Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podle výsledků kontroly dříve nastavilo podporu pro zvýšení připravenosti k řešení a řízení rizik a katastrof, aniž znalo potřeby hasičů, policie a záchranářů. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který zjišťoval, jak MMR, a ministerstvo vnitra a devět vybraných příjemců podpory nakládalo v letech 2018 až 2022 s penězi Evropské unie a státního rozpočtu určenými na řešení katastrof. Se závěry úřadu ministerstvo nesouhlasí.
Ministerstvo rozdělovalo dotace, přestože neznalo potřeby hasičů a záchranářů, říká zpráva NKÚ
Na řešení katastrof jednotlivé úřady čerpaly v letech 2015 až 2022 z programu IROP (Integrovaného regionálního operačního programu) celkem 5,1 miliardy korun.
Ze tří výzev zaměřených na integrovaný záchranný systém financovaly techniku, modernizaci vzdělávacích a výcvikových středisek a stavební úpravy stanic pro posílení jejich odolnosti v podmínkách mimořádné události. Podpořeno bylo celkem 293 projektů především Hasičského záchranného sboru.
Nedostačující prostory
Ministerstvo pro místní rozvoj, v jehož čele mezi lety 2018 až 2022 stáli Klára Dostálová (za ANO) a současný ministr Ivan Bartoš (Piráti), podle NKÚ například stanovilo cíl modernizovat 86 objektů na základě dokumentů, které neobsahovaly veškeré potřeby složek integrovaného záchranného systému (IZS).
Jako příklad kontroloři uvádějí objekty jednotek sborů dobrovolných hasičů určených k posílení jejich odolnosti. Podle kontrolorů tak způsob rozdělení a následné čerpání dotace nemůže naplnit jeden z cílů podpory, a to cíl dosáhnout u základních složek IZS „plné připravenosti v exponovaných územích“.
Ministerský úřad ale oponuje s tím, že s jednotlivými složkami IZS při přípravě programu velmi úzce spolupracoval a jejich zástupci měli možnost podílet se na podobě jednotlivých výzev. „Řídící orgán IROP pro tento účel vytvořil pracovní skupinu, v rámci které zástupci IZS ministerstvo průběžně informovali o svých potřebách. MMR po celou dobu přípravy a realizace programu z těchto potřeb vycházelo,“ reagoval resort.
Vnitro nevymezilo včas aktuální potřeby, míní NKÚ
Dále kontroloři odhalili, že ministerstvo vnitra, které v kontrolovaných letech vedli Jan Hamáček (ČSSD) a do současnosti Vít Rakušan (STAN), nevymezilo včas aktuální potřeby policie. „Po aktualizaci potřeb a předložení žádostí o podporu už byly alokované peněžní prostředky na pořízení techniky vyčerpány dalšími složkami IZS,“ uvedl NKÚ.
Podle resortu vnitra nebylo nastavení pravidel, stejně jako samotné výzvy o čerpání prostředků pro policii, připraveno včas a zcela správně. „Zásadní však je, že prostředky dotačního titulu nezůstaly nevyčerpané a stihl je využít další bezpečnostní sbor,“ sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška. Požadavky policie budou podle něj moci být uspokojeny v příštím programovém období.
Z přehledu projektů a množství čerpaných peněz na zajištění techniky pro IZS vyplývá, že zatímco hasičský záchranný sbor čerpal na 171 projektů za 1,658 miliardy korun, policie nečerpala nic. Zdravotnická záchranná služba uskutečnila dva projekty v celkové hodnotě 101 milionů korun.
Kontroloři také upozornili, že ministerstvo pro místní rozvoj nastavilo sledování cílů a dopadů podpory tak, že nevyhodnotí skutečný přínos vynaložených peněz.
Příjemci podpory podle NKÚ čerpali peníze vesměs účelně, hospodárně, efektivně a v souladu s právními předpisy. „Podpořené aktivity u vybraných příjemců obecně přispívaly k dosažení vyšší ochrany života, zdraví osob, majetku a hospodářských aktivit ve vazbě na nová rizika a změny klimatu,“ uzavřel NKÚ.