Na začátku prosince bude na obloze vidět kometa Leonard, možná i pouhým okem

Pouhým okem možná lidé spatří na prosincové obloze kometu C/2021 A1 Leonard. První objevená kometa roku 2021 má být také letos nejjasnější. Zemi se nejvíce přiblíží sice až 12. prosince, nejlepší podmínky pro pozorování ale zřejmě nastanou už za několik dní.

ČTK to řekl astronom Petr Horálek a informace o pozorování komety také zveřejnil Martin Mašek na webu České astronomické společnosti (ČAS)

Podle astronoma Petra Horálka, je zatím těžké říci, jak dobře bude kometa viditelná. „V tuto chvíli je ještě pod hranicí viditelnosti pouhýma očima. Ale očekává se, že lepší viditelnost by se měla projevit kolem 6. prosince,“ uvedl. „Mezi 6. a 12. prosincem by měla být už tak jasná, že, pokud tedy bude opravdu nad hranicí viditelnosti očima, tak by měla být viditelná mimo města,“ doplnil.

Upozornil, že kometu lidé spatří jen časně ráno. „A bude to čím dál horší, čím blíže to bude k datu 12. prosince. Bude vidět někdy mezi čtvrtou a šestou ráno nad východním obzorem. Každý den bude níž a níž u obzoru,“ dodal.

Už nyní mohou lidé kometu spatřit pomocí malých dalekohledů. Martin Mašek na webu České astronomické společnosti případné amatérské astronomy varoval, že pozorování teď hodně ruší Měsíc v úplňku. Kdo chce kometu spatřit, musí vydržet déle vzhůru: dobrá viditelnost nastává teprve po třetí hodině ranní.

  • Martin Mašek působí jako operátor robotických dalekohledů FRAM Fyzikálního ústavu AV ČR, které jsou umístěny na observatořích Pierra Augera v Argentině a CTA v Chile a La Palmě.

Podle Maška by hranici 6. hvězdné viditelnosti mohla kometa překročit hned v prvních prosincových dnech. V takovém případě by ji lidé, samozřejmě z míst bez světelného znečištění, mohli spatřit pouhým okem. Měsíc v tu dobu bude navíc v novu, takže sledování komety nebude nijak rušit. Později se kometa dostane do souhvězdí Pastýře, 6. prosince projde nad jasnou hvězdou Arcturus a 8. prosince přejde do souhvězdí Hada.

Co víme o kometě Leonard

Kometu C/2021 A1 (Leonard) objevil Gregory Leonard letos 3. ledna na observatoři Mount Lemmon v Arizoně, podle něj také získala své jméno. Zatímco v době objevu se nacházela 737,5 milionu kilometrů od Země, 12. prosince se přiblíží na 34,9 milionu kilometrů. Podle astronomů kometa v dávné minulosti pravděpodobně absolvovala už jeden oblet kolem Slunce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 45 mminutami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 16 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 19 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 21 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Načítání...