Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 4,8 procenta, uvádí zpřesněný odhad ČSÚ

Události: Oživení české ekonomiky bylo v prvním čtvrtletí rychlejší, než statistici původně odhadovali (zdroj: ČT24)

V prvním čtvrtletí letošního roku stoupla ekonomika meziročně o 4,8 procenta. Jde tak o zlepšení původního odhadu, jak vyplývá ze zpřesněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu činil 0,9 procenta.

Zpřesněný odhad ukazuje na výraznější růst českého hospodářství, než statistici předpokládali původně. Předchozí předběžný odhad ČSÚ uváděl, že ekonomika v prvním čtvrtletí posílila meziročně o 4,6 procenta a mezičtvrtletně o 0,7 procenta.

V prvním čtvrtletí loňského roku naopak výkon ekonomiky meziročně klesl kvůli dopadům restrikcí spojených s pandemií nemoci covid-19. 

„Srovnávací základna loňského roku byla ještě do značné míry ovlivněna protiepidemickými opatřeními a nedostatkem komponent zejména pro průmysl,“ sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. „V tomto roce se ve výdajích domácností již začíná projevovat rostoucí cenová hladina a omezování jejich výdajů zejména na předměty dlouhodobé spotřeby,“ doplnil.

K posílení výkonu ekonomiky přispěly podle statistiků hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak negativní vliv měla na vývoj HDP zahraniční poptávka.

Výdaje na konečnou spotřebu meziročně vzrostly o 6,2 procenta. Z toho v případě domácností stouply o 8,5 procenta. U vládních institucí se zvýšily o dvě procenta. Mezičtvrtletně se však výdaje domácností snížily o jedno procento. Klesly hlavně u nákupu předmětů dlouhodobé spotřeby.

Tvorba hrubého fixního kapitálu vzrostla v meziročním i mezičtvrtletním srovnání. Proti předchozímu čtvrtletí stoupla o 4,5 procenta a meziročně o 7,4 procenta. Podle ČSÚ rostly také zejména investice do bydlení a dalších budov a do dopravních prostředků. 

Stoupla hrubá přidaná hodnota

V prvním kvartálu roku 2022 rovněž stoupla hrubá přidaná hodnota, což je rozdíl mezi hodnotou výroby a služeb a náklady na jejich produkci. Mezičtvrtletně se zvýšila o 0,8 procenta a meziročně o 4,4 procenta. 

Nejvíce se na meziročním vzrůstu podle statistiků podílela odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, stavebnictví, činností v oblasti nemovitostí a skupina odvětví veřejné správy, vzdělávání a zdravotní a sociální péče.

Saldo zahraničního obchodu činilo v prvním čtvrtletí 10,7 miliardy korun, což bylo meziročně o 86,2 miliardy méně. Vývoz v meziročním srovnání klesl o 0,1 procenta, hlavně kvůli poklesu vývozu motorových vozidel. Dovoz stoupl meziročně o 3,7 procenta, především díky importu kovodělných výrobků a elektrických zařízení. Naopak klesal dovoz aut a subdodávek pro automobilový průmysl.