Klimatická změna ukradne lidem po celém světě desítky hodin spánku, ukázala rozsáhlá studie

Většina výzkumů zabývajících se dopadem klimatických změn na život se zaměřuje na to, jak extrémní počasí ovlivní společnost. Změna klimatu ale může zasáhnout i základní každodenní lidské činnosti, které jsou přitom důležité pro běžný život a jeho kvalitu. Ve studii vydané v časopise One Earth vědci popsali, jak zvyšující se teploty obírají lidstvo o spánek.

Podle nové studie se budou teploty na Zemi zvyšovat tak, že každého člověka na světě připraví na konci století průměrně o 50 až 58 hodin spánku ročně. Nejhorší dopady pocítí lidé v zemích s nižšími příjmy a také starší osoby a ženy.

„Naše výsledky naznačují, že spánek, tento základní regenerační proces, který je nedílnou součástí lidského zdraví a produktivity, mohou vyšší teploty poškozovat,“ uvedl autor studie Kelton Minor z Kodaňské univerzity. „Abychom mohli přijímat kvalitní politická rozhodnutí o klimatu, musíme lépe pochopit celé spektrum pravděpodobných budoucích dopadů na klima.“ 

Horké dny zvyšují počet úmrtí a hospitalizací, ale také zhoršují pracovní výkonnost. Věda ale zatím zcela nepochopila, jak se vlivem změn proměňuje fungování biologických i dalších mechanismů. Nedávné údaje ze Spojených států naznačují, že kvalita spánku se v obdobích horkého počasí snižuje, ale jak mohou teplotní výkyvy ovlivnit změny spánku u lidí žijících v různých klimatických podmínkách světa, zůstávalo stále nejasné.

Celému světu se zkracuje spánek

„V této studii přinášíme první důkaz v planetárním měřítku, že vyšší než průměrné teploty zhoršují lidský spánek,“ upozorňuje Minor. „Ukázali jsme, že k tomu dochází především tím, že se zpožďuje doba, kdy lidé usínají, a současně se zkracuje doba, kdy se během horkého počasí probouzejí.“

K provedení tohoto výzkumu použili vědci anonymizované údaje o spánku získané z chytrých hodinek nebo náramků, které umožňují sledovat údaje o organismu právě v době spánku. Tato data zahrnovala sedm milionů záznamů od více než 47 tisíc dospělých osob z 68 zemí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. 

Studie ukázala, že za velmi teplých nocí, kdy teploty překročí 30 stupňů Celsia, se spánek zkracuje v průměru o téměř čtvrt hodiny. S rostoucí teplotou se také zvyšuje pravděpodobnost, že odpočinek bude kratší než sedm hodin.

„Naše tělo je skvěle přizpůsobené k udržování stabilní teploty těla, závisí na tom totiž nás život. Každou noc náš organismus dělá něco pozoruhodného, většina z nás si to ale vůbec neuvědomuje. Odvádí teplo z našeho těla do okolí tím, že rozšiřuje cévy, čímž se zvyšuje průtok krve do rukou a nohou,“ vysvětluje Minor a dodává, že aby tělo mohlo předávat teplo do okolí, musí být teplejší než okolní prostředí.

Nejchudší oblasti jsou nejohroženější

Dřívější kontrolované studie ve spánkových laboratořích zjistily, že lidé i zvířata hůře spí, když je v místnosti příliš teplo nebo příliš chladno. Tento výzkum byl ale omezený tím, jak se lidé chovají v reálném světě: upravují teplotu prostředí, aby jim bylo příjemnější.

V současném výzkumu badatelé zjistili, že při běžném životním režimu se lidé zřejmě mnohem lépe přizpůsobují chladnějším venkovním teplotám než teplejším podmínkám. „Napříč ročními obdobími, demografickými skupinami a různými klimatickými podmínkami vyšší venkovní teploty trvale narušují spánek, přičemž míra ztráty spánku se postupně zvyšuje s rostoucí teplotou,“ říká Minor.

Jedním z důležitých zjištění bylo, že lidé v rozvojových zemích jsou těmito změnami zřejmě postiženi více. Je možné, že v tom může hrát roli větší rozšířenost klimatizace v bohatších zemích, ale příčin může být více.

Vědci také upozorňují, že protože je vliv oteplování na ztrátu spánku v celosvětovém měřítku nerovnoměrný, měl by nový výzkum brát v úvahu zejména zranitelnější skupiny obyvatel, hlavně ty, kteří žijí v nejteplejších – a současně historicky nejchudších – oblastech světa.

V budoucnosti by tento tým rád spolupracoval s globálními klimatology a experty na spánek, aby výsledky rozšířil na další skupiny lidí. Minor doufá, že by tak mohli lépe pochopit souvislosti, které zatím zůstávají skryté. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 3 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 6 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 8 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 9 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 10 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
včera v 20:15
Načítání...