Hosty středečních Událostí, komentářů byli ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM), kteří diskutovali mimo jiné o takzvaném kompasu konkurenceschopnosti, který představila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dvořák uvedl, že je plán potřebný hlavně kvůli nástupu nové americké administrativy. Zaorálek jej označil za „píárové“ cvičení, které nebude fungovat.
Akční plán je potřebný kvůli Trumpovi, míní Dvořák. Zaorálek jej označil za „píárové“ cvičení
Von der Leyenová ve středu představila takzvaný kompas konkurenceschopnosti. Jde o akční plán, kterým chce zvrátit zaostávání Evropské unie za USA a Čínou, zaměřuje se na inovace, dekarbonizaci a bezpečnost. Zásadní je podle von der Leyenové zejména snížit administrativní a regulační zátěže pro firmy a rovněž i snižování překážek jednotného unijního trhu. Plán by měl poskytnout strategický a jasný rámec pro práci nynější Evropské komise v příštích pěti letech.
Podle Dvořáka začne Evropa snižovat výkonnostní rozdíl vůči USA či Číně „určitě brzy.“ „Nic jiného než tu reflexi provést Evropské unii teď nezbývá,“ míní s tím, že jsou v kompasu konkrétní data, kdy by měly vzniknout dokumenty a strategie. Připustil ale, že Evropa není „úplně nejpružnější.“
„Můžeme si z toho dělat trošku legraci, že je zase už 56. pokus snížit byrokracii tím, že vytvoříme úřad na snižování byrokracie, nebo něco na ten způsob, ale my prostě nemáme čas čekat. Máme srovnání s Amerikou a nová americká administrativa bude zřejmě výrazně tvrdší konkurent, než jsme byli zvyklí doposud, a není šance počkat, až bude nové vedení Evropy. V tuhle chvíli máme zvoleno na pět let,“ podotkl s tím, že je potřeba tlačit současné vedení EU, aby to, co nyní deklaruje, uvedlo do „života“.
Zaorálek řekl, že takzvaný kompas je jen „píarové cvičení,“ které nebude fungovat. Připomněl Lisabonskou strategii v roce 2000, která tvrdila, že Evropa bude nejkonkurenceschopnější kontinent na světě. Ta podle něj dopadla fiaskem, stejně jako další strategie. „Mluví se tam o snižování byrokracie, ale nikdo neřekne, jak se ta byrokracie bude snižovat,“ podotkl s tím, že se stejně tak ve zprávě hovoří o tom, že se bude deregulovat a je tam seznam legislativy, který se podle něj bude přibírat. „To mi připadá hodně zábavné. Řeklo se, že je problém s 27 obchodními zákoníky, tak se vyrobí dvacátý osmý. To už je humor Jaroslava Haška,“ míní Zaorálek.
Na otázku, proč už dávno není jednotný kapitálový trh, jak poukazují lidé z oboru už léta, Dvořák zmínil, že je spousta států, které se nechtějí zadlužovat a hrají „vlastní národní linku.“ Evropa by se podle něj měla odhodlat k hlubší integraci, jinak bude mít problémy.
Zaorálek poukázal, že Evropská unie nejsou Spojené státy americké. „Celá myšlenka jednotných trhů je pouze na papíře, v realitě to neexistuje, protože s tím ty státy nesouhlasí,“ dodal s tím, že nejdůležitější orgán EU je Evropská rada. „To je ten nejsilnější orgán, který rozhoduje, co bude a nebude, a ne Evropská komise, a jestliže státy nesouhlasí s tím, že odstraní každý svůj vlastní obchodní zákoník, tak ho nemůžete řídit, takže je to vůle států, která je rozhodující.“