Lidovce opět vede Výborný. Druhým mužem strany je Bělobrádek, Hladík neuspěl

Události: Lidovci si zvolili staronového předsedu, Jurečku střídá Výborný (zdroj: ČT24)

Lidovci rozhodli v pátek odpoledne o novém předsedovi strany. Stal se jím ve druhém kole ministr zemědělství Marek Výborný, který se do funkce vrací po pěti letech. Porazil obhajujícího Mariana Jurečku, s nímž ale dál počítá ve vedení KDU-ČSL. Výborný slíbil kontinuitu, podle něj delegáti volbou dali jasný signál pro pokračování koalice SPOLU. Na prvního místopředsedu kandidoval nejdříve pouze ministr životního prostředí Petr Hladík, v hlasování však neuspěl. V opakované volbě se o post ucházeli Pavel Bělobrádek a Václav Pláteník, přičemž uspěl první jmenovaný. Nominaci pro druhou volbu získal i Hladík, ale nepřijal ji.

Výborný odstoupil v lednu 2020 z čela strany kvůli rodinné tragédii, nahradil jej tehdy právě nynější vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Jurečka. Delegátům staronový šéf KDU-ČSL slíbil kontinuitu kombinovanou s novými tvářemi. Hlavním úkolem strany podle něj bude znovu získat před sněmovními volbami v příštím roce ty voliče koalice SPOLU, kteří nevidí důvod jít hlasovat.

Po vyhlášení výsledků poděkoval za práci Jurečkovi s tím, že zůstává garantem sociální politiky, je členem vlády. „Mariane, počítám s tebou, aniž bych předjímal, jak bude vypadat nové vedení (KDU-ČSL),“ podotkl Výborný.

Výborný na adresu konzervativních protikandidátů zopakoval, že lidovci nemají moralizovat a vychovávat, ale věnovat se praktické politice. Poslance Šimona Hellera a senátora Jiřího Čunka odmítl označit za stranické křídlo. „Oba propadli už v prvním kole, budu s nimi hovořit a žádat o držení vnitřní disciplíny,“ avizoval s tím, že voliči neočekávají od politické strany vychovávání.

Lidovci by podle Výborného měli více znít jednotným hlasem, důležité pro další fungování strany bude nové složení předsednictva. „Čeká nás obrovský úkol připravit rychle strategii, abychom příští rok uspěli v parlamentních volbách. Musíme být silní jako KDU-ČSL, musí být silná i koalice SPOLU,“ nastínil ve svém projevu po zvolení.

Podle něj lidovcům škodí, že na veřejnosti stále „znovu a znovu probírají svoje kořeny“. To ale současně neznamená, že strana svoje hodnoty nemá a nectí, dodal. V komunikaci KDU-ČSL plánuje Výborný spolupracovat s jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem, který prokázal své zkušenosti v krajských volbách. Obhájil v nich pozici hejtmana.

Projev Marka Výborného po zvolení do čela KDU-ČSL (zdroj: ČT24)

V Interview ČT24 Výborný upozornil, že se strana nemůže soustředit na sto procent populace. „Chci, aby k volbám přišlo těch třicet procent lidí, kteří říkají: ‚Ano, dělají to odpovědně. Myslí to dobře.‘ Když vezmu penzijní reformu, tak to je něco, co vlády před námi nedokázaly dotáhnout dvacet let,“ zdůraznil Výborný.

„Nevládneme v jednoduché době,“ přiznal. „Nebudeme dělat politiku rozhazování miliard a slibů, které budou ještě výrazněji prohlubovat schodek rozpočtu. Myslím, že to od nás naši voliči ani nechtějí slyšet,“ dodal v pořadu ČT.

Bělobrádek neměl z kandidatury radost

Mezi spolustraníky, které by Výborný chtěl do nejužšího vedení, jmenoval šéfy obou parlamentních klubů Aleše Dufka a Josefa Klementa, dosavadního místopředsedu a ministra životního prostředí Hladíka, expředsedu Bělobrádka, starostku Kravař Moniku Brzeskovou a ministerské náměstky Pláteníka a Eduarda Hulicia.

Hladík však v kandidatuře na prvního místopředsedu neuspěl, volba se tedy opakovala. Napodruhé se o post ucházeli expředseda Bělobrádek a ministerský náměstek Pláteník, uspěl první jmenovaný. Hladík výsledky obou kol první volby vnímá jako zpětnou vazbu. Od delegátů chce slyšet, proč ho nevolili, aby se poučil.

Bělobrádek řekl, že nemá z kandidatury radost, protože podle jeho názoru by bylo politicky lepší řešení, kdyby prvním místopředsedou strany byl ministr. „Postavili jste mě před obtížnou situaci, na druhou stranu jsem ale připraven dát svoji energii a svůj čas KDU-ČSL,“ prohlásil. Bělobrádek zdůraznil, že pokud má být strana v koalici SPOLU, musí být schopna oslovit voliče, které ODS a TOP 09 nejsou schopné zaujmout.

Události, komentáře: Pavel Bělobrádek v situaci v KDU-ČSL (zdroj: ČT24)

Výbornému už krátce po zvolení blahopřáli mimo jiné i předsedové tří ostatních vládních stran – ODS, TOP 09 a STAN. Premiér a předseda ODS Petr Fiala se těší na další spolupráci ve vládě i v koalici SPOLU. Rovněž předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je přesvědčena, že úspěšná spolupráce v koalici SPOLU bude pokračovat. Na další kooperaci se těší i ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Podle opozičních politiků s nově zvoleným předsedou lidovců ale změna nepřijde.

„Úkolů je před námi pořád dost,“ napsal na sociální síti X Rakušan. Pekarová Adamová zároveň poděkovala dosavadnímu předsedovi strany Jurečkovi za práci, kterou v této pozici odvedl. „Na čem jsme se dohodli, to platilo. Moc si toho vážím,“ poznamenala.

90′ ČT24: Jakým směrem chce M. Výborný vést lidovce? (zdroj: ČT24)

Změnu neočekává místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. „Impulzem pro změnu ve vedení KDU-ČSL původně byly volební neúspěchy a snaha o změnu trendu. Aspoň takto to vnímala spousta lidí. Volbou Výborného se však nemění nic podstatného a KDU-ČSL pokračuje spíš jako frakce uskupení SPOLU než jako strana schopná samostatné existence,“ sdělil Vondráček.

Ani politologové od staronového předsedy lidovců nečekají výrazné změny v prosazovaných tématech či směřování vládní strany. Členská základna volbou ukázala, že si přeje kontinuitu, shodli se ve vyjádření pro ČTK politologové Otto Eibl a Milan Školník.

Předseda vzešel ze šestice kandidátů

Nominací z krajů se před volbou šéfa strany vzdali Michaela Šojdrová a Bělobrádek. Bez podpory regionů, s pomocí pouze místních organizací, kandidovali na funkci Čunek a Heller. Kandidaturu pražské organizace KDU-ČSL přijal její předseda Tomáš Kaplan a sám sebe pak přímo na sjezdu nominoval Jiří Regner z Královéhradeckého kraje.

Kandidátské projevy na předsedu KDU-ČSL (zdroj: ČT24)

Výborný i Jurečka mluvili ve svých projevech o kontinuitě kombinované s novými tvářemi. Podle nich je třeba dostat k volebním urnám lidi, kteří dříve pro KDU-ČSL hlasovali. Podle Výborného toho strana může dosáhnout, bude-li důvěryhodná. Razantní změnou toho podle něj nedosáhne.

Jurečka se také omluvil za pochybení, kterých se dopustil, ale současně konstatoval, že každý, když něco dělá, se chyb dopouští. Zároveň uvedl, že v době, kdy se strana podílí tři roky na vládě, nevidí prostor pro „nějaké veletoče“. „Úspěch musí být kombinací úspěchu SPOLU a dobrého, silného postavení lidovců v koalici,“ zdůraznil.

Výborný se ve své řeči nechal slyšet, že chce mít šanci skládat příští vládu a prosazovat lidovecký program v koalici SPOLU. Ale jen v takovém SPOLU, v němž budou lidovci svébytnou a sebevědomou stranou. „Máme odpovědnost za tuto zemi. Nechci se za rok dívat na to, jak ji ovládnou populisté, komunisté a extremisté. Ti všichni nabízejí lákavá černobílá řešení. Když neuděláme nic, stane se přesně toto. ANO a SPD už testují svoje soužití v několika krajích, a tohle nechceme," varoval.

Interview ČT24: Předseda KDU-ČSL Marek Výborný (zdroj: ČT24)

Podle jihočeského poslance Hellera by měli být lidovci připraveni na samostatnou cestu k volbám pro případ, že jejich koaliční partneři přestanou mít náladu je zachraňovat. „Strana by měla hájit konzervativní hodnoty,“ upozornil. Voliči podle něj musí vědět, že prioritní jsou pro lidovce základní hodnoty, jako je tradiční manželství pojímané jako svazek muže a ženy.

„Naše loď se potápí“

Předseda pražské organizace Kaplan volal v kandidátském projevu po návratu k jasnému a srozumitelnému hlasu. „Máme směry a hodnoty, které nikdo nemá. Rodina je hlavní akcent, a to by mělo zůstat,“ poznamenal.

Kandidát na šéfa strany Regner z Královéhradeckého kraje mínil, že KDU-ČSL musí soustředit své síly na rozvoj členské základny. „Je třeba si uvědomit, že naším zlatem je právě ona a mladí lidovci, to nemá nikdo,“ prohlásil s tím, že lidovečtí ministři by se měli věnovat své práci a předseda zase straně. „Naše loď členské základny se potápí a utrpěla rány, které je potřeba zahojit,“ dodal.

Poslední z šestice kandidátů, senátor Jiří Čunek, podotkl, že ho ke kandidatuře vedlo zoufalství. „Jestliže firma jde ke dnu, kapitáni tam nemohou být znovu,“ nechal se slyšet s tím, že dosavadní vedení může přijít s řešením padajících preferencí, ale úplně tomu nevěří.

Fiala ocenil lidovecké ministry

Na sjezd přijel křesťanské demokraty pozdravit také premiér Fiala, který v proslovu hájil kompromisy v kabinetu i v koalici SPOLU. Ocenil také všechny lidovecké ministry, včetně Jurečky a Výborného.

Vyzdvihl Jurečkovu odvahu, ochotu dělat nepopulární věci, ale i pracovitost a loajalitu k vládě jako celku. Výborný podle Fialy konstruktivně a kompetentně vede zemědělství. „Když si na něco podáme ruku, tak to u obou platí,“ podotkl předseda kabinetu. Ocenil i ministra životního prostředí Petra Hladíka jako „zelené svědomí vlády“.

Jurečkovu pozici oslabila kauza vánočního večírku

KDU-ČSL by podle aktuálních průzkumů volebních preferencí samostatně nedostalo pět procent potřebných pro vstup do dolní parlamentní komory. Jurečkovu pozici oslabila před deseti měsíci kauza vánočního večírku v době tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, jeho postavení zhoršily také velmi nízké volební preference.

Část strany volala v zimě po uspíšení sjezdu, návrh Jurečkových kritiků ale neuspěl. Vicepremiér a ministr práce tehdy argumentoval blížícími se evropskými a krajskými volbami. Zavázal se, že nebude funkci obhajovat, nezíská-li strana dva europoslance, neposílí senátorský klub a nedosáhne minimálně na jednu hejtmanskou funkci. Podle svých slov nenaplnil tyto podmínky plně.