Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) představil systém pro epidemiologická opatření v regionech. Takzvaný semafor dělí až na okresní úroveň Česko do několika stupňů v závislosti na riziku nákazy. V celém Česku od pondělka platí přísnější omezení maximálního počtu účastníků vnitřních hromadných akcí. Vláda tak reaguje na rostoucí počet nových případů nákazy nemocí covid-19.
Ministerstvo zdravotnictví představilo semafor pro regiony podle rizika nákazy. Ukazuje i konkrétní opatření
Ministerstvo zdravotnictví představilo systém čtyř pohotovostních stupňů, kterými by se hygienici měli řídit při vyhlašování opatření proti šíření nového koronaviru v jednotlivých okresech.
Semafor bude určovat například pokyny pro nošení roušek nebo pro fungování zvláštních oddělení v nemocnicích (viz fakta níže). Má plnit roli pandemického plánu, kvůli jehož absenci čelí vláda a ministerstvo zdravotnictví kritice.
Takzvaný semafor bude rozdělen na čtyři stupně rizika označené šedou, zelenou, žlutou a červenou. Podle aktuálních dat by ale nejvyšší stupeň nikde v zemi neplatil, žlutý by byl pouze v Praze a zelený v některých okresech Moravskoslezského kraje, Středočeského kraje a na Jihlavsku.
První mapu Česka podle epidemiologického rizika v jednotlivých okresech zveřejní ministerstvo zdravotnictví 3. srpna, následně ji bude v týdenních intervalech aktualizovat, uvedl šéf týmu epidemiologů na ministerstvu zdravotnictví Rastislav Maďar. Podle aktuálních dat by nejvyšší stupeň nikde v zemi neplatil, druhý nejvyšší by byl pouze v Praze.
Vyhodnocení rizika a přijetí nutných opatření by příslušelo krajským hygienickým stanicím. Při nejvyšším stupni rizika by zřejmě platilo doporučení nebo povinnost vyhýbat se kontaktům s jinými lidmi a omezit cesty jen na nezbytné minimum. „Za jistých okolností i doporučení zajistit si zásoby jídla, léků na 14 dnů,“ řekl Maďar. Omezen by byl i provoz školských zařízení či náboženských nebo sportovních akcí.
U druhého nejvyššího stupně by mohli hygienici omezit počty účastníků akcí, omezit otevírací hodiny podniků nebo vyčlenit lůžka v nemocnicích. Zaměstnavatelé by měli zvážit oddělení kontaktu mezi zaměstnanci na jednotlivých směnách. Při zeleném stupni by měla platit omezení pro návštěvy ve zdravotnických zařízeních nebo v zařízeních sociálních služeb.
Česko bude podle semaforu rozděleno po okresech, nikoli po krajích, jak ministerstvo původně plánovalo. Ministr Vojtěch řekl, že by nebylo objektivní hodnotit kraj jako celek, protože zejména ve větších krajích může být epidemiologická situace v jejich jednotlivých částech rozmanitá.
I tak ale již zní výhrady. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) není jasné, proč by mělo být hlavní město na žlutém stupni. Praha podle něj má nižší počet nakažených na sto tisíc obyvatel než některé jiné okresy, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných.
Připustil, že si ještě podrobně neprošel podklady, protože vláda mu je neposkytla předem. Nevidí však zásadní parametr, ve kterém by byla metropole z hlediska epidemiologického hlediska nejhorší. V Praze nicméně je nyní téměř čtvrtina všech infikovaných – přes 800 z celkového počtu 3700 aktivních případů. Z nich 250 přibylo v posledním týdnu.
S odkazem na aktuální čísla odmítl Hřibovu kritiku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Toto je objektivní fakt, vyhodnocení situace. Mě mrzí, že to pan primátor takto hodnotí. V Praze je reprodukční číslo kolem 1,9. To je poměrně vysoký faktor komunitního šíření. Tomu odpovídá zařazení Prahy do žluté zóny,“ uvedl ministr.
Z vyjádření ministra zdravotnictví však také vyplývá, že zcela jasná metodika pro zařazení okresů do rizikových stupňů není. „Není to exaktní, netvoříme něco pro roboty. Stále mají klíčovou roli krajské hygienické stanice, mají ji epidemiologové,“ řekl Adam Vojtěch.
Už od června přitom funguje podobný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí. U zemí s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem. Všechny členské země EU jsou nyní v kategorii s nízkým rizikem nákazy.
- Stupeň 0, nulové nebo zanedbatelné riziko (šedá barva)
- Možná restrikční opatření na vstupních místech v ČR nebo v zahraničí
- Možná omezení mezinárodní dopravy
- Možné omezení cestování z/do zahraničí
- Možnost repatriace u osob nacházejících se mimo území České republiky
- Stupeň I., výskyt nákazy bez komunitního přenosu (zelená barva)
- Vyhýbat se úzkému kontaktu s lidmi, kteří mají příznaky onemocnění
- Pravidelně si mýt ruce mýdlem a vodou nejméně po dobu 20 sekund
- Kašlat a kýchat do kapesníku, po použití jej znehodnotit / vyprat; kašlat a kýchat do předloktí, pokud není k dispozici kapesník
- Vyhýbat se dotekům očí, nosu a úst
- Zajistit včas všechna potřebná očkování včetně vakcinace proti sezónní chřipce
- V případě příznaků akutního respiračního onemocnění zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s rodinnými příslušníky a telefonicky kontaktovat praktického lékaře nebo jiného ošetřujícího lékaře za účelem získání instrukcí týkajících se dalšího postupu
- Doporučení pro rizikové skupiny:
- Dodržovat odstup od cizích osob, omezit návštěvy prostor s vyšší koncentrací osob na jednom místě
- Zvážit použití prostředků ochrany úst a nosu (např. rouška)
- Doporučení pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb:
- Změnit režim návštěv, zavést organizační a protiepidemická opatření
- Monitorování zásob osobních ochranných prostředků a doplnění zásob nezbytného materiálu (dezinfekční prostředky, léčiva a další zdravotnický materiál)
- Vyšetřování osob s příznaky akutní respirační infekce na přítomnost viru SARS-CoV-2 dle doporučeného algoritmu
- Stupeň II., počínající komunitní přenos (oranžová barva)
- Vztahují se na něj opatření předchozího stupně a navíc:
- Zabezpečit dostupnost přípravků s virucidním účinkem na dezinfekci rukou
- Zabezpečit dezinfekci předmětů a povrchů přípravky s virucidním účinkem
- Nosit prostředky ochrany úst a nosu (rouška) v prostředcích veřejné dopravy, na hromadných akcích, u poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a v uzavřených veřejných prostorech (např. nákupní centra)
- Omezit počet účastníků hromadných akcí
- Omezit otevírací doby podniků zařízení veřejného stravování
- Omezit kapacity návštěvnosti a nastavení rozestupů mezi jednotlivými návštěvníky
- Posílení diagnostických a odběrových kapacit
- Zahájení preventivního testování v rizikových skupinách a na kritické infrastruktuře státu
- Dle rozsahu epidemie možná aktivace záložních laboratoří a odběrných míst prostřednictvím CŘT
- Doporučení pro veřejnost:
- Sledovat aktuální informace o vývoji epidemiologické situace včetně přijatých opatření z ověřených zdrojů, jakými jsou například ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav, krajské hygienické stanice, nemocnice a zdravotní ústavy
- Dobrovolné stažení podpůrných mobilních aplikací k trasování
- Doporučení pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb:
- Zákaz návštěv
- Příprava na vyčlenění lůžek pro izolaci a terapii, personálních a věcně technických kapacit, organizační vyčlenění personálu
- Doporučení pro zaměstnavatele:
- Zajištění virucidních dezinfekčních prostředků a pravidelné sanitace povrchů zejména společných prostor
- Zajištění osobních ochranných prostředků
- Nastavit režim shromažďování a společných aktivit zaměstnanců (porady, společné stravování), nastavit režim služebních cest a přijímání zahraničních hostů
- Nastavit dle možností pracovní režim (home office, jednání prostřednictví video konferencí)
- Stupeň III., narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos (červená barva)
- Vyhýbat se úzkému kontaktu s ostatními lidmi
- Omezit cesty ven na nezbytné minimum, obzvláště pak do oblastí s aktivním přenosem nákazy
- Používat osobní ochranné prostředky
- Zajistit si dostupnost základních potravin, vody, léků, případně dalšího nezbytného vybavení potřebného na dobu cca 14 dní
- Omezit shromažďování většího počtu osob včetně pořádání náboženských, sportovních a dalších komunitních akcí
- Omezení provozu předškolních a školních zařízení a dalších zájmových a vzdělávacích aktivit a nastavení omezeného režimu výuky (např. dálkovou formou)
- Připravit se na potenciálně omezený přístup ke službám
Začala platit nová omezení
Z dosavadních 1000 lidí, kteří se mohou účastnit vnitřních hromadných akcí, se od pondělka jejich povolený počet snižuje na polovinu. Limit maximálně 500 účastníků se týká veřejných i soukromých akcí konaných převážně ve vnitřních prostorech budov, ať jsou to akce kulturní, společenské či sportovní. „Opatření se netýká obchodů nebo restaurací,“ upřesnil minulý týden ministr Vojtěch.
Pořadatelé vnitřních hromadných akcí mohou zpřístupnit až pět oddělených sektorů pro 500 lidí. Podmínkou ale je, že jednotlivé části budou od sebe odděleny a každá bude mít vlastní vchod.
Na Prachaticku budou protiepidemická opatření ještě dál zpřísněna. Roušky tam od středy budou povinné ve všech vnitřních prostorách. „Doufám, že je občané přijmou, jako tomu bylo v první vlně,“ podotkl prachatický místostarosta Jan Klimeš (ČSSD).
Ve městě se vyskytla nákaza v jedné firmě, pozitivně bylo podle Klimeše testováno 25 lidí, kteří bydlí na ubytovně. „Podle mých informací jsou čtyři pacienti v nemocnici ve vážnějším stavu. Ostatní jsou na ubytovně,“ upřesnil místostarosta. V úterý začne ve firmě plošné testování.
V celém Jihočeském kraji pak budou povinné roušky v nemocnicích, domovech pro seniory i na úřadech. Tamní hejtmanství obyvatelům kraje doporučuje, aby začali roušky nosit i ve všech vnitřních prostorách, v nichž je víc lidí, jako jsou nákupní centra, veřejná doprava i kulturní akce. Po pondělním zasedání krizového štábu to uvedla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).
Už od soboty platí v celém Česku povinnost nosit roušku na všech vnitřních organizovaných hromadných akcích nad 100 osob. „Co se týče roušek, na individuální návštěvu restaurace či baru se tato povinnost nevztahuje,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci Vojtěch.
V některých regionech platí ještě další omezení. V Praze je od pondělka povinnost zakrytí úst a nosu ve všech zdravotnických zařízeních, tedy například i v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Dosud povinnost platila jen v nemocnicích. Kromě toho město zřídí odběrové místo v centru a nabídne bydlení lidem, kterým bude nařízena karanténa a kteří ji z objektivních důvodů nebudou moci strávit doma.
V metropoli zůstávají povinné roušky i v metru. Pokud by se situace zhoršovala, jsou hygienici připraveni opatření dále zostřit. „Pokud by došlo k dalšímu ohnisku, které by mělo souvislost s restauračním zařízením nebo nějakou akcí, tak bychom přistoupili k omezení těchto akcí,“ varovala ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová s odkazem na rozšíření nákazy mezi návštěvníky vinohradského nočního podniku.
Šéfka městských hygieniků ale zároveň ujistila, že další takový případ nenastal a také že je průběh nemoci covid-19 u pacientů v Praze vesměs mírný. „Pacientů s těžkým průběhem máme jednoho nebo dva, takže to je velmi nízký počet,“ podotkla. Pražští hygienici proto zatím neuvažují o zavedení opatření doporučených v souvislosti se žlutým stupněm, jako jsou plošné zákazy návštěv v nemocnicích nebo sociálních zařízeních.
Odpoledne avizovala bezpečnostní rada Kraje Vysočina zavedení povinnosti nosit roušky ve zdravotnických zařízeních a lékárnách v regionu. Opatření začne platit rozhodnutím krajských hygieniků – zřejmě od středy.
„Doporučujeme dobrovolné nošení roušek i ve všech uzavřených prostorech, například v obchodech, ve veřejných dopravních prostředcích nebo na úřadech,“ dodal hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). V 90' ČT24 řekl, že se obává komunitního šíření covidu-19 mezi obcemi. „Máme problém v Alzheimercentru v Jihlavě, máme problém v jedné firmě v Pacově a teď jsem dostal informaci, že i fotbalisti FC Vysočina,“ upozornil hejtman.
Nová pravidla pro školy
Ministři zdravotnictví a školství, Adam Vojtěch (za ANO) a Robert Plaga (ANO), projednají v tomto týdnu podmínky provozu škol v příštím školním roce s ohledem na nemoc covid-19, uvedl Vojtěch. V uplynulém školním roce byly školy v Česku kvůli šíření koronaviru po část roku zcela uzavřeny. Ministerstvo školství již dříve sdělilo, že případná opatření proti koronaviru, která by měly školy dodržovat v novém školním roce, upřesní zřejmě v srpnu.
„Máme v tomto týdnu schůzku s ministrem školství, kde se právě tímto budeme zabývat,“ řekl Vojtěch. Podle něj bude důležité, aby byli lidé o pravidlech fungování škol dobře informováni.
Případná opatření pro školy kvůli šíření koronaviru budou podle Vojtěcha zacílena na konkrétní místa nákazy. „Určitě není naším zájmem dělat jakákoliv opatření, která budou mít plošný charakter, plošné uzavírání škol a podobně. Spíše to bude o tom, že v nějaké škole se může objevit nějaký nakažený student a na základě toho bude muset být nařízena karanténa v té dané škole,“ doplnil ministr zdravotnictví.