Analýza: Nízká volební účast? V senátních volbách ani to neplatí vždy

Tématem po téměř každém hlasování do horní komory je nízká účast. Dokonce se pro odpůrce a nepřátele Senátu stává argumentem, proč ho zrušit, nebo alespoň změnit volební systém na většinový jednokolový. Malá atraktivita pro voliče ale není pravidlem. Jsou ochotni přijít i k druhému kolu, když vědí proč a když v tom vidí smysl, píše analytik ČT Kamil Švec.

Účast voličů v senátním hlasování dlouhodobě nebývá příliš vysoká. Respektive je vysoká v těch případech, kdy směřují voliči k urnám i kvůli jinému rozhodování, například do krajského či obecního zastupitelstva. V případě druhého kola to bývá horší. K volbám chodí v prvním kole v průměru 37 procent voličů, o týden později přijde odevzdat svůj hlas už jen něco málo přes dvacet procent. Přitom platí, že v posledních patero řádných volbách se pohybovala kolem šestnácti procent, letos to bylo výjimečně přes devatenáct procent hlasů.

Jak ale ukazuje i letošní příklad z volebního obvodu Jihlava, voliči jsou ochotni k volbám jít i podruhé. Je třeba je motivovat a mobilizovat. Předsedovi ANO Andreji Babišovi se podařilo svými vystoupeními učinit ze senátních voleb na Vysočině, kde obhajoval svůj mandát předseda Senátu Miloš Vystrčil (SPOLU), volby symbolické. Ty měly potvrdit, že se jedná o referendum o vládě, jak to Babiš během kampaně prezentoval.

Pro ANO byly volby důležité i z druhého důvodu – proti Vystrčilovi za ně kandidovala Jana Nagyová, obžalovaná manažerka v kauze Čapí hnízdo. Během kampaně trávila čas také u soudního líčení, společně s dalším obžalovaným – Babišem.

Do volebního obvodu jezdily nejvyšší špičky ANO, včetně Babiše, jehož sociální sítě se plnily fotografiemi právě z Jihlavy. Hnutí jako by vše vsadilo na jednu kartu. Naplno se kampani věnovala i ODS, jíž je Miloš Vystrčil členem, ale také zbývající strany koalice SPOLU, podporu mu vyjadřovali také zástupci STAN a Pirátů. Voliči tak byli mobilizovaní. Podporovatelé senátora, obhajujícího svůj mandát, i podporovatelé ANO a jeho kandidátky byli přesvědčeni, že tato volba je důležitá.

Výsledkem je celková volební účast, která v tomto obvodu dosáhla hodnoty 38,74 procent. Přitom celorepublikově byla účast 19,44 procent. Rozdíl mezi celkovou účastí a účastí v Jihlavě je dvojnásobný. To je v historii českých senátních voleb něco nevídaného. Vyšší rozdíl nebyl od roku 1996 zaznamenán.

I podruhé

Se znatelně vyšší účastí ve volebním obvodu, než jaká byla celorepublikově se setkáme i v jiných obvodech v různých senátních volbách. Například v roce 2012 přišlo celorepublikově k druhému kolu voleb 18,6 procenta voličů. Ale ve volebním obvodu Praha 8 byla téměř třicetiprocentní, tedy o přibližně jedenáct procentních bodů vyšší.

Tehdy proti sobě do druhého kola postoupili kandidátka ODS Daniela Filipiová (v prvním kole získala 21,71 procent hlasů) a kandidát KSČM Jiří Dolejš (v prvním kole s ještě vyšším výsledkem 22,05 procent hlasů). Dílčí vítězství komunistického kandidáta v Praze, vyznačující se podporou spíše pravicovým stranám, to bylo něco, co dokázalo voliče dostatečně mobilizovat.

  • 2022:  první kolo: 42,65; druhé kolo: 19,44
  • 2020: první kolo: 36,74; druhé kolo: 16,74
  • 2018:  první kolo: 42,26; druhé kolo: 16,49
  • 2016: první kolo: 33,54; druhé kolo: 15,38
  • 2014: první kolo: 38,62; druhé kolo: 16,69
  • 2012: první kolo: 34,90; druhé kolo: 18,60
  • 2010: první kolo: 44,59; druhé kolo: 24,64
  • 2008: první kolo: 39,52; druhé kolo: 29,85
  • 2006: první kolo: 42,09; druhé kolo: 20,73
  • 2004: první kolo: 28,97; druhé kolo: 18,41
  • 2002: první kolo: 24,10; druhé kolo: 32,55
  • 2000: první kolo: 33,72; druhé kolo: 21,56
  • 1998: první kolo: 42,37; druhé kolo: 20,36
  • 1996: první kolo: 35,03; druhé kolo: 30,63

Podobně vysoký rozdíl mezi voličskou účastí v druhém kole v regionu a ve zbytku obvodů byl zaznamenán před dvaceti lety ve Žďáru nad Sázavou. Volební účast v roce 2002 byla obecně vyšší v reakci na takzvanou opoziční smlouvu. V druhém kole voleb přišlo do místností 32,5 procent voličů. Ve Žďáru nad Sázavou však ještě o 10,5 procentního bodu víc – celých 43 procent.

A téměř analogicky tomu bylo o dva roky později, v roce 2004 v obvodu Prahy 6. I v tomto případě byl rozdíl mezi účastí v jednom volebním obvodu a účastí celkovou více než deset procentních bodů. Proti sobě stáli Karel Schwarzenberg (ODA) a tehdejší místostarostka městské části Marie Kousalíková (ODS). Oba tehdy získali shodně 33 procent hlasů a rozdíl mezi prvním a druhým v pořadí činil pouhých 52 hlasů. Voliči tak byli vysoce motivovaní k volbám přijít i podruhé.

A k podobným situacím docházelo i ve volbách v roce 1996 a 1998 v některých pražských obvodech či v Karviné.

Čím vyšší motivace, tím vyšší účast

Příklady ukazují, že voliči jsou odhodlaní k volbám přijít i ve druhém kole. Ale musí mít dostatečnou motivaci. V případech, kdy nechtěli v Senátu obžalovanou manažerku či kandidáta KSČM, k volbám přišli a účast byla vysoká. Stejně jako v případě, když první kolo skončí velmi vyrovnaným výsledkem.

Zdá se, že problém nemusí být jen ve volebním systému, který po voličích vyžaduje účast ve dvou týdnech. Problém může být také to, že politici neumí voliče dostatečně motivovat. A nízká volební účast může být důsledkem toho, že většina voličů si dokáže představit v senátorském křesle každého z dvou finalistů, a tak účast u voleb nepovažuje za důležitou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž na Bulovce s podezřením na nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha, řekla mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.
08:56Aktualizovánopřed 24 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 1 hhodinou

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 2 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 3 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 12 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
před 13 hhodinami
Načítání...