Jsou různé formy a intenzity znásilnění, podmíněné tresty zde mají své místo, míní Blažek

29 minut
Interview ČT24: Pavel Blažek
Zdroj: ČT24

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vyjádřil v Interview ČT24 svou spokojenost se středečním rozhodnutím poslanců podpořit vládní novelu měnící definici znásilnění. Zákon je podle něj „správný krok, ale nikoliv velký skok“. Na dotaz, zda by nebylo vhodné zakázat udělování podmíněných trestů za sexualizované násilí, Blažek namítl, že jsou různé formy a intenzity znásilnění, v některých případech by podle něj uvěznění pachatele nebylo vhodné. Ani aktivisté dle Blažka nevolají po zrušení podmínek, jen mají neoprávněný pocit, že je soudy ukládají příliš často.

Blažek před dvěma týdny uvedl, že si nastuduje soudní spis v případu muže, který za opakované znásilnění své nevlastní dcery dostal jen podmínku. Ještě se k tomu však nedostal. „Spis už leží asi tři nebo čtyři dny na ministerstvu. Zachovám klasický postup – nejprve ho budou číst příslušní pracovníci odboru, poté si to přečtu já,“ ujasnil. Připomněl ale, že pokud by jako ministr podal stížnost na porušení zákona, neznamená to, že se rozsudek zruší v neprospěch pachatele.

„Ale nepochybně to bude mít význam, pro veřejnost a pro další judikaturu. To není jako věc, která se dělá k ničemu,“ podotkl. Upozornil ale, že stížnost podá jen v případě, že byl skutečně porušen zákon. „O rozsudku si mohu myslet, co chci, z etického či společenského hlediska. Ale pokud soud nevybočil z toho, jak se ukládají podmínky, můj prostředek nemá žádný smysl,“ zdůraznil.

Dalším prostředkem je dovolání, které může podat nejvyšší státní zástupce. „Tam pak může dojít ke zrušení rozsudku,“ vysvětlil Blažek. S nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem prý Blažek hovořil asi před týdnem. „Zatím je ten stav spíše skeptický, ale ještě to neměli nastudované celé. (…) Jsou skeptičtí vůči tomu, zda dovolání má vůbec šanci na úspěch,“ prozradil ministr.

Soudci si dle Blažka musí zvyknout na moderní dobu, v určitých případech by měli vystoupit a vysvětlit svá rozhodnutí veřejnosti. „Aby nám nevznikaly nezodpovězené otázky. Za druhé si musí uvědomit, že pokud s veřejností nekomunikují, mohou působit arogantně,“ myslí si. Soudní soustava podle něj musí mít důvěru občanů.

Připomněl třeba kauzu Čapí hnízdo, kdy si podle něj veřejnost nemohla stěžovat, že o ní nic nevěděla. „Soudce to jednoznačně vysvětloval, protože počítal s tím, že zájem bude,“ uvedl Blažek. Rozlišovat, co veřejnost zajímá, a následně záležitost vysvětlovat, je dle ministra správné. „Tento postup, jako každý jiný orgán veřejné moci, by si soudy měly vyhodnocovat,“ dodal s tím, že to však nelze určit jako zákonnou povinnost.

Redefinice znásilnění

Blažek také hovořil o vládní novele, která mění definici znásilnění a kterou v úvodním kole ve středu podpořila sněmovna. „Každý zákon musí být měněn dle toho, na jakém stupni společenského vývoje jsme a co se děje kolem,“ poznamenal. Podle něj je tento zákon „správný krok, ale nikoliv velký skok“.

Znásilnění vymezuje novela pojetím, že „ne znamená ne“. To je podle Blažka dostačující. „Kdybychom začali sexuální aktivity člověka svazovat do právních formulací až nadbytečně, mohlo by se nám stát, že se nám sníží plodnost a další věci,“ odpověděl ministr na dotaz, zda by nebyl lepší přístup „jen ano znamená ano“. Blažek neví, jak by se v takovém případě u soudu prokazovalo, zda byl souhlas k sexuálnímu styku opravdu dán. „Nesouhlas se prokáže snadněji,“ je přesvědčen.

Blažek poděkoval opozičním stranám, že novelu podpořily.

Na otázku, zda by nebylo vhodné zakázat udělování podmíněných trestů za sexualizované násilí, Blažek sdělil, že jsou různé formy a intenzity znásilnění. „To je ten problém. (…) Ani různí aktivisté nevolají po zrušení podmínek. Volají jen po tom, aby se podmínky dávaly jen tehdy, kdy se dávat mají. A mají pocit, ne úplně oprávněný, že se podmínky dávají příliš často,“ říká. V některých případech by vězení podle něj nebylo vhodné. Podmíněné tresty tak podle Blažka mají v zákoně své místo, což by prý potvrdili i státní zástupci, soudci a advokáti.

Ministr ve středu ve sněmovně také řekl, že řeší problém falešných videí, mimo jiné v oblasti pornografie. „Souvisí to s využíváním umělé inteligence. Zatím to konzultuji se státním zastupitelstvím, kde se návrh připravuje,“ vysvětlil. „Chceme, aby to bylo trestné. Na tom pracujeme, aby to bylo odsouditelné,“ doplnil. Během několika následujících týdnů chce Blažek představit velkou novelu, kde to bude zahrnuté, předeslal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Závody MotoGP skončily, policie varuje před provozem na D1

Fanoušci motorek proudili na hlavní den závodů MotoGP v Brně od časných ranních hodin, chtěli si zabrat nejlepší místa kolem Masarykova okruhu. Po třetí hodině a konci Grand Prix se začali rozcházet. Policie doporučuje řidičům, aby se do 18:00 vyhnuli dálnici D1 u Brna a silnicím v okolí Masarykova okruhu.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vrací se tropy, na Moravě vydrží i v pondělí

Teploty na řadě míst republiky v neděli vystoupají přes tropickou třicítku. V pondělí vydrží vedra ve východních Čechách a na Moravě a ve Slezsku, kde mohou meteorologové naměřit až 34 stupňů Celsia. Na západě Čech po přechodu studené fronty ale nejvyšší teploty po víkendu spadnou k 18 stupňům. Pršet má postupně skoro na celém území.
před 6 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 8 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 9 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 10 hhodinami

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 10 hhodinami

Tuzemské zdravotnictví opět míří do deficitu, politici hledají lepší cestu

Třetí rok po sobě míří tuzemské zdravotnictví do deficitu, péče o pacienty letos vyjde na víc než pět set miliard korun. Zhruba deset miliard pojišťovny pokryjí z rezerv. Kvůli stárnoucí populaci hrozí růst schodku. Pojišťovny se shodují, že je třeba hledat úspory uvnitř systému. Například zamezit opakovaným vyšetřením, s čímž má pomoct systém e-žádanek. Výhledově bude potřeba zajistit i další příjmy. Ministerstvo teď připravuje úhradovou vyhlášku na příští rok.
před 11 hhodinami

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 20 hhodinami
Načítání...