České úřady prověřují podnikání Putinova spojence Vekselberga

3 minuty
Události: České úřady prověřují podnikání Viktora Vekselberga
Zdroj: ČT24

České úřady prověřují majetek tří ruských zbrojařů. Kromě Borise Obnosova a Vladimira Jevtušenka, kteří jsou na českém sankčním seznamu, je zajímá i podnikání Viktora Vekselberga. Tajné služby a Finanční analytický úřad (FAÚ) podle informací ČT analyzují jeho možný vliv na společnost Safina, které se oficiálně zbavil ještě před začátkem loňské otevřené ruské invaze na Ukrajinu.

Vekselberg je podle analytiků 64. nejbohatším člověkem na planetě, mimo to ale také blízký spojenec šéfa Kremlu Vladimira Putina. Španělské úřady mu už na jaře letošního roku zabavily luxusní jachtu. Jeho česká stopa by se měla nacházet v třítisícové obci Vestec u Prahy, přesněji ve firmě Safina.

Štáb ČT se pokoušel Vekselberga v sídle firmy sehnat. „Je potřeba předchozí domluva e-mailem,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň firmy. O to se štáb pokoušel ve středu, na zprávu nikdo nereagoval.

Další ruští spolumajitelé firmy společně s Vekselbergem oficiálně zmizeli z firmy už v roce 2019 poté, co na oligarchu uvalily sankce Spojené státy. „Je otázka, jestli to zmizení znamenalo, že se skutečně zbavili podílu nebo něco podobného, nebo že byli prostě ukryti,“ myslí si datový analytik společnosti DatLab Jiří Skuhrovec.

Šéfem představenstva české firmy, zaměstnávající asi dvě stě lidí, je nyní Roman Popov s trvalým bydlištěm v Itálii. Ani k jeho přítomnosti se zaměstnankyně firmy Safina nevyjádřila. Podle evidence skutečných majitelů je skutečným vlastníkem společnosti Alexandr Okatov. Ten vedl Vekselbergův závod na zpracování drahých kovů v Jekatěrinburgu.

FAÚ podle informací ČT zjišťuje, zda nešlo jen o papírový převod naoko na „loajálního manažera“. To je podle Kristiny Vejnbender, redaktorky webu Investigace, další úspěšná strategie. Oligarchové pak prý vědí, že loajální manažeři neutečou s aktivy.

Ze závodu na zpracování drahých kovů v Jekatěrinburgu, kde působil i současný majitel firmy Safina, mělo podle inventury za jeho předchůdců zmizet přes třicet tun zlata a stříbra. „Celá řada ruských podnikatelů vytunelovala peníze směrem do Česka,“ připojuje Vejnbender.

Podle hlavní vyšetřovací verze ruské policie byla část ukradeného majetku investována do nemovitostí a firem v tuzemsku. Jedna ze společností měla sídlo ve středočeské obci Trnová.

Ruský kapitál vstoupil do společnosti Safina v roce 2014. Firmu ovládla společnost Renova Group Viktora Vekselberga, Safina měla v té době miliardový obrat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 2 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 3 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 9 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 9 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 10 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 11 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 11 hhodinami
Načítání...