexuálů na rovné zacházení, ale neměl by prosazovat právo na homosexuální manželství, což je politická otázka. „To není věc veřejného ochránce práv. Vystupujete na straně jednoho řešení, které je sporné. To veřejnému ochránci práv nepřísluší,“ uvedl.

Podobným sporným politickým tématem je podle něj možnost nosit šátek ve školách. „Část lidí se domnívá, že mají právo mít při vyučování pokrývku hlavy ve školách, přestože ostatní to právo nemají,“ říká k tomu Křeček. Již dříve uvedl, že se chce věnovat nikoliv ochraně aktivních menšin, ale ochraně obyčejných lidí.

V Interview ČT24 upozornil, že mezi tyto „aktivní menšiny“ nepočítá romskou menšinu. „Romové jsou bohužel neaktivní menšina. Mně vadí to, že oni nehlásají svoje práva a za jejich práva mluví kdekdo. Neznáme žádné představitele Romů, kteří by se organizovali, kteří by říkali, jaké má být soužití s většinovou společností, za jakých podmínek budeme odstraňovat vyloučené lokality,“ uvedl Křeček. „To je to, co vytýkám. Ne že nebudu hájit jejich práva, ale že si myslím, že i oni by měli aktivně přispět k tomu, aby nebyly vyloučené lokality,“ doplnil.

Připustil, že v úřadu přistoupí k personálním změnám, které však nehodlá sdělovat přes televizní obrazovku. „Mnohokrát jsem řekl, že nechystám noc dlouhých nožů, ale noc krátkých nožů nemohu vyloučit. Každý vedoucí pracovník si přece přivádí své lidi,“ uvedl nový ombudsman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
10:00Aktualizovánopřed 41 mminutami

ŽivěSenát bude hlasovat o mediální novele

V rámci odpoledního jednání budou senátoři hlasovat o takzvané velké mediální novele. Ta zahrnuje navýšení poplatku pro Českou televizi o patnáct a pro Český rozhlas o deset korun měsíčně. Horní komora ještě předtím v úvodním kole projednávání podpořila ústavní právo Nejvyššího kontrolního úřadu kontrolovat zmíněná média.
před 48 mminutami

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 4 hhodinami

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 6 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 7 hhodinami
Načítání...