Je výročí komunistického nástupu k moci. Češi si připomínají oběti totality

Před třiasedmdesáti lety, 25. února 1948, převzala moc ve státě Komunistická strana Československa a nasměrovala zemi ke stalinistické totalitě. Bolševický puč, dobové studentské protesty i oběti nastoleného režimu si ve čtvrtek připomínají Češi na pietních akcích v Praze i v Brně.

Již dopoledne proběhla pieta v bývalé brněnské věznici na Cejlu, kde představitelé města i kraje položili květiny v cele smrti k poctě těm, kteří obětovali své životy v boji za svobodu.

Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) připomněl, že režim poslal na smrt stovky lidí v celé republice, tisíce zemřely při nucených pracích a bezpočet dalších postihla perzekuce. „V těchto prostorách ti neodvážnější, kteří řekli tomu ďáblu 'ne', položili oběti největší,“ uvedl hejtman.

Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) vyslovil přání, aby celá společnost dokázala mít ústavu, demokracii, svobodu a právo na prvním místě. „A až poté řešit věci politické, krátkozraké, věci související se čtyřletým volebním obdobím,“ podotkl.

Pražské piety

Odpoledne se uskutečnilo rovněž pietní shromáždění u pamětní desky Senátu v pražské Nerudově ulici, které připomnělo jeden z protestů proti komunistickému nástupu k moci. Pieta se konala při příležitosti 73. výročí pochodu asi pěti tisícovek vysokoškolských studentů a učitelů i dalších lidí na Pražský hrad dne 25. února 1948. Zúčastnili se jí zástupci akademické obce a Senátu.

„Jednalo se o poslední vzmach svobodného projevu občanů, proto je výjimečný a proto je důležité si ho připomínat,“ uvedl místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS).

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) při příležitosti pietního setkání připomněla důležitost svobody v souvislosti s výročím Jana Zajíce, který se 25. února 1969 demonstrativně upálil na Václavském náměstí. Svým činem chtěl stejně jako před ním Jan Palach vyjádřit nesouhlas s nastupující normalizací a pasivitou lidí.

Oběti komunistického převratu uctili pořadatelé akcí u Pomníku tří odbojů v Brně a Pomníku obětem komunismu v Praze. Platforma BEZkomunistů.cz na Staroměstském náměstí v Praze naplánovala formou živého obrazu zahájení kampaně Sto let stačilo, která bude připomínat zločiny komunistického režimu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 2 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 4 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 14 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 17 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 17 hhodinami
Načítání...