Dostavbu vnitřního okruhu by od Prahy mohl převzít stát, jednání o Letňanech podle Hřiba směřují k dohodě

Události: Dostavbu pražského vnitřního okruhu by mohl převzít stát (zdroj: ČT24)

Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl převzít stát. Po středečním jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) a vedení Prahy to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dříve se mluvilo o tom, že by stát magistrátu přispěl 60 miliardami korun. Babiš potvrdil, že nabídka dostavby je formou takzvaného PPP projektu, z finančních důvodů podle něj není možné projekt zahrnout do státního rozpočtu. Na schůzce politici řešili i majetkové směny, zejména ohledně pozemků v Letňanech.

Vnější okruh kolem Prahy je součástí dálniční sítě a jeho dostavbu má na starosti stát. Vnitřní zatím projektovalo a platilo město. Podle Hřiba by mělo předání projektu státu výhody. „Pro Prahu je podstatné to, že bude skutečně právní garance, že se to skutečně stane. A co se stane, když to nebude splněno. Také to, že na tom Praha už nebude muset finančně participovat,“ řekl. Další schůzka by se podle něj měla uskutečnit do konce července.

Z vnitřního okruhu zbývá dokončit asi desetikilometrový úsek mezi vyústěním tunelu Blanka v Pelc-Tyrolce a Štěrboholy. Babiš už v minulosti zmínil, že by ho bylo možné stavět formou takzvaného PPP projektu, tedy ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Podle Hřiba by to v případě předání projektu bylo věcí státu.

„Normálně by to mělo být v režii Prahy, ale my jako stát chceme i zlepšit životní prostředí Pražanů,“ řekl Babiš. Připomněl přitom nedávné zahájení dostavby dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, což je první stavba dálnice formou PPP. „Do konce července bychom měli mít propočty, jak by to vyšlo pro stát. Samozřejmě magistrát chce nějaké záruky. Pokud bychom na vládě našli konsensus, dalo by se to řešit formou usnesení vlády,“ dodal premiér.

Původně město požadovalo, aby stát výměnou za spolupráci při Babišově plánu na vybudování areálu pro úředníky na městských pozemcích v Letňanech přispěl městu 60 miliardami korun na vybrané dopravní stavby včetně okruhu. Podle primátora by to stále bylo lepší řešení. Ukázalo se prý ale, že je komplikované. „Při jednáních se objevila celá řada právních a organizačních detailů, které se jeví, že by se daly snáze řešit v druhé variantě,“ řekl.

Projekt okruhu současné vedení města proti původnímu plánu upravilo. Rozšířilo také délku úseku, který má vést tunely. Proti dřívějšímu plánu na 4,2 kilometru tunelů se nyní počítá s tím, že zahlouben bude dvojnásobek. Primátorův náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09) řekl, že zhruba za rok by mohla být hotova dokumentace pro územní řízení. Nyní podle něj město připraví návrh postupu, se kterým poté seznámí premiéra na další schůzce do konce července.

Jednání o majetkových směnách pokračují

Zástupci vedení města ve středu s premiérem jednali také o majetkových směnách. V otázce Letňan podle Hřiba vše směřuje k dohodě. „Podařilo se nám přesvědčit pana premiéra, že není možné, aby mu samospráva garantovala vydání stavebních povolení na záměry v Letňanech,“ řekl. Babiš hovořil o tom, že projekt v Letňanech by byl přínosem pro celou Prahu.

Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) budou pokračovat také jednání o areálu Nemocnice Na Bulovce, který je majetkově rozdělen mezi stát a město. Babiš se domnívá, že je důležité počkat na strategii nové vlády, jak k tomu přistoupí. „Podle mého názoru bychom spíš měli postavit novou Bulovku, například v rámci komplexu v Letňanech,“ řekl.

Radní zmínila také zámek na Veleslavíně, který chce město získat od státu a zřídit tam středisko paliativní péče. „Nadějí je, že osud veleslavínského zámku nadále nebude spojován s otázkou Letňan,“ okomentoval radní Jan Chabr (TOP 09). Jednání o zámku by se podle něj nadále měla vést odděleně.

Načítání...