Musíme dát najevo, že nejsme popelnicí Evropy, řekl Hladík

12 minut
Události, komentáře: Nelegální dovoz odpadů
Zdroj: ČT24

Česko zahlcuje nelegálně přepravený odpad, je proto třeba posílit spolupráci mezi státy EU, zajistit větší koordinaci a efektivnější výměnu informací, vyzval Evropskou komisi ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Musíme dávat a dáváme jasně najevo, že nebudeme popelnicí Evropy,“ uvedl v Událostech, komentářích. Podle odbornice na toxické látky v životním prostředí Nikoly Jelínek z nevládní organizace Arnika je dlouhodobým řešením „posunutí systému nakládání s odpady“.

Dovoz nelegálního odpadu se podle Hladíka výrazně zvýšil v posledních třech letech. „Jen v minulém roce jsme zaznamenali trojnásobné odhalení nelegálně přijíždějících kamionů ze strany Celní správy,“ řekl. Množství kontrol podle něj roste také na straně policie a České inspekce životního prostředí. „Je vidět, že některé české i zahraniční firmy si z toho dělají obrovský byznys. Mám vážné podezření, že se jedná o organizovaný zločin.“

Firmy podle Hladíka využívají schengenského prostoru s volnými hranicemi. Česko proto podle něj vyzývá k účinnějšímu řešení problémů s nelegální přepravou. „Dnes (ve čtvrtek) jsem na Radě ministrů v Bruselu spolu s dalšími devíti zeměmi chtěl po Evropské komisi zásah, a to ve třech věcech. Společnou databázi všech postihů a sankcí, které jsou jednotlivým firmám v EU ukládány, digitalizaci systému povolování a informací o přepravách a jedinou autoritu,“ jmenoval. Velký počet autorit podle něj vytváří administrativní složitost, která brání odhalení, z jakého okresu odpad pochází.

Jelínek se domnívá, že situaci by se dalo předejít, kdyby byl systém nastaven tak, aby se německým firmám nevyplatilo odpad vyvážet za hranice. „Je to pro ně asi dvakrát levnější, než kdyby ho likvidovaly v Německu,“ řekla. Hladík však oponoval, že nejde o povolený vývoz, nýbrž porušení zákona. „Kdyby ho nechaly uložit na skládky v Německu, zaplatily by miliony eur.“ Podle odbornice se však společnostem postih nebo pokutu vyplatí riskovat.

„Jsme jeden ze států, který podepsal Basilejskou úmluvu. V rámci ní máme možnost požádat o navrácení odpadu původci,“ doplnila Jelínek. Tohoto postupu podle ní ministr správně využil.

Hladík: Likvidaci odpadu země musí zaplatit

„Přitvrdili jsme. Jednal jsem s polskou ministryní životního prostředí, protože jeden případ se týká bohumínského odpadu, který nakonec zlikvidovalo Česko, potažmo Moravskoslezský kraj. Likvidaci jsme vyčíslili na 10,6 milionu korun. To nám Polsko zaplatí, a pokud ne, budeme ho žalovat,“ vyjádřil se Hladík. Resort podle něj postupuje stejně i proti bavorské a italské vládě.

„Musíme dávat a dáváme jako česká vláda a ministerstvo životního prostředí jasnou zprávu, že nebudeme popelnicí Evropy. Své území si ochráníme a vymůžeme si, aby se tyto trestné činy neděly. Policie vyšetřuje, ale i obviňuje a padají pokuty. Předpokládám, že organizátoři stanou u nezávislého soudu,“ komentoval dál ministr.

Jelínek v debatě tvrdila, že u nelegálního dovozu odpadu lze zjistit pouze zlomek toho, co se děje – mimo jiné proto, že se skládky často nachází na odlehlých místech. „Dlouhodobé a udržitelné řešení je v posunutí systému nakládání s odpady,“ myslí si. I ona za hlavní problém považuje, že kamiony s kontejnery nemusí být při projetí hranic kontrolovány. „Na ilegální dovoz se většinou přijde namátkovou kontrolou, které u nás probíhají v docela malé míře oproti Německu, nebo že to někdo nahlásí příslušnému orgánu.“

Hladík spekuloval, že za nárůstem dovozu odpadu do Česka v posledních letech může stát i dřívější úprava zákonů Evropskou unií. „EU vymáhá, aby se nerecyklovatelný odpad nevozil za hranice sedmadvacítky. Jde to dát do časové souvislosti, možná to tyto firmy nyní vyváží na východ Evropy.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 1 mminutou

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok.
13:34Aktualizovánopřed 18 mminutami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 6 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 6 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 9 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 17 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 18 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 18 hhodinami
Načítání...