České středoškoláky učí on-line zahraniční studenti z Německa, Palestiny či Venezuely

Na tuzemských středních školách vypomáhají s on-line výukou i studenti ze zahraničí. Zhruba stovka vysokoškoláků z celého světa se rozhodla zapojit na více než padesáti školách po celé republice. Projekt začal fungovat v druhé polovině října. Vzešel z iniciativy českých vysokoškolských spolků, které propojují učitele ze středních škol se zahraničními studenty. Ti pak vedou na škole třeba výuku jazyků, dějepisu nebo i mezinárodních vztahů.

Do programu se přihlásilo okolo sto padesáti vyučujících ze středních škol po celé republice, pomoc jim nabídlo zhruba sto zahraničních studentů. „Podle preferencí je spolu propojíme a následně se spolu domluví na výuce,“ říká Michal Ostrý, koordinátor projektu z Erasmus Student Network VŠE. Zájem o zahraniční studenty je podle Ostrého obrovský.

S programem, který je součástí projektu Erasmus in Schools (EiS), se snažili přijít již minulý rok v rámci prezenční výuky. „Narazili jsme ale na různé problémy. Zahraniční studenti byli nesmělí. Nechtěli sami chodit na cizí školu, kde nikoho neznají,“ řekl Ostrý. O projekt je letos i díky distanční výuce větší zájem. „Nejprve se studenti měli zapojit pouze do jedné hodiny, ale většina chce pomáhat, dokud bude moct,“ doplnil Ostrý.

Studenti z výměnných programů dobrovolně pomáhají s různými předměty. „Nejčastěji je po nich poptávka na hodinách nějakých cizích jazyků, zapojit se ale můžou i do hodin dějepisu nebo zeměpisu. Záleží na dohodě s učitelem,“ vysvětlil Ostrý.

Výuka s Venezuelankou nebo Němcem

Většinou jde o studenty, kteří momentálně v České republice studují. Přihlásili se ale i studenti, kteří už odjeli nebo tu nikdy nebyli. Ostrý uvedl, že se nejvíce zapojili vysokoškoláci z Evropy, ale přidali se i studenti z Kolumbie, Palestiny, Číny nebo Ruska.

Do projektu se zapojila i Siulmary Gonzálezová, 23letá studentka lingvistiky na Universidad de Los Andes ve Venezuele. „Jsem v České republice momentálně v rámci studijního pobytu na univerzitě v Hradci Králové,“ vysvětlila. „Pomáhám s výukou španělštiny ve třech skupinách. Ať už jde o mladší děti, nebo holky, které se připravují na maturitní zkoušku,“ dodala studentka.

Gonzálezová je v kontaktu s učitelem Dalimilem Šebestou, který učí španělský jazyk na Gymnáziu Komenského v Havířově. „Siulmary je skvělá učitelka, už má za sebou sedm lekcí a rozhodně se bude připojovat na další. Už jsem dal doporučení i svým kolegům,“ uvedl učitel. „Na hodině neučí jen jazyk, ale v podstatě i historii a geografii Venezuely. Je to taková všehochuť a žáky to baví. Jsou velmi aktivní,“ vysvětlil Šebesta.

Na Gymnáziu Rokycany pomáhá s výukou němčiny Flemming Ostermann, 21letý student udržitelné vědy na Univerzitě Leuphana Lüneburg v Německu. „Snažím se studentům vysvětlit různé dialekty v Německu a probíráme i aktuální dění. Hodně žáky zajímá náš místní slang,“ říká.

Při výuce spolupracuje s učitelkou německého jazyka Danielou Moulisovou. Ta chtěla studenty představit rodilému mluvčímu, aby studenty motivovala. „Někdo na ně mluví cizím jazykem a oni si uvědomí, že mu vlastně všechno rozumí a jsou schopni mu samostatně odpovědět,“ vysvětlila učitelka.

Zahraniční studenti čerpají i z vlastních zkušeností s distanční výukou, která je teď součástí jejich studia. „Vím, že výuka on-line není vždy zajímavá a zábavná. Proto prosím žáky o zapnutí webové kamery, je důležité, abychom na sebe viděli. Lépe se pak společně komunikuje,“ řekl Ostermann.

Výuku se snaží vést tak, aby celou hodinu nemluvil pouze on. Jeho cílem je si se žáky také popovídat a navázat tak osobnější kontakt, který podle něj v distanční výuce chybí.

Třeba v Brně chtějí nadšení zahraničních studentů využít trochu jiným způsobem. „Spolupracujeme se spolkem z VUT. Celý program se odehrává v průběhu jednoho týdne, kdy se studenti připojí do jednotlivých hodin a představí svou rodnou zem. Pak si se studenty povídají,“ popsala proces Adéla Hurtová, viceprezidentka z Erasmus Student Network MUNI Brno.

Do projektu se podle Hurtové zapojí asi sedm škol. Vyzkoušet si hodiny se zahraničními studenty budou mít žáci možnost v týdnu od 23. do 27. listopadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 1 hhodinou

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 1 hhodinou

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 2 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 3 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 9 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 10 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 12 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 15 hhodinami
Načítání...