Česká věda není ochotná riskovat, to by se mělo změnit, shodují se odborníci

29 minut
90′ ČT24: Situace české vědy
Zdroj: ČT24

Jedním z velkých problémů české vědy a výzkumu je neschopnost podnikat riskantnější a ambicióznější projekty, řekli v pořadu 90’ ČT24 vědci Jan Konvalinka a Jakub Tomek. I to je jednou z výzev, kterým by se měl postavit nový ministr pro vědu a inovace, kterým zřejmě bude Marek Ženíšek (TOP 09). Dalším problémem jsou pak finance do vědy nebo malé kompetence ministra, doplnil člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace Ladislav Krištoufek.

Ženíšek by řady kabinetu mohl rozšířit už příští týden. Ve funkci by se rád zaměřil například na rozvoj špičkového výzkumu a podporu vědců tak, aby neodcházeli do zahraničí.

Podle Ladislava Krištoufka má ale tento post relativně malý vliv. Jeho kompetence by se měly posílit, míní. „Ta práce probíhá z mého pohledu primárně jako koordinační,“ prohlásil. Ministr by měl podle něj například rozhodovat o penězích pro vědu a jeho kompetence by měly být jasněji definované.

Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka má za to, že by věda a její rozvoj měly být prioritou celé vlády. Ministr pro vědu by podle něj měl mít primárně politické schopnosti a schopnost vyjednávat. „Musí vysvětlit a přesvědčit své kolegy ve vládě a koalici, že věda a výzkum je naprostá priorita české politiky po všech stránkách,“ řekl.

Oba muži se shodli na potřebě růstu rozpočtu pro vědu a výzkum, tu si ostatně dává za jednu z priorit i Ženíšek. Vzhledem k vysoké inflaci v posledních letech je i malý růst nedostatečný, podotkl Konvalinka. Rada pro výzkum navrhuje zvýšení rozpočtu o pět miliard korun.

Problémy české vědy

Podle Konvalinky česká věda potřebuje kromě více peněz i změnu kultury. „Potřebujeme víc riskovat. Potřebujeme skončit s kulturou trestání rizika,“ prohlásil. Všichni vědci se podle něj přehnaně bojí toho, že se jim něco nemusí vydařit tak, jak doufali, což ale ke světovým výsledkům nevede, řekl.

Podobně situaci vidí i výpočetní a experimentální kardiolog Jakub Tomek, který působí v britském Oxfordu. Česká věda má podle něj tři hlavní problémy: kulturu průměrnosti, kulturu nedůvěry a myšlenkovou uzavřenost. „Máme samozřejmě v Česku špičkové vědce, ale ve většině případů jsme se historicky zaměřovali spíš na kvantitu než kvalitu,“ prohlásil.

Kulturu nedůvěry vidí například v neúměrném množství byrokracie, kterou se čeští vědci musí zabývat. Systémy kontrol podle něj přísně hodnotí to, jak plní vědecký plán nebo jak utrácí peníze. „Zabírá jim to spoustu času a vede to k tomu, že pak navrhují bezpečné projekty, které se dobře plánují, ale pak nemůžou být ambiciózní,“ vysvětlil.

Myšlenkovou uzavřenost vidí Tomek v tom, že mnoho vědců působí celý život v Česku, nebo dokonce v jediné instituci. „To strašně omezuje výměnu nápadů, zkušeností, dovedností,“ vyjmenoval. Také by se měly vytvořit podmínky, které přitáhnou do Česka více zahraničních vědců, dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 28 mminutami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 58 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 10 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 10 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 10 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 11 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 16 hhodinami
Načítání...