Fotografie dítěte z ultrazvuku či zdánlivě neškodné příspěvky nebo fotografie na sociálních sítích jsou jen některé příklady digitální stopy, kterou po sobě lidé zanechávají. Ačkoliv počet trestných činů v kyberprostoru loni klesl zhruba o pět procent na 18 495 případů, počet případů zneužití takzvané digitální stopy vzrostl. Právě na tuto problematiku je zaměřen Den bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 11. února.
Digitální stopa dítěte může vzniknout už před narozením, varuje expert
Kampaň varující rodiče před vytvářením digitální stopy dětí startuje již v pondělí. Policie spolu s organizátory Dne bezpečnějšího internetu se chce zaměřit na influencery, facebookové skupiny, dětská centra i ordinace lékařů, aby na možné zneužití v dobré víře zveřejňovaných fotografií upozorňovali.
Jen loni bylo odhaleno 350 případů fotografií nahých dětí umístěných na internet. „Chceme upozornit zejména rodiče, aby nevytvářeli svému dítěti digitální stopu. Ta totiž začíná již zveřejněním jejich snímku z ultrazvuku, tedy ještě před jejich narozením,“ zdůraznil Martin Kožíšek z Akademie CZ.NIC.
Záměrem je mimo jiné upozornit na skutečnost, že kyberkriminalita, včetně zneužívání digitální stopy, je problém, který ovlivňuje každého z nás. „Digitální stopa, kterou za sebou zanecháváme, se může stát nástrojem pro kyberútoky. Ať už jde o phishing, podvodné investice či neopatrné sdílení citlivých údajů. Prevence, osvěta a jakákoliv další aktivita, která pomáhá vytvářet bezpečnější digitální svět, je proto důležitá,“ dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Policie varuje před neuváženým sdílením informací
Policisté také varují před riziky neuváženého sdílení informací na sociálních sítích a internetu. „To, co považujeme za neškodný příspěvek, může být v budoucnu zdrojem problémů, které ohrozí nejen nás, ale i naše blízké. Ochrana soukromí začíná obezřetností – čím pečlivěji zvažujeme, co sdílíme, tím lépe chráníme sebe i své blízké před mnohdy podceňovanými riziky digitální stopy,” říká vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR Zuzana Pidrmanová.
Vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání ministerstva vnitra Jan Paďourek upozornil, že fotografie často obsahují metadata – například čas a místo pořízení či komentáře popisující konkrétní lokality, kde se například děti pravidelně pohybují. „Útočníci tato data sbírají, prozkoumávají nejrůznější veřejné profily. Je naprosto zásadní starat se o svou digitální stopu, její kontrola chrání naše soukromí, reputaci a bezpečnost,“ dodal.
Digitální stopu nevytváří jen sami uživatelé nebo rodiče umísťováním dat nebo fotografií na internet, ale vytvářejí ji i příbuzní, přátelé nebo nepřátelé. Útočníci podle Kožíška mohou metadata následně zneužít ke zvýšení důvěryhodnosti podvodů nebo kradou samotné fotografie, zejména rodinné fotky nahých dětí, které pak dále sdílejí. U příležitosti Dne bezpečnějšího internetu připravili organizátoři také příručku.
Trestná činnost páchaná v kyberprostoru v roce 2024 tvořila 10,7 procenta celkové registrované kriminality, což je meziročně po několika letech mírný pokles. V případě trestných činů v kyberprostoru převládaly kybernetické podvody, které tvořily téměř polovinu registrovaných činů. Zastavil se tak nárůst z minulých let, kdy například mezi roky 2021 a 2022 se počet činů v kyberprostoru zdvojnásobil.
Za poklesem podle Paďourka stojí zesílení prevence i větší vzdělání uživatelů. Trestné činy, zejména podvody, jsou podle něj ale zároveň sofistikovanější, často využívají i umělou inteligenci nebo deepfakes (obsah, u nějž je například nahrazena původní podoba či hlas nějakým jiným – pozn. redakce).