Fiala od odborářů čeká realistické požadavky. Prosil i o trpělivost a toleranci

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek požádal odboráře, aby byli ve svých požadavcích realističtí tak, aby jejich naplňování neohrozilo ekonomickou situaci země v příštích mnoha letech. Na konferenci Asociace samostatných odborů zopakoval, že vláda chce stabilizovat veřejné finance, což může provést jen nepopulárními kroky. Za největší výzvu pro dlouhodobou udržitelnost označil financování penzí a přihlásil se k přípravě důchodové reformy pro lidi mladší 40 let.

Fiala na konferenci připomněl také debatu ve sněmovně, kde vládní koalice usiluje už čtvrtý den o snížení mimořádné valorizace penzí. Za dobrou zprávu označil nárůst poměru průměrného důchodu k průměrné mzdě, valorizační schéma se podle něj ale musí kvůli udržitelnosti veřejných financí změnit.

„Nevyužili jsme dlouhá léta prosperity, kdy neúměrně rostly výdaje, včetně mandatorních, obsluha státního dluhu se dramaticky zvyšuje – loni činila padesát miliard korun, letos bude stát sedmdesát miliard, v roce 2025 už sto miliard korun jen na úrocích,“ konstatoval premiér.

Dodal, že vláda nechce ohrozit životní úroveň občanů, naopak chce zavést systémové změny pro zlepšení stavu veřejných financí. Slíbil optimalizaci státní správy a zopakoval, že úpravy daní plánuje vláda tak, aby nezvyšovaly daňovou zátěž.

Premiér nepředpokládá, že odbory přestanou klást požadavky. Měly by podle něj být ale realistické, aby je bylo možné zaplatit a zároveň zvládnout ekonomickou situaci v příštích letech a desetiletích.

Země má podle Fialy za sebou těžký rok a oslabení hospodářství vyvolává nejistotu. Věří ale, že inflace je za svým stropem. „Můžeme být opatrně optimističtější,“ konstatoval s tím, že lze očekávat mírný nárůst nezaměstnanosti na 3,2 procenta, což bude nadále nejnižší hodnota v Evropské unii. Udržení zaměstnanosti Fiala považuje za mimořádně důležité v době vysoké inflace. Dobrou zprávou podle něj je, že Česko problémy na všech úrovních dosud zvládlo.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák řekl, že v Česku není v pořádku trh práce, i když se vláda chlubí nízkou nezaměstnaností. Kvůli odchodu silných ročníků do důchodu podle něj mohou chybět až desítky tisíc pracovníků ročně a vláda se zdráhá přivést pracovníky ze zahraničí.

Vládu kritizoval za to, že podle něj měly reformy hospodaření státu být připraveny už loni. Je podle něj nutné například řešit prodej státních firem, zbytného majetku nebo agendy ministerstev. Uvedl, že na pondělní tripartitě chce vyzvat vládu, aby se přepracovala surovinová a energetická politika státu. Podnikatelé podle něj chtějí vědět, z čeho se bude vyrábět energie v příštích letech.

Fiala: Nastává čas pro hlubší změny

Premiér v pátek vystoupil také na sjezdu Odborového svazu státních orgánů a organizací. „Pomalu nastává čas pro to, abychom provedli změny hlubší. Naše vláda a velká část občanů není spokojena s tím, jak stát funguje. Jsme si vědomi toho, že to není chyba zaměstnanců. Je to spíš strukturální chyba,“ prohlásil Fiala. Zmínil množství práce a její nastavení.

Podle předsedy vlády je potřeba významně revidovat a zmodernizovat agendu. „Stát musí definovat, jak by měl vystupovat celkově vůči občanům, jaké služby by jim chtěl poskytovat,“ míní Fiala. Podle něj se směřování dlouhodobě podceňovalo a do budoucna je nutné promyslet, ve kterých oblastech by měl být stát silnější a kde by měl ustoupit do pozadí.

Dodal, že potřeba je posílit vzdělávání, zdravotnictví a obranu. Nutná je digitalizace tak, aby usnadnila práci úředníkům a byla přívětivá k občanům. „Je možné, že tyto změny nebudou probíhat hladce a bez problémů od samého počátku,“ podotkl premiér. Poprosil odbory a jejich členy i ostatní zaměstnance o trpělivost a „určitou míru tolerance“ při zavádění.

Podle předsedy svazu Pavla Bednáře se odbory změnám nebrání. „Nikdy jsme neřekli, že se bráníme efektivitě státu, ale musí být podložená analýzou,“ upřesnil.