Babiš chce, aby se lidé nad 60 let mohli hlásit na očkování od března

Andrej Babiš k registraci očkování lidí nad 60 let (zdroj: ČT24)

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby se od března otevřela registrace a rezervace na očkování proti covidu-19 pro lidi starší 60 let. Debatovat se o tom má podle něho příští týden. V současné době se očkují jen zdravotníci, senioři nad 80 let a klienti a zaměstnanci v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem.

„Budu navrhovat, abychom otevřeli další registrace od 1. března pro věkové kategorie 60 plus. Ale zároveň přednost musí mít pacienti, kteří mají vícero nemocí,“ řekl Babiš.

Premiér zdůraznil, že nejde o schválenou strategii. „Klinická skupina o tom bude rozhodovat příští týden,“ dodal.

V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince loňského roku. Původně mělo být očkování prioritní skupiny hotovo do konce února. Potom se mluvilo o polovině nebo o konci března. Babiš uvedl, že dosud vakcínu dostalo 346 439 lidí, z nich 91 059 také druhou dávku. Naočkováno bylo podle něho 98 985 seniorů starších 80 let.

Registrace pro všechny ostatní zájemce o očkování měla být původně otevřena od února. Ministerstvo zdravotnictví od toho ale ustoupilo i kvůli nedostatku vakcíny. Proto nyní chce další skupiny přidávat postupně. Podle Českého statistického úřadu žilo v České republice ke konci roku 2019 celkem 1,691 milionu seniorů mezi 65 a 80 lety.