Čtrnáct hodin. Rath dokončil výpověď, odmítl, že by někdy bral peníze za zakázky

David Rath řekl před soudem, že od manželů Kottových nikdy nepřevzal peníze, o kterých by věděl, že souvisejí s jakoukoli veřejnou zakázkou. Bývalý středočeský hejtman je spolu s Kottovými obžalován z přijímání úplatků a již třetím dnem vypovídá u soudu. Zatímco první dva dny mluvil sám, v pátek odpovídal na otázky státního zástupce a obhájců. Poté jeho výpověď skončila, v součtu zabrala čtrnáct hodin.

Rath odmítl obžalobu, prohlásil, že svoji kauzu považuje za politicky motivovanou, a také kritizoval soudy i státní zastupitelství – mimo jiné proto, že na soud čekal sedm let.

Páteční dotazy státního zástupce Jiřího Pražáka se týkaly například ovládací smlouvy mezi Krajskou nemocnicí Středočeského kraje a dalšími oblastními nemocnicemi nebo fungování Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, kterému Rath předsedal.

Na otázky, zda někdy převzal od tehdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové (tehdy Pancové) a jejího nynějšího manžela Petra Kotta peníze na financování politické strany nebo jakékoli peníze v řádu milionů korun, Rath odpověděl, že od nich nikdy nepřevzal peníze, o kterých by věděl, že souvisejí s jakoukoli veřejnou zakázkou. Po skončení jednání bývalý hejtman poznamenal, že ho otázka na financování ČSSD, jejímž členem byl, překvapila. „Toto mě překvapilo, protože doposud státní zastupitelství tato fakta ignorovalo,“ uvedl.

Rath před soudem hovořil také o tom, jak probíhalo přidělování zakázek. Uvedl, že Kateřina Kottová měla na starosti kontrolu zakázek po faktické stránce. Na dotaz svého obhájce Adama Černého pak řekl, že neví o tom, že by se zakázkami Středočeského kraje v době, kdy byl hejtmanem, zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad se podle Černého vším zabýval ex post s výsledkem, že je všechno v pořádku. „Byly z pohledu zákona o zadávání veřejných zakázek naprosto v pořádku, ani úřad nezjistil žádné pochybení,“ shrnul pak advokát.

Obžaloba klade bývalému politikovi za vinu, že si na přelomu let 2011 a 2012 spolu s Kottovými domlouvali úplatky za zmanipulování výběrových řízení na stamilionové veřejné zakázky středočeských nemocnic a záchranné služby. Spolu s Rathem a Kottovými stojí před soudem dalších šest lidí a obžaloba se týká také osmi firem.

  • Týká se manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic za více než 700 milionů korun. Konkrétně jde o rekonstrukci či výstavbu pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro záchrannou službu. V říjnu 2013 policie obvinila v této větvi osm firem a devět lidí včetně Ratha. 
  • Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality v srpnu 2015 oznámil, že kriminalisté navrhli obžalovat osm firem a devět lidí. Obvinění podle nich požadovali u zmanipulovaných zakázek zadavatelů Středočeského kraje a Oblastní nemocnice Středočeského kraje úplatky za více než 60 milionů korun, z toho převzali 3,34 milionu.
  •  V lednu 2017 ale Krajský soud v Praze případ vrátil k došetření. Důvodem byly nezákonně pořízené odposlechy, kvůli kterým měly být ze spisu odstraněny některé důkazy. Soud měl též znovu vyslechnout některé svědky. Nejvyšší soud ale v červnu 2017 naopak konstatoval, že odposlechy jsou platné.
  • Krajský soud kauzu vrátil i kvůli novele zákona, která upravuje trestní odpovědnost firem. Podle nového znění, které platí od prosince 2016, firmy nemohou být stíhány v případech, kdy vynaloží veškeré úsilí k tomu, aby zabránily protiprávnímu jednání zaměstnance. Novela sice začala platit až po podání obžaloby, policie i soudy ale musí přihlížet k předpisům, které jsou pro obžalované výhodnější.
  • V prosinci 2017 kriminalisté oznámili, že vleklé vyšetřování druhé větvě Rathovy kauzy dokončili. 11. dubna 2018 policie opět navrhla obžalovat Davida Ratha. Spolu s ním bylo obžalováno dalších osm lidí a osm firem, například Metrostav. Věc se týká zejména přijetí úplatků, podplácení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU.
  • Stejně jako v první větvi kauzy, kde byl Rath uznán vinným z korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji, figurují i v tomto případě Kottovi, podnikatelka Lucia Novanská a Pavel Drážďanský. Aktuální část se navíc týká manažerů stavebních firem Petra Piláta a Jiřího Anděla či exšéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka a firem, které byly do systému zapojeny.
  • Soud začal tuto větev projednávat v lednu 2019. O rok později, na konci ledna 2020, krajský soud dal Rathovi osmileté vězení a o rok mu prodloužil již pravomocně uložený sedmiletý trest. Trestné činnosti se podle verdiktu soudu dopustilo vedle Ratha i dalších osm obžalovaných lidí a osm firem. Například Kottovým soud zvýšil o dva roky jejich stávající šestileté tresty. Spolu s Rathem dostali také vyšší peněžité tresty. Manželé mají zaplatit po 20 milionech korun (uhradili již každý 15), Rathovi uložila soudkyně osmnáctimilionový trest. Všichni dostali i zákazy činnosti.
  • Zdroj: ČTK

Rath již kritizoval žalobce i prezidenta

V předchozích dnech kritizoval David Rath v souvislosti se svými kauzami soudy, státní zástupce i politiky. Žalobce obvinil jednak z toho, že se případ vleče již sedm let, jednak hovořil o údajném politickém pozadí případu. Kauzu podle něj vykonstruovali vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a vyšetřovatel Petr Vincenz. „Nejspíš to celé iniciovali na popud tehdejšího ministra spravedlnosti Pospíšila,“ prohlásil.

Chce také, aby soud vyslechl dalšího exministra Roberta Pelikána a také prezidenta republiky Miloše Zemana. Ten podle Ratha „vyvíjel nátlak na soudce v mé kauze“. Obžalobu označil za nekonkrétní, podle něj žádné důkazy o ovlivňování zakázek nepředložila.

Rathovi hrozí ve druhé větvi korupční kauzy až dvanáctileté vězení. Nepravomocně navíc již dostal osm a půl roku v první části kauzy, manželé Kottovi mají jít za mříže na 7,5 roku. Odvoláním v tomto případu se bude zabývat pražský vrchní soud, jednání však zatím nenařídil.