Hladík o Bečvě: Soud rozhodl jako chytrá horákyně, moudrý z toho nejsem

10 minut
Události, komentáře: Ministr Hladík (KDU-ČSL) k verdiktu soudu v kauze Bečva
Zdroj: ČT24

Za ekologickou havárii desetiletí, otravu čtyřiceti tun ryb v hodnotě desítek milionů korun v řece Bečvě, trest nepadl. Soud ve Vsetíně zprostil viny Oldřicha Havelku, ředitele společnosti Energoaqua, nepotrestal ani samotnou firmu, přestože ji označil za viníka havárie. „Jsem z toho absolutně nešťastný,“ okomentoval rozhodnutí soudu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pořadu Události, komentáře. Podobným haváriím by podle něj měla zabránit novela vodního zákona, kterou projednává Poslanecká sněmovna.

Pro potrestání firmy chyběly jednoznačné důkazy, třeba vzorky vody z 20. září 2020, tedy dne otravy Bečvy. Proti firmě ale podle soudkyně svědčily nepřímé důkazy, neoprávněné nakládání s kyanidy nebo to, že firma při vypouštění vody vynechala laguny, které mohly zabránit úniku jedu. Protože to ale udělala s vědomím úřadů, nebylo možné ji potrestat.

Energoaqua se sérií chyb podle soudu dopustila maximálně přestupku. V tom případě by měla o trestu rozhodnout Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Proti tomuto rozhodnutí se ale postavil státní zástupce a případ poslal k odvolacímu soudu.

Ministr životního prostředí rozhodnutí respektuje, soud podle něj však rozhodl jako chytrá horákyně. „Úplně z toho moudrý nejsem, protože soud řekl, že má za prokázané, že havárii způsobila Energoaqua, ale zároveň jí neuložil trest. Já jsem upřímně čekal dneska od toho soudu buďto jasné rozhodnutí – ,ano, tady je viník a takto bude potrestán‘, anebo ,tato osoba, tato firma, to nezpůsobily‘, potom zproštění viny,“ řekl Hladík.

„To, že se státní zástupce odvolal k odvolacímu soudu (…), ukazuje, že ani státní zástupce, který zastupuje v tuto chvíli stát, s tímto rozhodnutím ztotožněný není,“ poukázal Hladík.

Inspekce životního prostředí pochybila, přiznal Hladík

K rozhodnutí soudu podle něj přispěla i pochybení úřadů, kvůli nimž chybí v případu důkazy. „Chyby se staly v průběhu vyšetřování už na počátku, jak na straně České inspekce životního prostředí, tak na straně vodoprávního úřadu. Kroky, které byly činěny, nebyly činěny s takovou intenzitou, s potřebnou péčí,“ domnívá se ministr. Odpovědí na pochybení byla dle Hladíka například personální výměna na pozici šéfa inspekce.

Výhrady vyjádřil ministr ale i ke „zpolitizování kauzy“. „Můj předchůdce Richard Brabec (ANO) říkal: Do hodin nebo do dnů to bude vyřešené. Pak nakonec z toho byly týdny, měsíce. Po třech letech nemáme viníka, nemáme pravomocné rozhodnutí soudu.“

Zmatky v pravidlech vyšetřování havárií má urovnat novela

Podobným ekologickým haváriím by podle něj v budoucnu měla zabránit novela vodního zákona, kde jsou „nastavena jasná pravidla, jasné postupy, za co penalizovat“. „Máme tady on-line monitoring všech potenciálně velkých znečišťovatelů, máme tady registr výusti,“ uvedl ministr s tím, že předpis zároveň až desetinásobně zvyšuje pokuty pro znečišťovatele.

„Zároveň je tady nastaven už víc než rok proces, jak se havárie na řekách řeší – prvně zasahuje hasičský záchranný sbor, ten také odebírá vzorky. Je jasné, kdo vyšetřuje, je jasná kompetence ČIŽP, vodoprávního úřadu, jednotlivých povodí, stejně jako hasičů,“ doplnil Hladík.

Případ otravy Bečvy bude mít brzy ještě další jednu větev. Obžalováni byli tři úředníci. Návrat řeky do stavu před otravou potrvá podle rybářů minimálně deset až patnáct let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž na Bulovce s podezřením na nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha, řekla mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.
před 2 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 51 mminutami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 1 hhodinou

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 2 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 11 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
před 12 hhodinami
Načítání...