Akční plán je potřebný kvůli Trumpovi, míní Dvořák. Zaorálek jej označil za „píárové“ cvičení

26 minut
Události, komentáře: Martin Dvořák a Lubomír Zaorálek
Zdroj: ČT24

Hosty středečních Událostí, komentářů byli ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM), kteří diskutovali mimo jiné o takzvaném kompasu konkurenceschopnosti, který představila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dvořák uvedl, že je plán potřebný hlavně kvůli nástupu nové americké administrativy. Zaorálek jej označil za „píárové“ cvičení, které nebude fungovat.

Von der Leyenová ve středu představila takzvaný kompas konkurenceschopnosti. Jde o akční plán, kterým chce zvrátit zaostávání Evropské unie za USA a Čínou, zaměřuje se na inovace, dekarbonizaci a bezpečnost. Zásadní je podle von der Leyenové zejména snížit administrativní a regulační zátěže pro firmy a rovněž i snižování překážek jednotného unijního trhu. Plán by měl poskytnout strategický a jasný rámec pro práci nynější Evropské komise v příštích pěti letech.

Podle Dvořáka začne Evropa snižovat výkonnostní rozdíl vůči USA či Číně „určitě brzy.“ „Nic jiného než tu reflexi provést Evropské unii teď nezbývá,“ míní s tím, že jsou v kompasu konkrétní data, kdy by měly vzniknout dokumenty a strategie. Připustil ale, že Evropa není „úplně nejpružnější.“

„Můžeme si z toho dělat trošku legraci, že je zase už 56. pokus snížit byrokracii tím, že vytvoříme úřad na snižování byrokracie, nebo něco na ten způsob, ale my prostě nemáme čas čekat. Máme srovnání s Amerikou a nová americká administrativa bude zřejmě výrazně tvrdší konkurent, než jsme byli zvyklí doposud, a není šance počkat, až bude nové vedení Evropy. V tuhle chvíli máme zvoleno na pět let,“ podotkl s tím, že je potřeba tlačit současné vedení EU, aby to, co nyní deklaruje, uvedlo do „života“.

Zaorálek řekl, že takzvaný kompas je jen „píarové cvičení,“ které nebude fungovat. Připomněl Lisabonskou strategii v roce 2000, která tvrdila, že Evropa bude nejkonkurenceschopnější kontinent na světě. Ta podle něj dopadla fiaskem, stejně jako další strategie. „Mluví se tam o snižování byrokracie, ale nikdo neřekne, jak se ta byrokracie bude snižovat,“ podotkl s tím, že se stejně tak ve zprávě hovoří o tom, že se bude deregulovat a je tam seznam legislativy, který se podle něj bude přibírat. „To mi připadá hodně zábavné. Řeklo se, že je problém s 27 obchodními zákoníky, tak se vyrobí dvacátý osmý. To už je humor Jaroslava Haška,“ míní Zaorálek.

Na otázku, proč už dávno není jednotný kapitálový trh, jak poukazují lidé z oboru už léta, Dvořák zmínil, že je spousta států, které se nechtějí zadlužovat a hrají „vlastní národní linku.“ Evropa by se podle něj měla odhodlat k hlubší integraci, jinak bude mít problémy.

Zaorálek poukázal, že Evropská unie nejsou Spojené státy americké. „Celá myšlenka jednotných trhů je pouze na papíře, v realitě to neexistuje, protože s tím ty státy nesouhlasí,“ dodal s tím, že nejdůležitější orgán EU je Evropská rada. „To je ten nejsilnější orgán, který rozhoduje, co bude a nebude, a ne Evropská komise, a jestliže státy nesouhlasí s tím, že odstraní každý svůj vlastní obchodní zákoník, tak ho nemůžete řídit, takže je to vůle států, která je rozhodující.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

iDNES.cz: Zítko dostal kvůli incidentu na soudu s Peterkovou podmínku

Obvodní soud pro Prahu 2 uložil Pavlu Zítkovi roční podmíněný trest kvůli předloňskému incidentu na pražském městském soudu při jednání s bývalou novinářkou Janou Peterkovou. Muž spojovaný s českou dezinformační scénou dostal také dvouletý zákaz pobytu na území Prahy, informoval web iDNES.cz. Verdikt je nepravomocný. Podmíněnými tresty potrestaly soudy za stejný čin už loni tři další muže. Jejich rozhodnutí už soudní moci nabylo.
před 2 hhodinami

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
14:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Češi dosud vybrali na Ukrajinu sedm miliard

Češi poslali za tři roky plnohodnotné ruské invaze na pomoc Ukrajině nejméně 6,9 miliardy korun. ČT to potvrdila Milada Mašková Váchová z Člověka v tísni. Významná část humanitární pomoci se aktuálně týká velkých infrastrukturních projektů a oprav. Peníze na pomoc napadené zemi vybírá také iniciativa Dárek pro Putina, která ve spolupráci s ukrajinskou armádou posílá především vojenskou pomoc. Od začátku plnohodnotné ruské války už od lidí vybrala další téměř miliardu.
před 7 hhodinami

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 11 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 19 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...